30. 3. svátek má Arnošt




Na židovském hřbitově u Radobylu se nacházejí tak staré náhrobky, že svojí existencí sahají až do roku 1680

4. srpna 2023   (08:43)
Na židovském hřbitově u Radobylu se nacházejí tak staré náhrobky, že svojí existencí sahají až do roku 1680
foto: pribram.cz/David Štverák

Na Příbramsku a Sedlčansku se dochovalo celkem deset židovských hřbitovů. Konkrétně v Bohosticích, Březnici, Čelině, Dobříši, Kamenné, Kosově Hoře, Příbrami, Sedlci-Prčici, Zalužanech a v Drážkově. A právě na ten Drážkovský, se podíváme trochu blíže.


Židovský hřbitov se nachází cca 2 kilometry jihozápadně od obce Drážkov za křižovatkou u dvoru Radobyl, v katastrálním území Drážkov. Je přístupný po polní cestě odbočující doprava ze silnice č. II/102 z Kamýku nad Vltavou na Řadovy, od silnice je vidět kousek jeho kamenné zdi.

Založen byl roku 1680 a dochovaly se zde přibližně tři stovky náhrobních kamenů. Náhrobky mají tvar rustikálního typu, jsou umně tesané a bohatě symbolicky zdobené. Na některých se podepsal zub času, jsou pokryté mechem a vytesané písmo nelze přečíst. Jiné jsou zase jako nové, i bez brýlí a na dálku je zřejmé kdo byl zde pochován, odkud a v jakém roce.
Většina nápisů na náhrobcích je zcela v hebrejštině, až ve dvacátém století se začaly objevovat u méně ortodoxních rodin epitafy v němčině, zřídkakdy i v češtině. Hřbitov je chráněn jako kulturní památka České republiky, po rekonstrukci kamenných zdí je udržován v dobrém stavu a kovaná brána na východě areálu je uzamčena.
Historie tehdy byla neúprosná a zřejmě důvod, proč se hřbitov musel zřídit, dala morová epidemie šířící se v letech 1679-1680 po celém území Čech a masivní úmrtnost židovského obyvatelstva v Kamýku, tehdy Dražkově a okolních obcích. Aby se mohl hřbitov vůbec začít stavět, musel vydat souhlas v podobě listiny v roce 1680, tehdejší majitel skrýšovského statku Václav Milota Hrušovský z Hrušova.

Pohřebiště bylo založeno v dnešní jihozápadní části hřbitova na ploše 60 m². Nejstarší tři náhrobky pocházejí z roku 1680, další pak až z 90. let 17. století. V nejstarší části hřbitova se nacházela dokonce i studna. V roce 1971 se hřbitov rozšířil a provizorní oplocení se nahradilo kamennou zdí. V polovině 19. století se postavila synagoga v Drážkově a v roce 1850 přibyla márnice a ohradní zeď s bránou. V márnici zůstal zachovaný kamenný stůl k rituálnímu omývání zemřelých, tzv. tahara. Poslední obřady se zde konaly v roce 1936 a 1941. Pohřbívaní zde byli původně pouze židé z okolních vsí, v průběhu 19. a 20. století pak i ze vzdálenějších obcí a měst jako je třeba Milín.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Pozor řidiči! Tento týden vás policie může nachytat na několika místech při měření rychlosti Pozor řidiči! Tento týden vás policie může nachytat na několika místech při měření rychlosti Od pondělí 30. března do neděle 5. dubna bude policie měřit rychlost na několika … AKTUÁLNĚ Legendární běh Rožmitál – Březnice se po roce vrací. Letos už 68. ročník! Legendární běh Rožmitál – Březnice se po roce vrací. Letos už 68. ročník! Milovníci běhu by měli zbystřit. Už v neděli 5. dubna se uskuteční 68. ročník … SPORT Zkontrolujte si důchod z pohodlí domova. Nová služba vám ušetří cestu na úřad Zkontrolujte si důchod z pohodlí domova. Nová služba vám ušetří cestu na úřad Česká správa sociálního zabezpečení přišla s novinkou, která může lidem výrazně … AKTUÁLNĚ Dobříš praská ve švech, Příbram hlásí pokles. Zápisy do 1. tříd ukázaly ostrý rozdíl Dobříš praská ve švech, Příbram hlásí pokles. Zápisy do 1. tříd ukázaly ostrý rozdíl Zatímco Dobříš letos zápasí s rekordním počtem dětí u zápisů do 1. tříd, Příbram hlásí … ŠKOLSTVÍ Nešvar v Příbrami: Zloději paliva „zasáhli“ u nádrží kamionů Nešvar v Příbrami: Zloději paliva „zasáhli“ u nádrží kamionů V ulici K Podlesí se v posledních týdnech rozjel znepokojivý nešvar. Občané upozorňují … NEPŘEHLÉDNĚTE Otakar (Ťulda) Brousek: „Mám se výborně. A to spoustu lidí naštve“ Otakar (Ťulda) Brousek: „Mám se výborně. A to spoustu lidí naštve“ Otakar Brousek mladší, v hereckém prostředí přezdívaný Ťulda, patří k nejvýraznějším … ROZHOVOR Proč lidé večer nosí červené brýle? Nový trend slibuje lepší spánek Proč lidé večer nosí červené brýle? Nový trend slibuje lepší spánek Možná jste si toho všimli na sociálních sítích, v podcastech o zdraví nebo u známých: … ZAJÍMAVOSTI Přípravné práce zahájeny. Vnitroblok v Riegrově ulici se změní Přípravné práce zahájeny. Vnitroblok v Riegrově ulici se změní V polovině dubna budou zahájeny stavební práce ve vnitrobloku v Riegrově ulici, který … NEPŘEHLÉDNĚTE Bezpečí v Příbrami? Někteří lidé ukazují na drogy, bezdomovectví a zločiny, další to tak černě nevidí Bezpečí v Příbrami? Někteří lidé ukazují na drogy, bezdomovectví a zločiny, další to tak černě nevidí Je Příbram bezpečným městem? Na tuto otázku odpovídali naši čtenáři v nedávné anketě – … NÁZOR
Blechy, prádlo a zákaz práce: Velikonoční týden má temnější tradice, než čekáte. Blechy, prádlo a zákaz práce: Velikonoční týden má temnější tradice, než čekáte. Velikonoce jsou svátky vajec, jara a nových začátků. Ať už je vnímáme duchovně, … VELIKONOCE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz