16. 9. svátek má Ludmila

Nakupujete v Pražské ulici, nebo na periferii města?

9. září 2019   (06:14)
Nakupujete v Pražské ulici, nebo na periferii města?

Funguje zde více než 100 obchodů s různým sortimentem. Přesto se do Pražské ulice lidé nehrnou


Ulici s názvem Pražská najdete v mnoha českých městech. Jedná se většinou o hlavní tepnu města. I v Příbrami to tak vždy bylo. Lidé sem chodili nejen na nákupy, ale také jen tak korzovat, potkávat známé a bavit se. Sláva a lesk této kdysi velmi silně pulsující tepny našeho města v posledních letech však ustupuje. Živnostníci odcházejí a noví se sem příliš nehrnou. A tak zatímco parkoviště u velkých nákupních center na periferii města praskají ve švech, Pražská se nám pomalu ale jistě vylidňuje. V médiích se objevily informace o tom, že za to může především špatné parkování.

Zeptali jsme se Václava Švendy, jednoho ze zakladatelů Spolku Pražské ulice.
 
Stojí za úpadkem Pražské ulice špatné parkování?
Špatné možnosti parkování jsou dnes již více opředeny mýty, než že skutečně brání v nakupování. Například mnoho řidičů stále neví, že když se vydá nakupovat do Pražské, tak pohodlně a zdarma zaparkuje přímo na náměstí T. G. Masaryka, a to každý všední den od 16 hodin a o víkendech.

Co říkáte na otevírací dobu obchodů v Pražské?
Provozní dobu většiny obchodů vnímám jako nedostatečnou a pro zákazníky málo atraktivní. Členové spolku se snaží na všechny působit, aby došlo ke změně, ale je to velmi těžké, protože se to nedá vynutit. V tomto mají velká nákupní centra výhodu, protože mají jednotná pravidla pro všechny nájemce a ta jsou podmínkou uzavření nájemní smlouvy.

Je zde posun k lepšímu?
K drobnému posunu určitě dochází. Je to patrné například při otevírání obchodů o svátcích.

Měli jste v plánu zavést nedělní prodej. S jakou odezvou jste se u podnikatelů setkali?
S obchodníky se o tom bavíme, ale aby to mělo smysl, musí se přidat více obchodů. Inspirací této myšlenky byl opětovně zavedený a funkční nedělní odpolední prodej na pěší zóně v našem partnerském městě Hoorn, kde se místní obchodníci také potýkali s problémy konkurence obchodních center na periferiích města.

Jaké obchody podle Vás v Pražské chybí?
Určitě chybí ještě jedna kvalitní pekárna a potraviny. Dále zde mají velký potenciál provozovny s občerstvením i zajímavé koncepty denních barů či kaváren a také další obchody s módou nebo obuví. Důležité je zaměřit se na větší kvalitu, než se nabízí v obchodních zónách u hypermarketů.

Které obchody byste nejraději z Pražské odstěhoval?
Takové, které nenabízejí kvalitní zboží. Naštěstí vždy zafungují tržní mechanismy a tyto prodejny se zde nemají šanci dlouhodobě udržet.

Čím byste nalákal živnostníky do Pražské ulice?
Například tím, že je Pražská ulice stále velmi atraktivní lokalita pro podnikání. Díky své poloze ve středu města, kde se nachází nemocnice, většina škol, úřadů či dalších institucí, se zde stále pohybuje mnoho potenciálních zákazníků. Kvalitní prodejna má tedy velkou příležitost je oslovit a uspět.

A čím nakupující?
Proti obchodním zónám u hypermarketů má Pražská svou specifickou důstojnou, poklidnou a přátelskou atmosféru. Nejvíce lze tento rozdíl v atmosféře pozorovat v předvánočním čase, kdy v Pražské ulici vládne nákupní pohoda a v ostatních příbramských obchodních centrech velký stres, a to nejen z nákupů, ale i z parkování, vjezdů a výjezdů. Přitom Pražská ulice mnohdy dokáže za obdobné peníze nabízet méně všední a kvalitnější zboží.

Podle Václava Švendy by při volbě místa nákupů měl hrát svou roli také lokální patriotismus, protože většina živnostníků z Pražské ulice žije v našem městě a jeho okolí a vydělané peníze zde též utrácí. To je pak velmi přínosné pro ekonomiku našeho regionu.

„Tuto podstatu pěkně vystihuje text, který jsem viděl napsaný na nabídkové ceduli v jiném městě: „Když nakupujete u malého podnikatele, tak nepřispíváte anonymnímu řediteli na třetí chatu, ale malé holčičce na taneční kroužek,“ dodává.

Myslíte, že je ještě možné do Pražské ulice vrátit někdejší atmosféru?
Usilujeme o to. Musíme se snažit nejen my všichni místní živnostníci a majitelé nemovitostí, ale také samotné město. Bez jeho pomoci se to nikdy nemůže podařit. Historického centrum má být chloubou každého města, ale nám hrozí, že se z něho stane mrtvá zóna.

Spolek vznikl v roce 2012 a nyní má zhruba tři desítky členů z řad místních živnostníků. Jejich největší výzvou je přizpůsobit provozní dobu a skladbu provozoven současným požadavkům a udržet život v srdci našeho města.  

Co vy? Nakupujete v Pražské rádi? Zúčastněte se naší ankety nebo pošlete svou zpětnou vazbu na FB stránky spolku.

Ulici s názvem Pražská najdete …

Nakupujete rádi v Pražské ulici?

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát V sobotu 14. září se v areálu zříceniny gotického hradu Vrškamýk konal pátý ročník pivoslávy 16. září 2019   (06:27) Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Celodenní veselí přilákalo spoustu pocestných 15. září 2019   (17:19) Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Ve čtvrtek 29. srpna v brzkých ranních hodinách vyrazila osmičlenná skupina členů SDH Březové Hory na čtyřdenní cestu do zahraničí. Cílem bylo partnerské město Hoorn v Severním Holandsku. 15. září 2019   (14:55) Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu V nedýchatelném prostředí hořícího domu zahynuli dva psi. 15. září 2019   (12:14) Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram 6:0 (3:0). V sobotu 14. září zavítala v 9. kole FORTUNA:LIGY Příbram do města automobilového průmyslu 15. září 2019   (11:57) Rozpadá se až 45 procent manželství.  Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Rozpadá se až 45 procent manželství. Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Z údajů České statistického úřadu vyplývá, že v posledních letech rozvodovost v Česku klesá 15. září 2019   (09:45) Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Divadlo, které několikrát měnilo název (Městské divadlo, Divadlo Příbram, Krajské divadlo až po současný Divadlo Antonína Dvořáka podle slavného hudebního skladatele, ne prvního ředitele), je v současnosti významnou regionální divadelní scénou. 15. září 2019   (07:42) Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Policisté se snažili muže zachránit. 14. září 2019   (21:50) Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Uvnitř budovy byla propanbutanová lahev, hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích. 14. září 2019   (21:17) Tři metry k životu: Hasičům blokují průjezd špatně zaparkovaná auta Tři metry k životu: Hasičům blokují průjezd špatně zaparkovaná auta Pátek třináctého byl ve znamení Dne požární bezpečnosti. Projeli jsme s hasiči příbramská sídliště. 14. září 2019   (17:57)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz