1. 5. je Svátek práce

Naučná stezka Olšina představí návštěvníkům neznámou Šumavu, k vidění bude i budka pro ptáky lidské velikosti

NEPŘEHLÉDNĚTE
10. července 2020   (20:44)
Naučná stezka Olšina představí návštěvníkům neznámou Šumavu, k vidění bude i budka pro ptáky lidské velikosti
foto: pribram.cz, Jan Sotona

Realizace trvala necelý rok a vyžádala si náklady přes 24 milionů korun.


Vojenské lesy a statky ČR (VLS) otevřely novou šumavskou naučnou stezku kolem rybníku Olšina. 7322 metrů dlouhá trasa vedoucí po souši, ale především po povalových chodnících mokřady i nad vodní hladinou představí návštěvníkům unikátní přírodní oblast, která se teprve v roce 2016 otevřela veřejnosti po optimalizací vojenského újezdu Boletice. Interaktivní expozice v návštěvnickém středisku pak představí veřejnosti celý region.

Projekt je výsledkem česko-rakouské spolupráce, která získala podporu evropského strukturálního fondu Interreg. Jeho realizace trvala necelý rok a vyžádala si náklady přes 24 milionů korun. Jak při slavnostním otevření připomněl ředitel VLS Petr Král, myšlenka se začala rozvíjet již v roce 2015, kdy bylo jasné, že se vojenská lokalita otevře veřejnosti.
Vojenské lesy jako státní podnik tímto projektem naplňuje své poslání při správě státních lesů. Vedle hospodářských, ekologických a sociálních náplní má totiž les i rekreační funkce,“ připomněl ředitel VLS Petr Král.
Od pátku 10. července bude celá trasa i návštěvnické středisko k dispozici bezplatně všem návštěvníkům Šumavy. Čeká na ně unikátní trasa plná naučných informačních prvků - od infotabulí až po otisky stop zvířat v železných pražcích na stezce. „K naučné stezce jsme přistoupili netradičně a hledali jsme nová řešení, která zapadnou do místní přírody a budou lákadlem pro návštěvníky. Dřevěná stezka je doplněna o místa k zastavení a o vyhlídky, kterým jsme vdechli netradičnost. Na stezce natrefíme na plovoucí molo, most inspirovaný bobří hrází, loďku, která nás přepraví na molo doprostřed rybníka, vyhlídku tvořenou pouze žebříkem, budku pro ptáky lidské velikosti, ptačí hnízdo a spoustu dalších zajímavostí,“ popsal spoluautor projektu Vojtěch Rýzner ze studia Reaktor.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
Jan Sotona
autor: Jakub Pečenka








Další články

SENZACE! 2. ZŠ Dobříš je MISTREM REPUBLIKY! Po 18 letech znovu na vrcholu SENZACE! 2. ZŠ Dobříš je MISTREM REPUBLIKY! Po 18 letech znovu na vrcholu Tohle je sportovní pohádka, která se stala skutečností. Dobříšští školáci z 2. ZŠ … SPORT Na vodních dílech Slapy a Orlík začala v pátek plavební sezona Na vodních dílech Slapy a Orlík začala v pátek plavební sezona Na vodních dílech Slapy a Orlík začala od 1. května plavební sezona. O víkendu Povodí … AKTUÁLNĚ První máj: svátek práce, nebo den lásky? V Česku slavíme obojí První máj: svátek práce, nebo den lásky? V Česku slavíme obojí První květen. Datum, které ve světě znamená protesty, průvody a připomínku dělnických … ZAJÍMAVOSTI Tipy na víkend: První květnový víkend bude plný sportu a kultury Tipy na víkend: První květnový víkend bude plný sportu a kultury O víkendu se můžete pěšky vydat na Vysokou za Dvořákem, vyrazit na pochod kolem … NEPŘEHLÉDNĚTE Na Drkolnově má vzniknout nové parkoviště. Projekt je už na stavebním úřadě, veřejnost se může vyjádřit Na Drkolnově má vzniknout nové parkoviště. Projekt je už na stavebním úřadě, veřejnost se může vyjádřit Nedostatek parkovacích míst je dlouhodobý problém většiny českých měst — a Příbram … AKTUÁLNĚ Malý princ: druhá nejpřekládanější kniha světa. A pořád nejjemnější návod na lidskost Malý princ: druhá nejpřekládanější kniha světa. A pořád nejjemnější návod na lidskost Malý princ se často tváří jako pohádka, ale ve skutečnosti je to jedna z nejjemnějších … ZAJÍMAVOSTI Filipojakubská noc připomíná staré zvyky a pověry. V ten čas čarodějnice mířily na Plešivec Filipojakubská noc připomíná staré zvyky a pověry. V ten čas čarodějnice mířily na Plešivec Noc z 30. dubna na 1. května u nás patří k nejpůsobivějším v roce. Říká se jí … NEPŘEHLÉDNĚTE Andělské schody: unikátní přírodní klenot regionu Andělské schody: unikátní přírodní klenot regionu Nedaleko Dobříše se nachází výjimečné chráněné území Andělské schody, které v sobě … TIP NA VÝLET /KAUZA NEMOCNICE/ Ředitel Holobrada: V tomto případu se cítím nevinen! /KAUZA NEMOCNICE/ Ředitel Holobrada: V tomto případu se cítím nevinen! Kriminalisté po úterním zásahu v příbramské nemocnici obvinili šest lidí a tři firmy z … AKTUALIZOVÁNO
Ceny nafty i benzínu opět vystřelily nahoru. Nejlevněji stále natankujete u Silmetu a u Prim Ceny nafty i benzínu opět vystřelily nahoru. Nejlevněji stále natankujete u Silmetu a u Prim Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,59 Kč do 43,10 Kč … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz