22. 11. svátek má Cecílie

Nakupujete v Pražské ulici, nebo na periferii města?

9. září 2019   (06:14)
Nakupujete v Pražské ulici, nebo na periferii města?

Funguje zde více než 100 obchodů s různým sortimentem. Přesto se do Pražské ulice lidé nehrnou


Ulici s názvem Pražská najdete v mnoha českých městech. Jedná se většinou o hlavní tepnu města. I v Příbrami to tak vždy bylo. Lidé sem chodili nejen na nákupy, ale také jen tak korzovat, potkávat známé a bavit se. Sláva a lesk této kdysi velmi silně pulsující tepny našeho města v posledních letech však ustupuje. Živnostníci odcházejí a noví se sem příliš nehrnou. A tak zatímco parkoviště u velkých nákupních center na periferii města praskají ve švech, Pražská se nám pomalu ale jistě vylidňuje. V médiích se objevily informace o tom, že za to může především špatné parkování.

Zeptali jsme se Václava Švendy, jednoho ze zakladatelů Spolku Pražské ulice.
 
Stojí za úpadkem Pražské ulice špatné parkování?
Špatné možnosti parkování jsou dnes již více opředeny mýty, než že skutečně brání v nakupování. Například mnoho řidičů stále neví, že když se vydá nakupovat do Pražské, tak pohodlně a zdarma zaparkuje přímo na náměstí T. G. Masaryka, a to každý všední den od 16 hodin a o víkendech.

Co říkáte na otevírací dobu obchodů v Pražské?
Provozní dobu většiny obchodů vnímám jako nedostatečnou a pro zákazníky málo atraktivní. Členové spolku se snaží na všechny působit, aby došlo ke změně, ale je to velmi těžké, protože se to nedá vynutit. V tomto mají velká nákupní centra výhodu, protože mají jednotná pravidla pro všechny nájemce a ta jsou podmínkou uzavření nájemní smlouvy.

Je zde posun k lepšímu?
K drobnému posunu určitě dochází. Je to patrné například při otevírání obchodů o svátcích.

Měli jste v plánu zavést nedělní prodej. S jakou odezvou jste se u podnikatelů setkali?
S obchodníky se o tom bavíme, ale aby to mělo smysl, musí se přidat více obchodů. Inspirací této myšlenky byl opětovně zavedený a funkční nedělní odpolední prodej na pěší zóně v našem partnerském městě Hoorn, kde se místní obchodníci také potýkali s problémy konkurence obchodních center na periferiích města.

Jaké obchody podle Vás v Pražské chybí?
Určitě chybí ještě jedna kvalitní pekárna a potraviny. Dále zde mají velký potenciál provozovny s občerstvením i zajímavé koncepty denních barů či kaváren a také další obchody s módou nebo obuví. Důležité je zaměřit se na větší kvalitu, než se nabízí v obchodních zónách u hypermarketů.

Které obchody byste nejraději z Pražské odstěhoval?
Takové, které nenabízejí kvalitní zboží. Naštěstí vždy zafungují tržní mechanismy a tyto prodejny se zde nemají šanci dlouhodobě udržet.

Čím byste nalákal živnostníky do Pražské ulice?
Například tím, že je Pražská ulice stále velmi atraktivní lokalita pro podnikání. Díky své poloze ve středu města, kde se nachází nemocnice, většina škol, úřadů či dalších institucí, se zde stále pohybuje mnoho potenciálních zákazníků. Kvalitní prodejna má tedy velkou příležitost je oslovit a uspět.

A čím nakupující?
Proti obchodním zónám u hypermarketů má Pražská svou specifickou důstojnou, poklidnou a přátelskou atmosféru. Nejvíce lze tento rozdíl v atmosféře pozorovat v předvánočním čase, kdy v Pražské ulici vládne nákupní pohoda a v ostatních příbramských obchodních centrech velký stres, a to nejen z nákupů, ale i z parkování, vjezdů a výjezdů. Přitom Pražská ulice mnohdy dokáže za obdobné peníze nabízet méně všední a kvalitnější zboží.

Podle Václava Švendy by při volbě místa nákupů měl hrát svou roli také lokální patriotismus, protože většina živnostníků z Pražské ulice žije v našem městě a jeho okolí a vydělané peníze zde též utrácí. To je pak velmi přínosné pro ekonomiku našeho regionu.

„Tuto podstatu pěkně vystihuje text, který jsem viděl napsaný na nabídkové ceduli v jiném městě: „Když nakupujete u malého podnikatele, tak nepřispíváte anonymnímu řediteli na třetí chatu, ale malé holčičce na taneční kroužek,“ dodává.

Myslíte, že je ještě možné do Pražské ulice vrátit někdejší atmosféru?
Usilujeme o to. Musíme se snažit nejen my všichni místní živnostníci a majitelé nemovitostí, ale také samotné město. Bez jeho pomoci se to nikdy nemůže podařit. Historického centrum má být chloubou každého města, ale nám hrozí, že se z něho stane mrtvá zóna.

Spolek vznikl v roce 2012 a nyní má zhruba tři desítky členů z řad místních živnostníků. Jejich největší výzvou je přizpůsobit provozní dobu a skladbu provozoven současným požadavkům a udržet život v srdci našeho města.  

Co vy? Nakupujete v Pražské rádi? Zúčastněte se naší ankety nebo pošlete svou zpětnou vazbu na FB stránky spolku.

Ulici s názvem Pražská najdete …

Nakupujete rádi v Pražské ulici?

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Odsouzený zachránil život muži, který skončil po pádu v bezvědomí Odsouzený zachránil život muži, který skončil po pádu v bezvědomí Do konce trestu zbývají Lukášovi dva roky, po propuštění chce změnit svůj dosavadní život. 22. listopadu 2019   (13:32) Do skanzenu ve Vysokém Chlumci zbývá přenést poslední dvě stavby Do skanzenu ve Vysokém Chlumci zbývá přenést poslední dvě stavby „Nabídka, která v roce 1998 přišla, byla pro mě hozená rukavice a myslím, že ve spolupráci s kolegy se nám podařilo ji zvednout,“ říká k úspěšnému dokončování skanzenu jeho vedoucí PhDr. Lubomír Procházka, CSc. 22. listopadu 2019   (10:38) Svatá Hora byla v době komunismu pod dohledem Státní bezpečnosti Svatá Hora byla v době komunismu pod dohledem Státní bezpečnosti Tajná policie pořizovala snímky či filmové záběry účastníků bohoslužeb, kteří poté byli na pracovišti či jinak „kontaktováni“ a postiženi. 22. listopadu 2019   (08:33) Poslední trénink před Dakarem: Pilot fanouškům dovolí počmárat svůj nový kamion Poslední trénink před Dakarem: Pilot fanouškům dovolí počmárat svůj nový kamion Ručně psané zprávy se stanou zajímavým čtením pro soupeře, které bude česká posádka na dakarské trati nechávat za sebou 22. listopadu 2019   (06:04) Muž, který měl řídit na dálnici formuli, svou vinu odmítá Muž, který měl řídit na dálnici formuli, svou vinu odmítá K události došlo 8. září v odpoledních hodinách. 21. listopadu 2019   (17:42) Slavnostní zahájení adventu přinese bohatý program Slavnostní zahájení adventu přinese bohatý program Přichází pro mnohé nejkrásnější doba roku, doba Vánoc, které předchází adventní období. Advent v Příbrami bude zahájen v neděli 1. prosince na náměstí T. G. Masaryka. 21. listopadu 2019   (15:20) Ahoj, nazdar, čau: Dnes je světový den pozdravů Ahoj, nazdar, čau: Dnes je světový den pozdravů Každý člověk by měl dnes na ulici pozdravit minimálně deset neznámých lidí 21. listopadu 2019   (14:37) Noc venku: Lidé v 15 městech si dnes mohou vyzkoušet život bezdomovců Noc venku: Lidé v 15 městech si dnes mohou vyzkoušet život bezdomovců Město Příbram se do kampaně nezapojilo. V souvislosti s nastupující zimou však Centrum sociálních a zdravotních služeb vyhlásilo sbírku nepotřebného teplého oblečení pro osoby bez přístřeší 21. listopadu 2019   (12:33) Veřejně schvaloval genocidu a další zločiny proti lidskosti, teď mu hrozí až tři roky za mřížemi Veřejně schvaloval genocidu a další zločiny proti lidskosti, teď mu hrozí až tři roky za mřížemi Příbramští policisté stíhají pětačtyřicetiletého muže kvůli nenávistným příspěvkům na Facebooku. 21. listopadu 2019   (09:24) V Příbrami proběhne historicky první veřejné slyšení k rozpočtu města V Příbrami proběhne historicky první veřejné slyšení k rozpočtu města Nejdůležitějším dokumentem každého města a každé obce je rozpočet. Příbramští zastupitelé budou rozpočet na rok 2020 schvalovat při prosincovém zasedání. Samotnému schválení bude předcházet poprvé také veřejné slyšení s občany. 21. listopadu 2019   (08:58)


Související články

V Příbrami proběhne historicky první veřejné slyšení k rozpočtu města Nejdůležitějším dokumentem každého města a každé obce je rozpočet. Příbramští zastupitelé budou rozpočet na rok 2020 schvalovat při prosincovém zasedání. Samotnému schválení bude předcházet poprvé také veřejné slyšení s občany. 21. listopadu 2019   (08:58) Telefonní budky: Po novém roce jen na vesnicích Ke konci roku bude ukončen provoz všech veřejných telefonních automatů mimo těch, které musí povinně být v nejmenších obcích 21. listopadu 2019   (06:08) Díky vám! Přestože říci slovo „díky“ by mělo být běžnou součástí života, často si neuvědomujeme, že právě toto slovo používáme velmi málo. Mnohdy naopak řadu situací bereme jako běžnou věc a slovy díků skutečně šetříme. Z tohoto důvodu se město v letošním roce rozhodlo poděkovat za nás všechny. 20. listopadu 2019   (20:08) Středočeský kraj nadále přijímá žádosti do 3. výzvy kotlíkových dotací Středočeský kraj opět vyzývá obyvatele kraje, aby podávali své žádosti do 3. výzvy kotlíkových dotací. Program „Výměna zdrojů tepla na pevná paliva v rodinných domech ve Středočeském kraji 2019–2023“ byl vyhlášen letos na začátku měsíce května. 20. listopadu 2019   (17:08) Participativní rozpočet jde do třetího ročníku se změnami Již dvakrát město Příbram umožnilo občanům rozhodovat v rámci participativního rozpočtu o tom, jak se proinvestuje část městských prostředků. Dvakrát se rozhodovalo o částce milion korun, v příštím roce dojde ke změnám. 19. listopadu 2019   (16:28)

Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz