Nákazy černým kašlem ubývá, na počtech pacientů se to zatím neprojevuje
3. června 2024 (12:30)
Za minulý týden přibylo podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) 1502 nových případů černého kašle. Mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová v tiskové zprávě uvedla, že kvůli dlouhé inkubační době zatím počet nově odhalených případů neklesá, přestože se už zřejmě šíření nákazy snižuje. Odborníci odhadují, že týdenní počty nakažených začnou klesat zhruba za měsíc. Od začátku roku lékaři evidují 17.755 nově nakažených.
"Při rozboru hlášených případů (...) podle data prvních příznaků se zdá, že dochází k poklesu cirkulace onemocnění v populaci. Nicméně vzhledem k inkubační době onemocnění, která může být až 21 dní, se tento očekávaný pokles zatím neprojevuje," uvedli zástupci SZÚ v týdenní zprávě. Počet 1502 nových případů je proto druhý nejvyšší za týden od začátku roku.
Nejvíc nakažených je ve věkové skupině 15 až 17 let (4846), SZÚ eviduje také 255 nemocných dětí do jednoho roku. "Počet hlášených dětí s pertusí do jednoho roku života je odrazem cirkulace infekce v populaci dospívajících a dospělých. Protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný až nerozpoznaný průběh, mohou být dospívající a dospělí s nepoznaným onemocněním zdrojem infekce pro nejmenší děti," řekla Čechová.
Z téměř 18.000 nemocných, kterým lékaři černý kašel diagnostikovali, potřebovalo léčbu v nemocnici jen 2,2 procenta. Mezi nejmenšími dětmi je to téměř polovina, lékaři ale kvůli riziku závažných komplikací s rychlým nástupem raději nejmenší pacienty s černým kašlem hospitalizují. Letos zemřelo šest osob nakažených černým kašlem, za minulý týden do statistik nové úmrtí nepřibylo.
Odborníci očekávají, že v létě se mohou v ČR objevit i případy, kdy si lidé černý kašel přivezou z dovolené. "S nastávající dobou dovolených je také pravděpodobné, že se bude zvyšovat počet importovaných onemocnění, tedy těch, které si lidé přivezou ze zahraničních cest, protože pertuse koluje i v dalších evropských i mimoevropských zemích. Nakazit černým kašlem se tedy lze i v zahraničí," doplnila Čechová.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Česko má problém s alkoholismem. K závislosti se blíží milion lidí
•Meteorologové již spustili mapu pravděpodobnosti růstu hub
•Těžce nemocnému Davídkovi po předčasné smrti tatínka hrozí, že přijde o domov
Další články
Scrollujete víc, než si myslíte? Vědci varují: krátká videa nám přepisují mozek
Myslíte si, že máte svůj mobil pod kontrolou? Že pár minut na Reels, TikToku nebo …
LIFESTYLE
PANIKA U HRANIC! Smrtící nákaza se blíží k Česku: africký mor prasat už jen desítky kilometrů od hranic
Situace kolem afrického moru prasat (AMP) se v příhraničí dramaticky zhoršuje. …
AKTUÁLNĚ
Krevní challenge přinesla přes 200 odběrů, studenti darovali téměř 100 litrů krve
Do Krevní challenge se zapojily střední školy z Příbramska. Během několika měsíců se …
Změna počasí je za dveřmi. Přinese studená fronta tolik očekávané srážky?
Tenhle týden začal příjemnými letními teplotami, ale blíží se změna počasí. Podle …
AKTUÁLNĚ
Vypadali jako elita trhu. Teď se řeší, kdo všechno přišel o miliony.
Už několik dní se na sociálních sítích objevovaly varovné příběhy lidí, kteří …
AKTUÁLNĚ
Má váš pes čip? Bez registrace je to jen „mrtvý“ kus plastu pod kůží
Povinné čipování psů v Česku platí už několik let, přesto tisíce majitelů dělají …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Megaknedlík budí pozornost. A Příbram už si tiše klade otázku: A kdy přijde k nám?
V české gastronomii se občas objeví jídlo, které nerozdělí jen přílohu od masa, ale i …
ZAJÍMAVOSTI
Kraj dá potravinové bance peníze na provoz, jenom v Příbrami je sedmnáct sběrných míst
Středočeský kraj dá letos na provoz Potravinové banky pro Prahu a střední Čechy 2,5 …
Nejsušší jaro od roku 1961: úroda v ohrožení, vysoké riziko požárů
Česká republika zažívá mimořádně suché období. Součet srážek za měsíce březen a duben …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Chcete vidět, jak se řídí moderní dálnice? Na D4 otevřou zákulisí D4 i operační centrum Via Salis
Co se děje na dálnici, když jen projíždíte autem? Jak vypadá místo, odkud se hlídá …
AKTUÁLNĚ





