18. 1. svátek má Vladislav
Naučné interaktivní panely přilákaly vandaly. Škoda je v řádech desetitisíců

3. prosince 2019   (19:57)
Naučné interaktivní panely přilákaly vandaly. Škoda je v řádech desetitisíců

„Vandalové se docela nadřeli, škoda, že tu energii nevěnují něčemu prospěšnému, fyzicky náročné práce bychom jim mohli nabídnout dost,“ říká ředitel Ochrany fauny Pavel Křížek.


Ochranu fauny příbramští obyvatelé znají především z Hrachova u Sedlčan, kde můžete navštívit její záchrannou stanici pro volně žijící živočichy. Organizace však pochází z Votic, kam se v roce 2015 vrátila do původních prostor starého zahradnictví a začala zde budovat Motýlárium, následně si vzala pod svá křídla přilehlý dvouhektarový sad. Ten byl v tu dobu zarostlý nálety, vysokými plevely a téměř neprůchozí. Kromě zaměstnanců fauny tu přiložila ruce k dílu spousta dobrovolníků a před dvěma lety se otevřel veřejnosti jako volně přístupná ,,Učebna v přírodě“. Místo je oseto pestrou směsí lučních květin a trav, protéká zde potůček a znovu byly vybudovány tůně pro obojživelníky. Mokřadní louku spásají ovce… Prostě místo na relax, jako vyšité.

Při dnešní kontrole sadu narazili zaměstnanci fauny na nečekané překvapení. Naučné interaktivní panely, které měly být právě uklizeny na zimní období, ležely rozlámané a poválené po zemi. Zřejmě si na nich vylil vztek nějaký frustrovaný dobrák, co měl v dětství potíže s pexesem. ,,Každopádně se vandalové docela nadřeli, škoda, že tu energii nevěnují něčemu prospěšnému, fyzicky náročné práce bychom jim mohli nabídnout dost. Budovat něco pro lidi, je v takových chvílích k vzteku. Na druhou stranu je povzbuzující, kolik našich příznivců se hlásí k případné výpomoci při obnově. Zatím jsme škody nesečetli, pořizovací cena jednoho panelu je plus mínus dvacet tisíc korun, takže to nebude úplně zanedbatelné,“ říká ředitel Ochrany fauny Pavel Křížek.

Přírodní učebna může sloužit k realizaci výukových programů pro děti z mateřských a základních škol. Za doprovodu lektorky se mohou děti ve venkovním prostředí seznámit s proměnami přírody v průběhu celého roku. Sad využívají k procházkám maminky s dětmi, stal se odpočinkovým místem, obzvlášť poté, co byl dovybaven interaktivními hracími prvky, naučnými panely a lavičkami. ,,Na jaře bude naše zaměstnance čekat v největším frmolu záchranářské sezóny práce navíc, bohužel…“ kroutí nevěřícně hlavou Křížek.

Ochranu fauny příbramští obyvatelé znají …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: topDalší články

Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Hygienici zaznamenali raketový vzestup chřipky 18. ledna 2020   (10:09) Jan Konvalinka: Rekonstrukce příbramského akvaparku se může oddálit o roky Jan Konvalinka: Rekonstrukce příbramského akvaparku se může oddálit o roky Proti rekonstrukci s předpokládanými náklady 440 milionů korun se v minulých dnech postavila ODS i Piráti 18. ledna 2020   (08:09) Na výjezdu z Příbrami havarovaly dva vozy, nehoda si vyžádala čtyři zraněné osoby Na výjezdu z Příbrami havarovaly dva vozy, nehoda si vyžádala čtyři zraněné osoby Policisté silnici obousměrně uzavřeli. 17. ledna 2020   (19:46) Meteorologové varují: Ledovka pokryje silnice, očekávejte komplikace v dopravě Meteorologové varují: Ledovka pokryje silnice, očekávejte komplikace v dopravě Kvůli mrznoucímu dešti bude v sobotu ledovka 17. ledna 2020   (17:21) Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Dosud neznámý pachatel využil nestřeženého momentu a okradl příbramské hasiče. 17. ledna 2020   (17:20) Nepřehlédněte Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení K uvalení vazby byly dva důvody ze tří možných. 17. ledna 2020   (13:17) Nepřehlédněte Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 V Praze se závodníkovi narodila dcerka Mia. Do další dakarské etapy tak Martin Macík vyrážel nabitý novou energií 17. ledna 2020   (11:07) Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Nehoda si vyžádala zranění jedné osoby 17. ledna 2020   (08:47) Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Zastupitelé obdrželi dokument podepsaný 173 občany, kteří s moderní kašnou nesouhlasí. O nové podobě kašny by se mělo znovu rozhodnout v březnu 17. ledna 2020   (06:07) Ve středočeské části CHKO Brdy loni ubylo přestupků Ve středočeské části CHKO Brdy loni ubylo přestupků Policisté kontrolují CHKO pomocí terénních vozidel, čtyřkolek a v roce 2017 se do monitoringu zapojily i policejní drony. 16. ledna 2020   (19:26)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz