Návštěvníci Památníku Karla Čapka mohou využít novou mobilní aplikaci
19. února 2024 (12:20)
Návštěvníci Památníku Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku mohou využívat novou mobilní aplikaci Po stopách Karla Čapka. K dispozici jsou dvě trasy v areálu zahrady a u rybníka, provedou návštěvníky oblíbenými místy spisovatele. Čapkův hlas vytvořila umělá inteligence. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Zuzana Žídková z krajského úřadu.
"Trasa pro dospělé má deset zastavení, u každého se zobrazí dobová fotografie, úkolem je najít přesné místo, odkud byla pořízena, a prolnout ji se současností, jak ji snímá kamera mobilu. K tomu běží audioprůvodce, na některých zastávkách se přidá i hlas Karla Čapka, vytvořený v anglickém studiu umělou inteligencí z pouhých dvou existujících nahrávek Čapkových proslovů v celkové délce necelých osmi minut," uvedl ředitel památníku Zdeněk Vacek. Dětská trasa má pět zastavení a využívá kresby a příběhy z čapkovských pohádek. Z nasbíraných fotografií si mohou dospělí i dětští návštěvníci vytvořit upomínkovou koláž.
Na vzniku mobilní aplikace spolupracoval památník s kreativním studiem Yord, přispěl Středočeský kraj. Investice dosáhla 349.000 korun. Aplikace pro iOS i Android je zdarma k dispozici v češtině a angličtině. Čapkovy nahrávky poskytl Český rozhlas.
Muzejní expozici v Památníku Karla Čapka si loni prohlédlo přes 11.500 návštěvníků. Celý areál včetně volně přístupné zahrady přivítal více než 20.000 lidí. Letos si památník novými výstavními projekty připomene mimo jiné 100. výročí románu Krakatit.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Pietní akt uctí památku občanů Příbramska popravených v Brandenburgu
•Na Svaté Hoře působil jako vikář a farář, jako nový biskup povede litoměřickou diecézi
•Masopust v Hornickém muzeu byl barevný a živý
Další články
Když se hýbe tělo, uklidní se i hlava: proč je sport klíčem k psychické pohodě
Pohyb se v posledních letech stal přirozenou součástí péče o duševní zdraví. Stále …
Středočeská divadla si rozdělí z krajských dotací 5,5 milionu korun
Tři středočeská divadla, kladenské, příbramské a mladoboleslavské, si rozdělí z …
Meteorologové vydali výstrahu na silnou ledovku
Přes střední Evropu postupuje k východu frontální systém a po přední straně brázdy …
Gastro agent: Šáša Burger
Rychlé občerstvení v centru města má jednoduchý úkol: nasytit, nezdržovat a …
Fast food
Výstup na Pražák se vydařil i přes chumelenici na vrcholu
Tradiční lednový Výstup na Pražák se letos uskutečnil v sobotu 10. ledna a znovu …
FOTOGALERIE
Příbram doplácí na změnu financování nepedagogů. Město musí ze svého pokrýt až 30 milionů
Od letošního roku přešlo financování nepedagogických pracovníků – tedy školníků, …
Nepřehlédněte
Světoznámé kvarteto Cello Republic vystoupí v úterý 13. ledna v Příbrami
Cello Republic je soubor složený ze čtyř violoncellistů, kteří si po studiích na …
VK TROX Příbram předvedl nejlepší výkon sezony, v extralize smetl Benátky 3:0
Volejbalová ČEZ extraliga mužů nabídla v Příbrami špičkový duel, který sledovali …
Sport
Zlatý Ámos má zástupkyni i z Příbramska. Žáci nominovali učitelku z Rožmitálu
Anketa Zlatý Ámos, která už více než tři desetiletí oceňuje nejoblíbenější učitele v …
Silné mrazy ohrožují zvířata: veterináři vyzývají chovatele k větší péči
Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti s aktuální vlnou mrazů upozorňuje …






