21. 6. svátek má Alois

Na zprávy v televizi nekoukám, raději si pustím seriál Simpsonovi, říká bývalý šéf ÚOOZ

Nepřehlédněte
11. června 2020   (12:16)
Na zprávy v televizi nekoukám, raději si pustím seriál Simpsonovi, říká bývalý šéf ÚOOZ
foto: pribram.cz

V posledních letech nezažily bezpečnostní složky výraznější odchod, než když se rozhodl po téměř třiceti letech služby skončit Robert Šlachta. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu se stal pod jeho vedením nejznámější policejní jednotkou v zemi. Poslední tři roky působil v Celní správě. V rozhovoru pro pribram.cz vysvětluje okolnosti svého odchodu nebo kam povedou jeho kroky.


Robert Šlachta nastoupil k policii v roce 1992, později jeho profesní kariéra vedla přes Zásahovou jednotku až po šéfa oddělení zpracovávajícího drogovou trestnou činnost. Od ledna 2008 nahradil Jana Kubiceho na postu ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Šlachta poskytl prostřednictvím rozhovoru se známým českým investigativním novinářem Josefem Klímou osobní zpověď svého neobyčejného života, a to nejen osobního, ale především toho profesního.

Jako bývalý ředitel ÚOOZ a náměstek Odboru pátrání Celní správy ČR otevřeně hovoří o ožehavých tématech a kauzách (Nagyová, Pitr, Vidkun, Bereta a mnohé jiné), o nichž v době služby mluvit nemohl.
Ve středu zavítal do Příbrami, kdy v otevřené diskuzi ochotně odpovídal na dotazy přítomných. V rozhovoru pro pribram.cz prozradil, proč skončil po téměř třiceti letech ve státních službách, ale i jak tráví volné chvíle.
Ve středu zavítal do Příbrami, kdy …
foto: pribram.cz

Proč jste skončil ve státních službách?
V roce 2016 jsem se rozhodl, že ukončím pracovní poměr u ÚOOZ. V té době došlo ke sloučení dvou útvarů a vznikla Národní centrála proti organizovanému zločinu. Tehdy jsem vyjádřil nesouhlas, protože se znalostmi, co jsem měl s řízením útvaru, jsem věděl, že je to úplný nesmysl a že to nemůže fungovat. Se svými kolegy jsme následně u útvaru skončili.
 
Poté jsem nastoupil jako náměstek generálního ředitele Celní správy ČR, kde jsem pracoval tři roky. V rámci výkonu služby jsme se podíleli na případech, ve kterých asistovala policie. Vloni v létě se ale stalo, že pachatelé již pět hodin před zásahem byli informováni. Byl to jasný únik informací. Také jsem viděl pod pokličku vedení státu v těch nejvyšších patrech. Od té doby jsem přesvědčen, že ekonomická trestná činnost a korupce není alfa omegou vlády. Tehdy nastal zlomový okamžik, kdy jsem odešel ze státních služeb. Od konce loňského roku jsem již na volné noze.

Jaký byl přechod po tolika letech do civilu? 
Tak byl to především zvláštní pocit. Sedmnáct let jsem žil v Praze na ubytovně. Jako klasický workoholik jsem měl nastavený každý den podle pravidel. Byl jsem zvyklý pracovat vlastně nepřetržitě. Velel jsem spoustě lidí a ti se mnou konzultovali postupy prakticky 24 hodin denně. Za celou dobu výkonu jsem potlačil úplně soukromý život, což se teď změnilo. Nejprve jsem měl smíšené pocity, že vlastně již nikam nepatřím. Ten, kdo neprošel bezpečnostními složkami, tak si mnohdy neuvědomuje, co má v civilu za privilegia. Jako šéf ÚOOZ jsem nemohl otevřeně mluvit s lidmi, natož s novináři, protože hrozil únik informací. Když to shrnu, tak spoustu věcí mi chybí, ale teď již žiji svobodně.
Vzpomenete na nějaký případ, který jste jako šéf ÚOOZ řešil na Příbramsku?
O případech z Příbrami úplně veřejně mluvit nechci (smích). Tak v devadesátých letech bylo zde hodně rušno, řešila se hlavně násilná trestná činnost. V poslední době jsme na Příbramsku vyšetřovali případ Oleo Chemical.
Vzpomenete na nějaký případ, který jste jako …
foto: pribram.cz

Kdy vznikl nápad napsat knihu. U vysoce postaveného policisty to bylo velkým překvapením..
S nápadem jsem přišel někdy v roce 2016. Tehdy jsem chtěl vše uceleně napsat. Hlavním důvodem bylo, že média často věci překrucují a velké kauzy, na kterých jsem se podílel byly zkreslené. Domluvil jsem se s panem Josefem Klímou, který stál u zrodu myšlenky.
Jaké kauzy byste mohl z knihy připomenout?
Tak například pád vlády Petra Nečase, případ Jany Nagyové. Také je v knize popsán příběh Tomáše Pitra, kterého jsme zadrželi ve Švýcarsku. Celkem je detailně popsáno asi devět kauz. Je to vlastně shrnutí i mé policejní kariéry od mládí.
Kniha pravděpodobně přidělala vrásky mnoha lidem. Snažil se Vás někdo zastavit?
Dostal jsem několik vzkazů, že ze mě vysoudí poslední korunu. Také přišla jedna výzva k veřejné omluvě, já si ale za vším, co je v knize uvedeno, stojím. V jednom případě mi jeden jmenovaný vyhrožoval, že bude problém. Ono totiž již dva dny před vydáním knihy došlo k úniku celého textu. Několik lidí se tam našlo a spousta z nich volala. Řekl jsem, ano, pojďte se soudit a já všechny informace vytáhnu na světlo, poté byl klid. V několika případech bych byl ale rád, aby se případy k soudu dostaly.
Kniha pravděpodobně přidělala vrásky mnoha …
foto: pribram.cz

Nikdy jste neměl strach?
Tak byla doba, kdy mi chodily poštou zlámané tužky, nábojnice a podobně. Ze zkušenosti však vím, že když někdo jen vyhrožuje, není se čeho obávat. Kdo chce ublížit, tak předem neupozorní. V devadesátkách to bylo mnohem drsnější.
Zavítal jste do Příbrami na veřejnou debatu. Bylo to poprvé, kdy jste navštívil naše město?
V Příbrami jsem byl osobně v minulosti několikrát. Pravdou však je, že nikdy v denních hodinách. Vždy to bylo v souvislosti s nějakým policejním zásahem, takže v noci.
 
Přemýšlel jste o politické kariéře?
Nebudu říkat, že ne. Momentálně se však věnuji debatám v souvislosti s vydanou knížkou. Jsem potěšen, že lidé chodí a zajímají se. Pokud se rozhodnu, tak to bude někdy okolo Vánoc. Je spousta lidí, kteří mě v tom podporují.
Pokud byste se rozhodl, je nějaká politická strana, která by splňovala Vaše představy?
Není. Vzhledem k mé dřívější profesi a přehledu, který jsem za ta léta měl, se neztotožňuji s žádnou politickou stranou. Znám veškeré vazby, které napříč politickým spektrem jsou. 
Sledujete česká média?
V rámci své práce na ÚOOZ jsem se skrze tiskového mluvčího snažil být co nejvíce otevřený. Někteří novináři jsou však neobjektivní. Když se podíváte, kdo leckterá média vlastní, máte odpovězeno. Všeobecně je známo, že s médii nelze bojovat. Berte to tak, že práce novináře je velmi podobná práci policisty. Někteří však informace zkreslují a snaží se překrucovat fakta. Na televizi se například nedívám vůbec. V kauze Nagyová jsem byl svědkem absolutní dezinformaci některých televizních stanic. Když si pustím večer televizi, koukám se na seriál Simpsonovi.

Dokážete se uvolnit, relaxovat?
To víte, že ano. Teď již mám více volného času. Pravidelně sportuji, ale také rád zajdu s kamarády na sklenku dobrého vína. Po třiceti letech jsem se začal i věnovat více svým přátelům. Kam povedou mé další kroky je prozatím ve hvězdách.
Sledujete česká média?
V rámci své práce …
foto: pribram.cz


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Při motokrosových závodech v Podluhách vyjel řidič mimo trať a narazil do diváků Při motokrosových závodech v Podluhách vyjel řidič mimo trať a narazil do diváků Na pomoc spěchal i vrtulník. Očkování bez předchozí registrace by mělo být možné od poloviny července Očkování bez předchozí registrace by mělo být možné od poloviny července Od září by mohli dostávat lékaři do ordinací nejpoužívanější vakcínu - … Pivovaru Herold v Březnici loni kvůli koronaviru klesl výstav o 35 procent Pivovaru Herold v Březnici loni kvůli koronaviru klesl výstav o 35 procent Pivovar vyváží například do Ruska a Švédska, nejnovější odbytiště má v Maďarsku a … Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát Zatímco maminkám přeje druhou květnovou neděli většina blízkých, na táty se stále … Novák se dnes promění ve velké sportoviště. Připravena je i olympijská vesnice Novák se dnes promění ve velké sportoviště. Připravena je i olympijská vesnice Dnešní Novák Fest má podtitul Příbram pod pěti kruhy. Jak název naznačuje, akce se … Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století Galerie Františka Drtikola představí kolekci o cykloputování fotografa Ladislava … V neděli budou silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm, varovali meteorologové V neděli budou silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm, varovali meteorologové Přívalový déšť může ojediněle rozvodnit malé toky, zatopit podchody, podjezdy či … Burácení motorů, ve vzduchu vůně benzinu. Motorkáři vyjedou na společnou projížďku s policií Burácení motorů, ve vzduchu vůně benzinu. Motorkáři vyjedou na společnou projížďku s policií V rámci akce Začněme spolu aneb kolama dolů se sejdou motorkáři v 10 hodin ráno u … Opilý řidič v Příbrami zdemoloval auto o strom, nadýchal téměř dvě promile Opilý řidič v Příbrami zdemoloval auto o strom, nadýchal téměř dvě promile K nehodě došlo dnes před čtvrtou hodinou ranní v ulici Edvarda Beneše.
Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům Pro venčení psů by měli lidé volit především ráno a večer, kdy jsou teploty …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz