12. 5. svátek má Pankrác

Naučné stezky v CHKO Brdy by měly být vyznačeny v červnu

4. listopadu 2015   (11:49)
Naučné stezky v CHKO Brdy by měly být vyznačeny v červnu

CHKO Brdy by mělo personálně zajišťovat 7 osob.



Naučné stezky v nové Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy, v níž se od ledna přemění rušený vojenský prostor, by měly být vyznačeny v červnu. Zatím jsou navrženy tři základní - v oblasti dopadových ploch Tok a Jordán, Padrtě, Tří trubek a Strašic a jednalo se také o naučné stezce na Třemšín. ČTK to dnes sdělila mluvčí příbramské radnice Pavlína Svobodová s odvoláním na poslední jednání zástupců Příbrami, Agentury pro ochranu přírody a krajiny, Správy CHKO Brdy a vojenského újezdu.

Vojenské lesy a statky podle Svobodové připravují další naučnou stezku na Klobouček a je možné jednat i o jiných trasách, včetně stezky vedoucí Příbramí na Třemošnou. S návrhem značených cest byl již seznámen Klub českých turistů, který by měl zajistit jejich vyznačení. "Lze očekávat, že se tak začne dít v příštím roce, jak to klimatické podmínky dovolí, a je naděje, že například většina navržených cyklotras by měla být vyznačena již do zahájení hlavní turistické sezony v létě," uvedla Svobodová. Na území rušeného újezdu by mělo vzniknout 450 kilometrů značených cest.

Pro veřejnou motorovou dopravu má zůstat dál bez omezení přístupná silnice z Lázu do Nepomuku, přestože bude částečně procházet územím CHKO. Cesta z Obecnice do Zaječova zůstane v režimu lesní účelové komunikace, kterou však budou moci využívat i místní lidé s povolením k průjezdu. Správa této komunikace by ale mohla případně přejít na Středočeský kraj, který by sám reguloval její využívání.

V CHKO má fungovat i hromadná přeprava turistů, třeba na trase z Obecnice na Tři trubky a přes oblast Padrtě do Skořice, Mirošova či Strašic. Mohl by tam jezdit například turistický vláček, který má Příbram, zatím to ale neumožňuje stav komunikací. Na okraji Obecnice, nedaleko nádrže Octárna, už připravují vojenské lesy výstavbu velkokapacitního parkoviště a schválena je i přeměna části budovy lesní správy v Obecnici na informační centrum CHKO. "Další nástupní místa pro vstup do CHKO budou v Kozičíně a Orlově. V každém nástupním místě budou umístěny příslušné infotabule," dodala Svobodová.

CHKO Brdy má od 1. ledna příštího roku na 345 kilometrech čtverečních ochránit přírodu v nynějším vojenském újezdu, který bude zrušen ke konci letošního roku, a v části jižních Brd. Vznik nové CHKO se dotkne katastrálních území 34 obcí. Na pořádek v Brdech má dohlížet stráž přírody. Podle Svobodové ji správa CHKO bude zajišťovat prostřednictvím dobrovolníků, kteří absolvují školení a kurzy a osvědčí způsobilost vykonávat tuto činnost.

Pracoviště CHKO Brdy vzniknou v Příbrami a Jincích ve Středočeském kraji a ve Spáleném Poříčí na plzeňské straně rušeného vojenského újezdu. V Příbramia Jincích by mělo pracovat sedm lidí včetně vedoucího. Na obsazení těchto míst bude vypsáno výběrové řízení.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: khj hj








Další články

Pičínská rybka 2026: kdo vytáhne vítězný kousek? Pičínská rybka 2026: kdo vytáhne vítězný kousek? ČRS MO Bohutín ve spolupráci s obcí Pičín, místním SDH a dalšími partnery pořádá 4. … NEPŘEHLÉDNĚTE Mezinárodní den sester si v příbramské nemocnici připomněli poděkováním zdravotním sestrám Mezinárodní den sester si v příbramské nemocnici připomněli poděkováním zdravotním sestrám Oblastní nemocnice Příbram si v úterý 12. května připomněla Mezinárodní den sester. … Hasiči likvidují požár v rodinném domě ve Věšíně Hasiči likvidují požár v rodinném domě ve Věšíně Několik jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů zasahuje v úterý 12. května u … AKTUALIZOVÁNO Taxikář zachránil ženě 300 tisíc. Málem je předala falešným policistům z Příbrami Taxikář zachránil ženě 300 tisíc. Málem je předala falešným policistům z Příbrami Jen díky duchapřítomnosti řidiče taxislužby nepřišla devětačtyřicetiletá žena o 300 … AKTUÁLNĚ Dobrovolní hasiči nebudou čekat. Kraj otevírá vlastní dotační program za více než 50 milionů Dobrovolní hasiči nebudou čekat. Kraj otevírá vlastní dotační program za více než 50 milionů Středočeský kraj v reakci na nejisté financování od státu přichází s vlastním řešením … NEPŘEHLÉDNĚTE Bitvy, vojenské tábory i technika. Dubno připomene květen 1945 Bitvy, vojenské tábory i technika. Dubno připomene květen 1945 Události závěru druhé světové války na Příbramsku připomene vzpomínková akce PÁR DNÍ K … HISTORIE Auto u Chrástu vylétlo ze silnice a několikrát se převrátilo přes střechu Auto u Chrástu vylétlo ze silnice a několikrát se převrátilo přes střechu Hasiči, policisté i záchranáři zasahovali v pondělí odpoledne u vážně vyhlížející … FOTOGALERIE Příbramská stopa v kauze dezinfekce stadionů. Obžalovaný Jan Starka odmítá vinu Příbramská stopa v kauze dezinfekce stadionů. Obžalovaný Jan Starka odmítá vinu U soudu se znovu řeší zakázka na dezinfekci fotbalových stadionů za téměř 10 milionů … AKTUALIZOVÁNO Pedagogové zamíří na Svatou Horu. Pouť jim nabídne nejen inspiraci Pedagogové zamíří na Svatou Horu. Pouť jim nabídne nejen inspiraci V sobotu 16. května se na Svaté Hoře uskuteční Pouť pedagogů. Toto setkání je určeno … AKTUÁLNĚ
Středeční ráno bude nejstudenější, může i mrznout Středeční ráno bude nejstudenější, může i mrznout Ačkoliv se ke konci prodlouženého víkendu den po dni oteplovalo, tohle příjemné počasí … POČASÍ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz