Nadace Partnerství dnes vyhlásí vítěze ankety Strom roku 2022
21. září 2022 (06:18)
foto: Strom roku/PR
Hlasovalo se od 20. června do 11. září, o půlnoci na 5. září ale pořadatelé průběžné výsledky ankety utajili. Do té doby s přehledem vedla hrušeň hnilička, která roste jen 25 metrů od bývalé uranové šachty v Drásově na Příbramsku.
Nadace Partnerství dnes v brněnské hvězdárně vyhlásí vítěze ankety Strom roku 2022. Do letošního finále 21. ročníku ankety postoupilo 12 kandidátů z osmi krajů, porota vybírala z 55 návrhů. Předchozí ročník vyhrála takzvaná Zpívající lípa z Telecí na Svitavsku.
Hlasovalo se od 20. června do 11. září, o půlnoci na 5. září ale pořadatelé průběžné výsledky ankety utajili. Do té doby s přehledem vedla hrušeň hnilička, která roste jen 25 metrů od bývalé uranové šachty v Drásově na Příbramsku. Lidé jí do té doby zaslali zhruba 1500 hlasů. Na průběžně druhém místě byla "sousedská hruška" z Kralic nad Oslavou, získala bezmála 800 hlasů, pomyslný bronz si držela nejmladší finalistka soutěže – 86letá "lípa osudu" rostoucí na hřbitově v Chvalkovicích na Hané.
Vítězný strom získá odborné arboristické ošetření. Stejně jako předchozí vítězové také bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety o Evropský strom roku.
Titul Strom roku 2021 získala takzvaná Zpívající lípa z Telecí na Svitavsku, která patří mezi nejmohutnější a nejstarší stromy České republiky. Její stáří je odhadováno na více než 700 let. Přezdívka odkazuje až k dobám husitským. K lípě se také vztahuje několik pověstí. Podle té nejznámější přepisoval stařeček Jiroušek v dutém kmeni Nový zákon. Přitom si zpíval žalmy a zpěv, který se mísil s šuměním listí, se nesl krajem a dal údajně vzniknout přízvisku lípy.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Teploty přes den mírně stoupnou, v noci hrozí přízemní mrazíky
•Přes tři tisíce lidí přišly do Brd v zimě a dešti sázet aleje stromů
•Víkend přinese další ochlazení, teplota klesne přes den až na devět stupňů
Další články
Dva lupiči okradli ženu v zastávce v Příbrami
Kriminalisté se zabývají přepadením v Příbrami, které se stalo v úterý …
AKTUÁLNĚ
Středočeská města včetně Příbrami dostala nová kola pro děti. Pomohou s výukou bezpečné jízdy
Středočeský kraj pokračuje v podpoře dopravní výchovy dětí. Letos rozdělil desítky …
NEPŘEHLÉDNĚTE
V Kozárovicích spadl muž ze žebříku
Vrtulník letecké záchranné služby přistál v úterý v Kozárovicích.
Další silniční kontroly odhalily desítky přestupků: špatný technický stav vozidel o řidiče pod vlivem alkoholu
Policisté se na Příbramsku zaměřili na bezpečnost nejzranitelnějších účastníků …
DOPRAVA
Včely, sady, děti, odpady. Příbram podpoří projekty, které mají smysl
Zatímco se na celostátní úrovni mění priority Ministerstva životního prostředí a v …
POLITIKA
Opilý mladík z Příbramska vezl čtyři dívky. Policie zasahovala u diskotéky plné nezletilých
Páteční noční kontrola diskotéky (17. dubna) na Volyňsku na Strakonicku odhalila hned …
Matriky nestíhají? Po zrušení kastrací mění pohlaví rekordní počet lidí
Česká republika zažívá výraznou změnu v oblasti práv transgender osob. Po zrušení …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pozor, Příbramačky! Prozradíme vám, jaké kabelky letos vládnou jaru
Máte slabost pro kabelky? Pak zbystřete. Nová sezona jaro léto 2026 přináší trendy, …
LIFESTYLE
Tretera s Gangsterem ovládli úvod Českého skokového poháru. V Martinicích rozhodoval čas
Jubilejní 25. ročník Českého skokového poháru odstartoval v neděli 19. dubna v …
SPORT
Ukliďme svět kolem nás: Oslavte Den Země aktivně!
Každý rok si 22. dubna lidé po celém světě připomínají Den Země – svátek, který patří …
PŘÍRODA



