Nástup do autobusů všemi dveřmi zavede Středočeský kraj pilotně na dvou linkách
20. dubna 2024 (09:04)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Zkoušet se bude na lince PID 519 ze Sedlčan do Votic a lince 705 z Poděbrad do Čáslavi.
Na dvou autobusových linkách ve Středočeském kraji budou moci cestující od května do července nastupovat všemi dveřmi. Pilotní projekt, který připravila společnost Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK), schválili krajští radní. Zkoušet se bude na lince PID 519 ze Sedlčan do Votic a lince 705 z Poděbrad do Čáslavi. V tiskové zprávě o tom informoval za hejtmanství Josef Holek.
"Cílem pilotního provozu je zjistit rozsah využívání tohoto způsobu nástupu ze strany cestujících a dopady na pobytové doby v zastávkách a na počty cestujících odbavených řidičem a zjištění, kolik bude potřeba revizorů a samoobslužných validátorů pro nákup papírových jízdenek do autobusů," uvedl radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN). Nástup všemi dveřmi má zejména urychlit nastupování a vystupování cestujících ve stanici, a zlepšit tak dodržování jízdního řádu.
Součástí pilotního provozu mají být mj. přepravní průzkumy. Kraj a IDSK pak porovnají data o zpoždění a době, po kterou autobus stojí ve vybraných zastávkách. "Předpokládáme mírné snížení tržeb. Nikoliv proto, že by cestující začali jezdit hromadně na černo, ale proto, že se odbaví pomocí PID Lítačky anebo u automatů. I z tohoto důvodu je hlavní město Praha k tomuto projektu velmi skeptické, i když právě na příměstských linkách by faktor času a komfortu pro cestující byl nejmarkantnější," uvedl radní. Kraj chce postupně nastupování všemi dveřmi rozšířit na všechny linky v regionu.
Pilotní projekt potrvá do konce července. V srpnu a září počítá kraj s vyhodnocením, jehož součástí má být i vyčíslení případné ztráty na tržbách. Cestující by se měli s novinkou seznámit díky informační kampani IDSK.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Na Příbramsku havaroval autobus plný dětí
•Opilý senior na elektrokoloběžce srazil srnu
•Dostavba dálnice D4 míří do finále, na stavbě pracuje 1000 lidí
Další články
Dalibor Janda oslaví narozeniny velkolepým koncertem v Příbrami
Trojnásobný Zlatý slavík Dalibor Janda se vrací do Příbrami – a rovnou s jedním ze …
PR
Příprava na opravu mostu na D4 u Dobříše začala, řidiče čekají omezení
Stavbaři opraví most na dálnici D4 u Dobříše, který vede nad silnicí z Dobříše na …
DOPRAVA
Terasa u Belvederu se dočkala. Místo s dlouhou tradicí čeká konečně obnova
Terasa u Belvederu patří k ikonickým místům příbramského kulturního domu. Po letech, …
FOTOGALERIE
Opilý řidič havaroval u Milína. Auto samo zavolalo o pomoc
V úterý 17. března krátce před půl sedmou večer přijali záchranáři oznámení o nehodě …
AKTUÁLNĚ
Pozor na zvěř na silnicích. V těchto měsících hrozí střety častěji
Řidiči by měli být v jarních měsících na silnicích obzvlášť opatrní. Právě nyní totiž …
DOPRAVA
Peče celá věznice! Na Bytízu soutěžili vězni v pečení žemlovky
V příbramské věznici Bytíz to v posledních dnech vonělo jako v cukrárně. Ve školském …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Příbram čeká volejbalový večer roku. Kocouři vstupují do předkola play-off proti Ostravě
Základní část sezony je u konce a přichází chvíle, na kterou čekali hráči i fanoušci. …
SPORT
Ministerstvo varuje: Tisícům seniorů brzy přestanou platit občanky bez omezení
Ministerstvo vnitra informuje o končící platnosti občanských průkazů. To se týká lidí …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Do Příbrami míří festival Jeden svět. Nabídne filmy o AI, Gaze i lidských příbězích
Do Příbrami se vrací filmový festival Jeden svět, který přináší dokumentární snímky o …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Když se někdo nudí, trpí koše a lampy. Příbram přišla o 270 tisíc
Vandalismus v Příbrami se projevuje od poničených košů a laviček až po ohnuté stožáry …
FOTOGALERIE




