Na zprávy v televizi nekoukám, raději si pustím seriál Simpsonovi, říká bývalý šéf ÚOOZ

Nepřehlédněte
11. června 2020   (12:16)
Na zprávy v televizi nekoukám, raději si pustím seriál Simpsonovi, říká bývalý šéf ÚOOZ

V posledních letech nezažily bezpečnostní složky výraznější odchod, než když se rozhodl po téměř třiceti letech služby skončit Robert Šlachta. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu se stal pod jeho vedením nejznámější policejní jednotkou v zemi. Poslední tři roky působil v Celní správě. V rozhovoru pro pribram.cz vysvětluje okolnosti svého odchodu nebo kam povedou jeho kroky.


Robert Šlachta nastoupil k policii v roce 1992, později jeho profesní kariéra vedla přes Zásahovou jednotku až po šéfa oddělení zpracovávajícího drogovou trestnou činnost. Od ledna 2008 nahradil Jana Kubiceho na postu ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Šlachta poskytl prostřednictvím rozhovoru se známým českým investigativním novinářem Josefem Klímou osobní zpověď svého neobyčejného života, a to nejen osobního, ale především toho profesního.

Jako bývalý ředitel ÚOOZ a náměstek Odboru pátrání Celní správy ČR otevřeně hovoří o ožehavých tématech a kauzách (Nagyová, Pitr, Vidkun, Bereta a mnohé jiné), o nichž v době služby mluvit nemohl.
Ve středu zavítal do Příbrami, kdy v otevřené diskuzi ochotně odpovídal na dotazy přítomných. V rozhovoru pro pribram.cz prozradil, proč skončil po téměř třiceti letech ve státních službách, ale i jak tráví volné chvíle.
Ve středu zavítal do Příbrami, kdy …
Proč jste skončil ve státních službách?
V roce 2016 jsem se rozhodl, že ukončím pracovní poměr u ÚOOZ. V té době došlo ke sloučení dvou útvarů a vznikla Národní centrála proti organizovanému zločinu. Tehdy jsem vyjádřil nesouhlas, protože se znalostmi, co jsem měl s řízením útvaru, jsem věděl, že je to úplný nesmysl a že to nemůže fungovat. Se svými kolegy jsme následně u útvaru skončili.
 
Poté jsem nastoupil jako náměstek generálního ředitele Celní správy ČR, kde jsem pracoval tři roky. V rámci výkonu služby jsme se podíleli na případech, ve kterých asistovala policie. Vloni v létě se ale stalo, že pachatelé již pět hodin před zásahem byli informováni. Byl to jasný únik informací. Také jsem viděl pod pokličku vedení státu v těch nejvyšších patrech. Od té doby jsem přesvědčen, že ekonomická trestná činnost a korupce není alfa omegou vlády. Tehdy nastal zlomový okamžik, kdy jsem odešel ze státních služeb. Od konce loňského roku jsem již na volné noze.

Jaký byl přechod po tolika letech do civilu? 
Tak byl to především zvláštní pocit. Sedmnáct let jsem žil v Praze na ubytovně. Jako klasický workoholik jsem měl nastavený každý den podle pravidel. Byl jsem zvyklý pracovat vlastně nepřetržitě. Velel jsem spoustě lidí a ti se mnou konzultovali postupy prakticky 24 hodin denně. Za celou dobu výkonu jsem potlačil úplně soukromý život, což se teď změnilo. Nejprve jsem měl smíšené pocity, že vlastně již nikam nepatřím. Ten, kdo neprošel bezpečnostními složkami, tak si mnohdy neuvědomuje, co má v civilu za privilegia. Jako šéf ÚOOZ jsem nemohl otevřeně mluvit s lidmi, natož s novináři, protože hrozil únik informací. Když to shrnu, tak spoustu věcí mi chybí, ale teď již žiji svobodně.
Vzpomenete na nějaký případ, který jste jako šéf ÚOOZ řešil na Příbramsku?
O případech z Příbrami úplně veřejně mluvit nechci (smích). Tak v devadesátých letech bylo zde hodně rušno, řešila se hlavně násilná trestná činnost. V poslední době jsme na Příbramsku vyšetřovali případ Oleo Chemical.
Vzpomenete na nějaký případ, který jste jako …
Kdy vznikl nápad napsat knihu. U vysoce postaveného policisty to bylo velkým překvapením..
S nápadem jsem přišel někdy v roce 2016. Tehdy jsem chtěl vše uceleně napsat. Hlavním důvodem bylo, že média často věci překrucují a velké kauzy, na kterých jsem se podílel byly zkreslené. Domluvil jsem se s panem Josefem Klímou, který stál u zrodu myšlenky.
Jaké kauzy byste mohl z knihy připomenout?
Tak například pád vlády Petra Nečase, případ Jany Nagyové. Také je v knize popsán příběh Tomáše Pitra, kterého jsme zadrželi ve Švýcarsku. Celkem je detailně popsáno asi devět kauz. Je to vlastně shrnutí i mé policejní kariéry od mládí.
Kniha pravděpodobně přidělala vrásky mnoha lidem. Snažil se Vás někdo zastavit?
Dostal jsem několik vzkazů, že ze mě vysoudí poslední korunu. Také přišla jedna výzva k veřejné omluvě, já si ale za vším, co je v knize uvedeno, stojím. V jednom případě mi jeden jmenovaný vyhrožoval, že bude problém. Ono totiž již dva dny před vydáním knihy došlo k úniku celého textu. Několik lidí se tam našlo a spousta z nich volala. Řekl jsem, ano, pojďte se soudit a já všechny informace vytáhnu na světlo, poté byl klid. V několika případech bych byl ale rád, aby se případy k soudu dostaly.
Kniha pravděpodobně přidělala vrásky mnoha …
Nikdy jste neměl strach?
Tak byla doba, kdy mi chodily poštou zlámané tužky, nábojnice a podobně. Ze zkušenosti však vím, že když někdo jen vyhrožuje, není se čeho obávat. Kdo chce ublížit, tak předem neupozorní. V devadesátkách to bylo mnohem drsnější.
Zavítal jste do Příbrami na veřejnou debatu. Bylo to poprvé, kdy jste navštívil naše město?
V Příbrami jsem byl osobně v minulosti několikrát. Pravdou však je, že nikdy v denních hodinách. Vždy to bylo v souvislosti s nějakým policejním zásahem, takže v noci.
 
Přemýšlel jste o politické kariéře?
Nebudu říkat, že ne. Momentálně se však věnuji debatám v souvislosti s vydanou knížkou. Jsem potěšen, že lidé chodí a zajímají se. Pokud se rozhodnu, tak to bude někdy okolo Vánoc. Je spousta lidí, kteří mě v tom podporují.
Pokud byste se rozhodl, je nějaká politická strana, která by splňovala Vaše představy?
Není. Vzhledem k mé dřívější profesi a přehledu, který jsem za ta léta měl, se neztotožňuji s žádnou politickou stranou. Znám veškeré vazby, které napříč politickým spektrem jsou. 
Sledujete česká média?
V rámci své práce na ÚOOZ jsem se skrze tiskového mluvčího snažil být co nejvíce otevřený. Někteří novináři jsou však neobjektivní. Když se podíváte, kdo leckterá média vlastní, máte odpovězeno. Všeobecně je známo, že s médii nelze bojovat. Berte to tak, že práce novináře je velmi podobná práci policisty. Někteří však informace zkreslují a snaží se překrucovat fakta. Na televizi se například nedívám vůbec. V kauze Nagyová jsem byl svědkem absolutní dezinformaci některých televizních stanic. Když si pustím večer televizi, koukám se na seriál Simpsonovi.

Dokážete se uvolnit, relaxovat?
To víte, že ano. Teď již mám více volného času. Pravidelně sportuji, ale také rád zajdu s kamarády na sklenku dobrého vína. Po třiceti letech jsem se začal i věnovat více svým přátelům. Kam povedou mé další kroky je prozatím ve hvězdách.
Sledujete česká média?
V rámci své práce …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: pribram.cz_Jakub Pečenka

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Nezaměstnanost ve středních Čechách v červnu vzrostla na 3,2 pct Nezaměstnanost ve středních Čechách v červnu vzrostla na 3,2 pct Úřady práce v regionu evidují 30.198 uchazečů o zaměstnání. 8. července 2020   (08:32) Epidemie koronaviru nám mnohé vzala, ale i dala, říká šéfredaktor pribram.cz Epidemie koronaviru nám mnohé vzala, ale i dala, říká šéfredaktor pribram.cz U Třebska skončilo auto na střeše, policisté komunikaci uzavřeli U Třebska skončilo auto na střeše, policisté komunikaci uzavřeli V úterý po 18. hodině vyjížděly záchranné složky na silnici mezi Třebskem a Modřovicemi na Příbramsku 7. července 2020   (19:07) Navzdory předem avizované dopravní akci porušil každý čtvrtý řidič předpisy Navzdory předem avizované dopravní akci porušil každý čtvrtý řidič předpisy Ačkoliv policisté dopředu upozorňovali, že bude na silnicích zvýšený počet hlídek, řidiči si pozor nedali. 7. července 2020   (16:34) Rodiny s dětmi, kde rodiče pracují, by mohly dostávat vyšší přídavky na děti Rodiny s dětmi, kde rodiče pracují, by mohly dostávat vyšší přídavky na děti Přídavek na dítě zatím pobírají rodiny s příjmem pod 2,7násobkem životního minima. Dávka činí 500, 610 či 700 korun měsíčně podle věku dítěte. 7. července 2020   (13:55) Vážná dopravní nehoda omezila provoz na silnici I/4, po čelním střetu skončila jedna cestující v nemocnici Vážná dopravní nehoda omezila provoz na silnici I/4, po čelním střetu skončila jedna cestující v nemocnici V úterý dopoledne vyjížděly záchranné složky k dopravní nehodě na Strakonické silnici. 7. července 2020   (12:01) Opilá  a agresivní cestující odmítala opustit vlak. Než skončila v cele, museli policisté zajistit péči o její dítě Opilá a agresivní cestující odmítala opustit vlak. Než skončila v cele, museli policisté zajistit péči o její dítě Policejní cela o svátečním pondělí nezela prázdnotou. Nejprve v ní skončil agresivní opilý muž, následně podnapilá cestující. 7. července 2020   (10:53) Odměny dostanou všichni zdravotníci, nejen ti v první linii Odměny dostanou všichni zdravotníci, nejen ti v první linii Odměny se budou pohybovat od 10 do 40 tisíc. 7. července 2020   (09:52) AKTUALIZOVÁNO Druhý prázdninový týden se policisté zaměří na Strakonickou, zvýšený dohled bude i na dálnici D4 Druhý prázdninový týden se policisté zaměří na Strakonickou, zvýšený dohled bude i na dálnici D4 Větší množství hlídek bude na silnicích i v tomto týdnu. 7. července 2020   (09:06)
Slovinsko vrátilo Českou republiku zpátky na seznam bezpečných zemí Slovinsko vrátilo Českou republiku zpátky na seznam bezpečných zemí Slovinsko vrací ČR s výjimkou severní Moravy mezi bezpečné země 7. července 2020   (06:43) Hygienici kontrolovali kvalitu vody v přírodních koupalištích. U Županovic byl prokázán nárůst sinic Hygienici kontrolovali kvalitu vody v přírodních koupalištích. U Županovic byl prokázán nárůst sinic Rok se překulil do své druhé poloviny a začaly tak očekávané prázdniny a doba letní dovolené. Opět přichází tak dlouho očekávané období, kdy by lidé alespoň načas měli zapomenout na své starosti, děti na své povinnosti a plně se věnovat odpočinku. No a kde jinde co nejlépe relaxovat nežli v přírodě, nejlépe na břehu řeky nebo hezkého rybníka s čistou vodou. 6. července 2020   (17:39) Ornitologové vyzvali veřejnost, aby jim pomohla zkontrolovat hnízda čápů a sečíst mláďata Ornitologové vyzvali veřejnost, aby jim pomohla zkontrolovat hnízda čápů a sečíst mláďata Na více než 140 čapích hnízdech byla již pozorována vzrostlá čapí mláďata. Kde jsou další? Ornitologové vyzývají veřejnost k zapojení do sledování čapích hnízd. 6. července 2020   (14:02) Při sekání luk umírají tisíce srnčat. Jedno z nich mělo štěstí, i když přišlo o zadní nohu, dokáže se pohybovat rychlostí blesku Při sekání luk umírají tisíce srnčat. Jedno z nich mělo štěstí, i když přišlo o zadní nohu, dokáže se pohybovat rychlostí blesku Při sekání trávy v České republice každoročně přijde o život 50 až 60 tisíc srnčat. 6. července 2020   (11:20) Před 605 lety skonal na hranici Jan Hus Před 605 lety skonal na hranici Jan Hus V renesanci sloužil Hus jako štít protestantům, v období národního obrození byl vyzdvihován jako vlastenec, bojovník za svobodu a pravdu. 6. července 2020   (08:12) Spisovatel Hofmeister: Rodák z Rožmitálu má svůj film Spisovatel Hofmeister: Rodák z Rožmitálu má svůj film V pátek 10. července bude ve Společenském centru v Rožmitále pod Třemšínem uvedena premiéra filmu Rudolf Richard Hofmeister. Částečně hraný dokument je věnován autorovi fantastické literatury a knih o pravěku. 6. července 2020   (07:40) Opilý řidič smetl na výjezdu z Příbrami projíždějící auto. Ženu s dítětem převezla sanitka do nemocnice Opilý řidič smetl na výjezdu z Příbrami projíždějící auto. Ženu s dítětem převezla sanitka do nemocnice Fotky z dovolené na sociálních sítích? Dobrý zdroj informací pro zloděje Fotky z dovolené na sociálních sítích? Dobrý zdroj informací pro zloděje Krádeže vloupáním tvoří více než jednu pětinu majetkové trestné činnosti. Pachatelé si své objekty pro napadení tipují podle lokality, umístění nemovitosti a jejího vzhledu, ale také na základě informací získaných ze sociálních sítí. 5. července 2020   (18:10) Řidič nákladního vozu prudce zabrzdil a vysypal na silnici pivovarské mláto, Strakonická byla uzavřena Řidič nákladního vozu prudce zabrzdil a vysypal na silnici pivovarské mláto, Strakonická byla uzavřena Výhled počasí na zbytek července: Teploty většinou kolem 25 stupňů, zaprší až v závěru měsíce Výhled počasí na zbytek července: Teploty většinou kolem 25 stupňů, zaprší až v závěru měsíce "Celkově bude období od 6. července do konce července srážkově podnormální, popřípadě na spodní hranici dlouhodobého srážkového normálu," uvedli meteorologové. 5. července 2020   (12:30) Obrazem: Hasiči zveřejnili fotografie ze záchranné akce u Cukráku Obrazem: Hasiči zveřejnili fotografie ze záchranné akce u Cukráku Orel mořský nemá v přírodě žádného přirozeného predátora, největším nebezpečím je pro něj člověk Orel mořský nemá v přírodě žádného přirozeného predátora, největším nebezpečím je pro něj člověk Vztah Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové k automobilismu ukazuje nová část expozice v Čapkově památníku Vztah Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové k automobilismu ukazuje nová část expozice v Čapkově památníku Nové prostory v památníku dnes byly slavnostně otevřeny při příležitosti výročí 85 let od jejich první cesty do Alp. 4. července 2020   (18:19) Jednasedmdesátiletý řidič narazil do svodidel a vylétl mimo dálnici, na pomoc vzlétl vrtulník Jednasedmdesátiletý řidič narazil do svodidel a vylétl mimo dálnici, na pomoc vzlétl vrtulník Dálnici D4 u Cukráku zablokovala nehoda, policisté komunikaci uzavřeli 4. července 2020   (15:16) Lidé budou moci na obloze spatřit kometu Neowise. Dobře viditelná bude i pouhým okem Lidé budou moci na obloze spatřit kometu Neowise. Dobře viditelná bude i pouhým okem O působivou podívanou se teď na obloze starají planety Jupiter a Saturn 4. července 2020   (11:16) Lišáka Větrníka připravili o rodinu myslivci, Eliška se stala nepohodlnou Lišáka Větrníka připravili o rodinu myslivci, Eliška se stala nepohodlnou Na Příbramsku vznikla další petice proti těžbě uranových hald Na Příbramsku vznikla další petice proti těžbě uranových hald Za peticí, kterou zatím na internetu podpořilo kolem 60 lidí, stojí starosta Petrovic Petr Štěpánek, starosta obce Háje David Lukšan a geolog Petr Kareš. 4. července 2020   (07:00) Leoš Mareš se po čtyřech letech chystá do Příbrami, doprovodí ho skupina Holki Leoš Mareš se po čtyřech letech chystá do Příbrami, doprovodí ho skupina Holki Česká moderátorská jednička dokáže každý rok vyprodat tři dny po sobě O2 arénu, letní vystoupení vyprodává za hodinu a na Instagramu ho aktuálně sleduje více než 1.000.000 lidí. 3. července 2020   (19:00) Řidička felicie narazila u Velké Lečice do stromu, na pomoc spěchal vrtulník Řidička felicie narazila u Velké Lečice do stromu, na pomoc spěchal vrtulník Zaklíněnou ženu museli hasiči z havarovaného vozidla vyprostit. 3. července 2020   (17:16) Stavební část Junioru je dokončena. Procházku si můžete zpříjemnit točeným pivem nebo malinovkou Stavební část Junioru je dokončena. Procházku si můžete zpříjemnit točeným pivem nebo malinovkou Výdejní okénko bude v provozu celé léto, každý den od 13:00 do 18:00. Návštěvníci občerstvení mohou také využívat toalety v budově. 3. července 2020   (14:40) Provoz na Strakonické kolabuje, tvoří se několikakilometrové fronty Provoz na Strakonické kolabuje, tvoří se několikakilometrové fronty Střet tří vozidel značně narušil provoz na silnici I/4 u obce Těchařovice na Příbramsku. 3. července 2020   (12:12) Animační programy na Nováku nabízejí zábavu pro děti i dospělé, tvořivé dílny a každou středu minidisco Animační programy na Nováku nabízejí zábavu pro děti i dospělé, tvořivé dílny a každou středu minidisco Sportovní zařízení města Příbram mají pro návštěvníky areálu Nový rybník na letošní sezónu velkou programovou novinku. Jsou jí animační programy, které se konají každé úterý, středu, pátek a sobotu. 3. července 2020   (10:57) Soud rozplétá rozsáhlou drogovou kauzu ve věznici Bytíz Soud rozplétá rozsáhlou drogovou kauzu ve věznici Bytíz Česko už není pro Slovinsko mezi epidemiologicky bezpečnými státy Česko už není pro Slovinsko mezi epidemiologicky bezpečnými státy Lidé přijíždějící do Slovinska musí prokazovat místo svého pobytu nebo vlastnictví nemovitosti či lodě v prázdninové destinaci. 3. července 2020   (09:02) Nepřehlédněte Jaroslav Starka: Když se liga nedohraje, my nepadáme, jsem nadšený Jaroslav Starka: Když se liga nedohraje, my nepadáme, jsem nadšený Kvalita vody na příbramských koupalištích je stále velmi dobrá Kvalita vody na příbramských koupalištích je stále velmi dobrá Na všech místech, kde hygienici kvalitu vody měřili, ji hodnotili stupněm jedna nebo dva. 3. července 2020   (06:18) V příbramském odběrovém místě otestují přibližně deset lidí denně, v březnu to bylo až padesát V příbramském odběrovém místě otestují přibližně deset lidí denně, v březnu to bylo až padesát Měsíční náklady na příbramské odběrné místo jsou okolo 350.000 korun. 2. července 2020   (20:00) Kvůli koronaviru v týmu Karviné má Příbram šanci zůstat v první lize Kvůli koronaviru v týmu Karviné má Příbram šanci zůstat v první lize Pokud by se nedohrála skupina o záchranu, z nejvyšší soutěže by nikdo nesestoupil, a i Příbram by zůstala v první lize bez dohrání barážových zápasů. 2. července 2020   (17:35) Prokopská pouť v Příbrami připomene výročí rekordu v dole Vojtěch Prokopská pouť v Příbrami připomene výročí rekordu v dole Vojtěch Návštěvníci si budou moci prohlédnout tematickou expozici a připraveny budou i doprovodné programy. 2. července 2020   (15:24) V Jincích dělníci překopli plynové potrubí. Hasiči evakuovali lidi z okolních domů V Jincích dělníci překopli plynové potrubí. Hasiči evakuovali lidi z okolních domů Meteorologové varují před silnými bouřkami. Výstraha platí až do čtvrteční noci Meteorologové varují před silnými bouřkami. Výstraha platí až do čtvrteční noci Při bouřkách budou padat kroupy, vyskytnou se přívalové deště a vítr bude mít místy v nárazech rychlost až 70 kilometrů za hodinu. 2. července 2020   (11:43)


Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz