23. 10. svátek má Teodor
Našel sílu žít s handicapem, po úrazu si Tomáš Mošnička úspěchů cení víc

11. října 2020   (07:17)
Našel sílu žít s handicapem, po úrazu si Tomáš Mošnička úspěchů cení víc
foto: pribram.cz

Příbramský rodák a reprezentant v paracyklistice zakončil letošní zkrácenou sezónu skvělými výsledky na mezinárodní úrovni.


Nikdy nevíme, co se může stát. Naplánujeme si život do puntíku a přijde něco, co plány zcela změní. To se stalo i Tomáši Mošničkovi. Aktivně závodil v letech 1987 až 1995 jako spolujezdec v sidecarcrossu. Právě v roce 1995 utrpěl úraz páteře a od té doby se mu změnil život, ocitl se na invalidním vozíku.

Po úrazu přehodnotil svůj život a našel cestu, jak žít i s tímto omezením. Od té doby si prý mnohem více cení všech úspěchů a vlastně i života. Mošnička se po úrazu věnoval 8 let vzpírání, ve kterém dosáhl i na zlatou medaili z Mistrovství světa, dalších několik úspěchů měl v České republice a Slovensku. Od roku 2009 ho ale plně pohltil handbike.
Handbike je v překladu cyklistika ručních kol. Mošnička se každoročně účastní několika závodů. Je dvojnásobným vicemistrem ČR a jeho největším dosavadním úspěchem je post dosud prvního vozíčkáře a handbikera, který dokončil závod horských kol Nova Author Cup (65 kilometrů v extrémních podmínkách).
Tomáš se věnuje i dalším aktivitám. Jako šéfredaktor webového portálu „Žiju s handicapem“ testuje sporty pro handicapované sportovce, píše o nich články a dělá i s dalšími sportovci rozhovory. Ve volném čase se věnuje také rybaření nebo jízdě na čtyřkolce.

Letošní sezóna byla jako v každém sportu slabá. Tomáš Mošnička jí zakončil jediným a zároveň posledním zahraničním závodem v paracyklistice v Púchově na Slovensku. V silničním kopcovitém závodě Tomáš obsadil druhé místo a následující den v silniční časovce dojel jako čtvrtý se ztrátou šest vteřin na medailovou pozici. Po součtu obou výsledků se ale dostal na pěkné třetí místo.
„Potom, co nám UCI zrušila mistrovství světa a závody světového poháru, byl také kvůli covidu pořadatelem zrušen etapový závod v Rakousku, ke kterému v tomto bláznivém roce směřovala moje příprava. Sezóna začala později, a navíc předčasně skončila. Doufám tak, že se všichni v plné síle sejdeme na jaře 2021 a že vše poběží normálně,“ dodává Tomáš.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jana Fedorová

Další články

Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Dle územního plánu je území zastavitelné bytovými a rodinnými domy. Je to klidná … Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nebyla příliš vysoká poptávka … ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech Bez elektřiny je v tuto chvíli přibližně 800 domácností a dalších odběrných … Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Koupání v přírodním koupališti Nový rybník se letos téměř celé léto nedoporučovalo, na … Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Příbram poskytne dárcům krve volné vstupenky na akce pořádané městem a jeho … Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Řidiče se nepodařilo nalézt. V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh O otevření samostatného covidového oddělení a dalších opatřeních se rozhodne v … Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní … Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko O severské zemi v úterý 26. října povypráví fotograf a cestovatel Václav …
Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Náklady na pořízení a instalaci jsou 1,9 milionu korun. Do budoucna by stojanů v …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz