29. 9. svátek má Michal

Nájezdy bezohledných koronaturistů ničily přírodu. Chystá se úklidová akce

18. května 2021   (12:41)
Nájezdy bezohledných koronaturistů ničily přírodu. Chystá se úklidová akce
foto: ilustr/freepik

22. května začíná Týden geoparků v ČR při této příležitosti Národní geopark Barrandien společně s facebookovou skupinou pro Brdy připravil úklidovou akci.


Omezení, vyhlášená v souvislosti s pandemickou situací, přivedla do přírody spoustu návštěvníků. Mnozí z nich neznají základní pravidlo, že to, co si do přírody doneseme, to si z ní zase odneseme. V CHKO Brdy zůstaly po návštěvnících viditelné stopy v podobě odpadků, zvláště na frekventovaných místech a cestách. Odpadky kazí estetický dojem, hyzdí přírodu a jsou výpovědí o nízké kulturní úrovni těch, kteří je tam zanechali.

Ti, co přírodu navštěvují často, milují a respektují ji, se nyní snaží odstranit následky nezodpovědných návštěvníků naší nejmladší CHKO. Proto Ekologické centrum Orlov společně s skupinou pro Brdy vyhlásili úklidovou akci „Ukliďme Brdy“ na 22. května 2021. „Akce je pořádána s vědomím Správy CHKO Brdy a zahajuje Týden geoparků ČR v Národním geoparku Barrandien,“ uvádí ředitel ekocentra Jan Ruml.
Díky aktivním členům facebookové skupiny CHKO Brdy a Národnímu geoparku Barrandien se podařilo zajistit pomoc dobrovolníků a materiálu pro úklid. „Akce našla podporu u dalších subjektů v regionu, kromě Destinační agentury Brdy, města Příbram, městyse Jince a obce Strašice ji podpořil materiálně a technicky i největší lesní hospodář v regionu, Vojenské lesy a statky,“ uvedl správce facebookové skupiny Pavel Čámský.
„Jsem rád, že i jako město můžeme být nápomocni při této velmi potřebné akci. S problematikou odpadu se potýkáme dnes a denně, proto si velice vážíme dobrovolníků, kteří akci zorganizovali a všech, kteří se do úklidu zapojí. Brdy jsou pro náš region velkou devizou, pojďme se tedy společně postarat, aby se z nich nestala skládka odpadu,“ zve k úklidové akci starosta Příbrami Jan Konvalinka.

Zájem dokazuje, že je v naší zemi hodně těch, kterým není lhostejný stav naší přírody a osobním nasazením se dobrovolně o jeho zlepšení zasazují. „Úklid proběhne na 22 různých trasách a od odpadků se vyčistí 230 km cest a cyklotras a Destinační agentura Brdy věnuje každému dobrovolníkovi jako symbolickou pozornost aktuální turistickou mapu Brd v měřítku 1:30.000,“ říká ředitel Národního geoparku Barrandien Luboš Gardoň.
Pokud i vy máte zájem a chuť se zapojit do úklidu Brd, můžete se přihlásit prostřednictvím e-mailu geoparkbarrandien@eco-centrum.cz. „Věříme, že pán a vládce Brd, dobrý duch Fabián, nám na sobotu zajistí příjemné počasí a dobrou náladu,“ dodali organizátoři.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz