Naučná stezka v Brdech seznamuje s nehostinnými podmínkami na svahu vrchu Tok
23. července 2022 (14:49)
foto: pribram.cz / Miroslav Pavlík
Je dlouhá téměř osm kilometrů a výletníkům ukazuje, jak se se zhoršenými podmínkami vyrovnali zdejší rostlinní a živočišní obyvatelé.
S nehostinnými životními podmínkami na svahu nejvyššího středočeského vrchu Tok v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy seznamuje naučná stezka. Je dlouhá téměř osm kilometrů a výletníkům ukazuje, jak se se zhoršenými podmínkami vyrovnali zdejší rostlinní a živočišní obyvatelé.
Stezku tvoří jeden klasický velký informační panel a devět malých kovových desek umístěných na kamenech. Texty na panelu a deskách doplňují QR kódy, pod nimiž se skrývají rozšiřující informace ke každému tématu. Jednotlivá zastavení stezky je možné procházet v libovolném pořadí, turisté si mohou sami vybrat, kde na stezku nastoupí a kolik zastavení si prohlédnou.
"Návštěvníci se například dozvědí, jak se nevlídnému prostředí přizpůsobila masožravá rosnatka, zjistí, že na některých místech se zachovaly přirozené podmáčené smrčiny, uvidí, jak se na zdejší krajině podepsal mráz, a možná budou překvapeni tím, jak jsou pro vřes důležité houby," uvedl vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer.
Tok s nadmořskou výškou 865 metrů nad mořem je nejvyšším vrcholem Brdské vrchoviny a zároveň Středočeského kraje. V následujících letech by v CHKO Brdy měla vzniknout ještě jedna naučná stezka ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským v jižních Brdech v okolí Třemšína.
foto: pribram.cz / Miroslav Pavlík
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Krčily se v rašeliníku, popisuje objevitel orchideje v Brdech
•V CHKO Brdy se po více než 90 letech objevila vzácná orchidej bradáček srdčitý
•Fotogalerie: Na Orlické přehradě pokračuje výstavba doplňkového bezpečnostního přelivu
Další články
Had v plastovém obalu. Užovka hladká skončila u popelnic v Dobříši
Neobvyklý případ řešili dobříšští strážníci. U popelnic v Dobříši našli užovku …
AKTUÁLNĚ
Evropa brzdí digitalizaci škol. Švédsko vrací knihy, další země zpřísňují pravidla. Pomohlo by to i u nás?
Po letech, kdy se ve školách tlačilo na tablety, notebooky a digitální platformy, …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pozor na cesty do Prahy! První zářijový týden přinese komplikace
S koncem prázdnin musí cestující očekávat kvůli zvýšené intenzitě dopravy také …
AKTUÁLNĚ
Poslední měření sezony zjistilo zhoršení kvality vody na Živohošti
Na některých středočeských koupalištích se v závěru prázdnin mírně zhoršila kvalita …
AKTUÁLNĚ
„Já sem nechodím proto, abych byl druhý.“ Trenér Marek Čurilla o postupu, tvrdosti, mládeži i tom, proč je Příbram jeho druhý domov
Marek Čurilla je hlavním trenérem juniorky HC Baník Příbram a zároveň vede i dorost. V …
ROZHOVOR
Kdo chce město pro všechny generace? Příbramští patrioti vstupují do voleb
Zájmem Příbramských patriotů, pod vedením místostarosty Miroslava Peterky, je …
VOLBY 2026
Smlouva o telefonu: dokument, který by dnes potřebovala půlka internetu
Debaty o tom, kdy dát dětem první telefon, jak ho zakázat ve školách, kdy pustit děti …
NÁZOR
Český červený kříž pokračuje na zámku v Bukovanech v odkazu Alice G. Masarykové
Zámek v Bukovanech na Příbramsku sloužil po více než devadesát let jako ozdravovna a …
AKTUÁLNĚ
Rok práce, skryté poškození a vlhkost ve zdech. Kaple sv. Kříže se po rekonstrukci otevírá
Kaple sv. Kříže na Starém hřbitově v Příbrami je po rozsáhlé rekonstrukci opět …
AKTUÁLNĚ
Helma může zachránit život! Policisté na Příbramsku kontrolovali cyklisty
Při jízdě na kole může rozhodovat o životě. Přilba není zbytečnost, ale důležitý …
DOPRAVA




