12. 6. svátek má Antonie
https://www.szmpb.cz/passport
Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové

28. května 2024   (08:22)
Dalších 23 fotografií v galeriiNa župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové
foto: pribram.cz / Magdalena Rezková

Sletu Sokolské župy Jungmannovy se v sobotu 25. května zúčastnilo před 700 cvičenců, diváci zhlédli deset sletových skladeb.


Začátek letních prázdnin se pro sokolské tělocvičné jednoty a jejich členy ponese ve slavnostní a také hektické atmosféře. Sletový rok se blíží do finále, na červencovou přehlídku v Praze zamíří na 20 tisíc cvičenců. V hlavním městě stráví týden, aby sladili a předvedli skladby XVII. všesokolského sletu. Celorepublikové akci předcházejí rozsahem menší, župní slety. Slet župy Jungmannovy absolvovali v sobotu 25. května také příbramští sokolové.

Župní slet zahájil průvod obcí v čele s vlajkovou četou a župními činovníky, které za příbramský Sokol reprezentovali župní náčelník František Beran a náčelnice Zuzana Sauerová. Po nástupu cvičenců na hřišti TJ Sokol Komárov a slavnostním ceremoniálu se program přiblížil k nejočekávanější části. V Komárově představilo své skladby deset skupin cvičenců. Sletových skladeb je celkem dvanáct, diváci tedy zhlédli téměř celý komplet, který uvidí návštěvníci na stadionu v pražském Edenu.
Na antukový povrch se jako první rozeběhli ti nejmenší se svými rodiči, aby předvedli skladbu s názvem Čmeláčci. Na provedení skladby předškolních dětí Mravenci se do Komárova přijela podívat také její autorka Dana Uzlová, pro niž se jedná o šestý sletový počin. Přímo ke cvičenkám se připojily autorky skladby Babí léto, určené pro ženy a seniorky, Štěpánka Sadílková a Tereza Kosíková ze Sokola Horoměřice. Na hřišti měla tato skladba nejpočetnější zastoupení 104 cvičenek. Skladba Jdi za štěstím je o dobré partě a ve své druhé části začleňuje do sestavy pro seniorky a seniory cvičení ztvárněné členy tzv. věrné gardy.
Kromě, někdy velmi impozantních obrazců a pyramid, bylo zajímavé sledovat, jak si jednotlivé choreografie kreativně pohrávají s různým náčiním. To, jako v případě Babího léta, mohou představovat i běžné věci. Dámy tak „na place“ pohazovaly, točily či jinak využily k provedení cviků pestré deštníky. Ve skladbě Fitness starší žákyně a žáci posilovali s víceúčelovými bradly barevně sladěnými s dalšími pomůckami – pompony, které jsou výbavou roztleskávaček. Mladšímu žactvu ve skladbě Sokolhraní posloužila víceúčelová kostka jako plavidlo nebo školní batoh. Kromě skákacích pytlů se v rodinné skladbě S tebou mě baví svět uplatnilo méně známé náčiní flag poi připomínající vlajky.

Jako dvougenerační je pojata skladba pro muže a dorostence, do které je zakomponováno prostné cvičení z roku 1938 z dnes již legendární skladby Přísaha republice. S prvky jazzu a swingu pracuje skladba V rytmu srdce. „Je ryze taneční bez nářadí a vyjadřuje radost z pohybu. Tančíme na tři písně Vojtěcha Dyka, kde v poslední skladbě Hladiny zpívá o tom, že život je pohyb, změna a zastavení znamená konec,“ říká ke skladbě pro ženy a dorostenky její autorka Kateřina Matušínská. Akrobacií, aerobikem, jógou a tancem je ovlivněna skladba Leporelo, v níž s jógovou podložkou cvičí dorostenky a mladší ženy.
Do Komárova se sjely tělocvičné jednoty nejen z Příbramska, odkud dorazili také dobříšští cvičenci, ale i z blízkého či vzdálenějšího okolí – Mníšku pod Brdy, Hlásné Třebáně, Černošic, Rokycan, Plzně nebo Mariánských Lázní. Další župní slet čeká Sokol Příbram 15. června ve Voticích. Do příprav XVII. všesokolského sletu je zapojena většina tělocvičných jednot, kterých je v České republice více než tisíc, a připojují se i organizace ze zahraničí.
Z historie všesokolských sletů
I. slet se konal se konal 18. června 1882 na Střeleckém ostrově v Praze, kde cvičilo 700 mužů pod vedením náčelníka dr. Miroslava Tyrše. V průvodu pochodovalo 1572 krojovaných sokolů s 57 prapory, nadšeně pozdravovaných vlasteneckými Pražany.
III. slet v roce 1895 proběhl v době Národopisné výstavy českoslovanské a poprvé se konal na letenské pláni. Mezi pěti tisíci cvičenci byl též dorost a jízda. Závodů a průvodu se zúčastnili i zahraniční hosté. Program sledovalo již přes 30 tisíc diváků.
V. slet 1907 byl prvním „velkým“ sletem a trval čtyři týdny. Vystoupila i školní mládež a ženy v moravských krojích. K tělocvičným závodům ČOS a EUG se sešlo 194 družstev z českých zemí i ze zahraničí. Poprvé byla uvedena sletová scéna Šachový turnaj, zobrazující vítězství husitů nad Zikmundem.
VIII. slet 1926 se konal již na Strahově. Přijelo 140 tisíc cvičenců, které zhlédlo na 800 tisíc diváků. V novém sídle ČOS v Tyršově domě otevřeli sokolské muzeum a odhalili Tyršovu sochu. T. G. Masaryk věnoval sokolstvu vlajku.
X. slet 1938 se konal v době fašistické hrozby. Slavná prostná Přísaha republice cvičilo 30 tisíc mužů najednou, stejný počet žen předvedl originální rej jako první „velkou choreografii“. Všechny průvody vyzněly manifestačně. Prezident Edvard Beneš daroval Sokolu prapor.
XI. slet 1948 připravovaný hned po válce se uskutečnil až po únorovém puči komunistů. Prostná mužů Věrni zůstaneme připomněla osud sokolů umučených za války. Počet cvičenců překonal půl milionu. Během průvodů dorostu i členstva došlo k demonstracím proti režimu a prezidentu Klementu Gottwaldovi. Po sletu bylo komunistickými akčními výbory vyloučeno ze Sokola a existenčně postiženo přes 11 tisíc členů.
XII. slet 1994 se konal po 46leté přestávce. Na Strahově vystoupilo 23 tisíc cvičenců, z toho 1800 ze zahraničí. Proběhly sportovní soutěže, kulturní a společenské akce, dojemné bylo setkání zahraničních sokolů na představení Prodané nevěsty v Národním divadle. Na tribunu přišel i prezident Václav Havel.
zdroj: Česká obec sokolská

Fotogalerie

Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové () Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové (1) Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové (2) Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové (3) Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové (4) Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové (5) Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové (6) Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové (7) Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové (8) Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové (9) Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové (10) Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové (11) Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové (12) Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové (13) Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové (14) Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové (15) Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové (16) Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové (17) Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové (18) Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové (19) Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové (20) Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové (21) Na župním sletu v Komárově se předvedli i příbramští sokolové (22)

foto: pribram.cz / Magdalena Rezková

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související


Další články

Motorkář v protisměru narazil do auta. Letěl pro něj vrtulník Motorkář v protisměru narazil do auta. Letěl pro něj vrtulník Utrpěl mnohočetná poranění dolních končetin. Městské slavnosti ROSA v Sedlčanech rozzáří ohňostroj i Pražský výběr a Janek Ledecký Městské slavnosti ROSA v Sedlčanech rozzáří ohňostroj i Pražský výběr a Janek Ledecký Sedlčany se od 14. do 16. června promění v epicentrum zábavy. Blíží se totiž městské … Mezi Středočechy bude za 30 let 400.000 seniorů, kraj zvýší kapacity v domovech Mezi Středočechy bude za 30 let 400.000 seniorů, kraj zvýší kapacity v domovech Aktuálně je ve Středočeském kraji 268.000 lidí starších 65 let, v roce 2050 jich má … Ekologičtí zemědělci na Příbramsku zachraňují srnčata před jistou a krutou smrtí Ekologičtí zemědělci na Příbramsku zachraňují srnčata před jistou a krutou smrtí Srnčata jsou naprogramována tak, aby se před nebezpečím přikrčila a neutíkala. Nikdo … Novotný zůstává členem ODS, starosta Příbrami Konvalinka to odsoudil:  Je to hanebný, zlý a sprostý člověk Novotný zůstává členem ODS, starosta Příbrami Konvalinka to odsoudil: Je to hanebný, zlý a sprostý člověk Řeporyjský starosta čelí kvůli svým příspěvkům na sociálních sítích problémům … Proti demenci můžete v Příbrami bojovat běháním. „Rakovina paměti“ postihuje i mladší ročníky Proti demenci můžete v Příbrami bojovat běháním. „Rakovina paměti“ postihuje i mladší ročníky Alzheimerovou chorobou v Česku trpí až 180 000 lidí. Desetinu z postižených tvoří … Podzemní laboratoř ČVUT umožňuje testování robotů, cílem je propojení s praxí Podzemní laboratoř ČVUT umožňuje testování robotů, cílem je propojení s praxí Štola Josef se nachází u Slapské přehrady na Příbramsku. Byla vyražena v letech … Pražská ulice v Příbrami se dočkala nových košů. Mluvili do nich i památkáři Pražská ulice v Příbrami se dočkala nových košů. Mluvili do nich i památkáři Technické služby dnes odstartovaly výměnu košů v Pražské ulici. Postupně bude … U Zalužan se střetlo auto s kamionem. Tři lidé se zranili, na místě přistál vrtulník U Zalužan se střetlo auto s kamionem. Tři lidé se zranili, na místě přistál vrtulník Policie komunikaci obousměrně uzavřela AKTUALIZOVÁNO
Koncem týdne bude příbramská MHD zdarma, automobil můžete bezplatně odstavit v parkovacím domě Koncem týdne bude příbramská MHD zdarma, automobil můžete bezplatně odstavit v parkovacím domě Od pátku 14. do neděle 16. června bude v Příbrami městská hromadná doprava jezdit …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Mariánská 135
261 01 Příbram IV

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Rosalota, s.r.o. zakázáno.
2014 - 2024 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics, TOP list.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies