Na zateplení bytových domů jde další miliarda. Zdroje se však rychle tenčí

16. července 2020   (08:33)
Na zateplení bytových domů jde další miliarda. Zdroje se však rychle tenčí

Ministerstvo pro místní rozvoj znovu navýšilo finanční prostředky, které lze uplatnit při zavádění energeticky úsporných opatření. V rámci aktuálního dotačního programu jde zřejmě o poslední zvýšení částky. O příspěvek na zateplení mohou žádat také vlastníci bytových domů z Příbramska.


Zateplit bytový dům chce stále více vlastníků. Alespoň to vyplývá z kroku ministerstva pro místní rozvoj, které uvolnilo další miliardu korun pro tento účel. Celkově je tak v rámci Integrovaného regionálního operačního programu 5,5 miliardy korun na výzvu, která je označena jako Energetické úspory v bytových domech III. Žádosti je možné podávat do 29. listopadu letošního roku.

Úspěšnými žadateli o zateplení z IROPu byli také vlastníci v Příbrami a okolí. Dotaci více než tři miliony korun získalo například Společenství pro dům Komenského v Rožmitále pod Třemšínem. Cílem je dům nejen zateplit, ale také uspořit energie na výrobu tepla a teplé vody. Se svou žádostí uspělo i společenství vlastníků jednotek domu v ulici Školní v Sedlci. Na zateplení a celkovou rekonstrukci domu zde získali dotaci přesahující 1,6 milionu korun.
 
Přes 1,7 milionu korun mohou využít také vlastníci bytového domu v Hálkově ulici v Příbrami, kde projekt počítá se zateplením obvodových stěn a střechy. V minulosti byly z prostředků IROPu v Příbrami zatepleny bytové domy například v ulici Budovatelů nebo Pod Haldou.

 
Zájem o čerpání evropských peněz na zateplení je velký. „Tempo podaných žádostí je skutečně vysoké. Týdně se jedná o žádosti v průměru za 50 milionů korun. Výzvu jsme navyšovali o jednu miliardu před měsícem a nyní navyšujeme znovu, tentokrát už ale pravděpodobně naposledy,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Zároveň doporučila potenciálním zájemcům, aby s žádostí neotáleli.
 

Vlastníci bytových domů mohou dotaci kombinovat s bezúročnou půjčkou programu Zateplování, který pro IROP administruje Státní fond podpory investic. V tomto programu je k dispozici miliarda korun na bezúročné úvěry na energeticky úsporná opatření u bytových domů.
 
Podle ministerstva bylo zatepleno 43 000 domácností a nyní by k nim mělo přibýt dalších 10 000 bytů. Celková částka na zateplování bytových domů v IROP činí asi 9,4 miliardy korun, přičemž schváleny byly projekty za 4,3 miliardy korun.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Jakub Pečenka

autor: Magdalena Rezková

Další články

Většina lidí by podle ankety souhlasila s povinností roušek v obchodech Většina lidí by podle ankety souhlasila s povinností roušek v obchodech Po nových cyklotrasách se v Brdech projedou turisté již v polovině srpna Po nových cyklotrasách se v Brdech projedou turisté již v polovině srpna Snadnější orientaci cyklistům umožní nové značení tras v nejmladší chráněné krajinné oblasti v Brdech. 4. srpna 2020   (09:38) Pivo teklo proudem, pod pódiem panovalo pogo. Z Kozárovic to dunělo Pivo teklo proudem, pod pódiem panovalo pogo. Z Kozárovic to dunělo Kultura Kraj podpořil petici za prohlášení kamenného mostu v Dobříši za kulturní památku Kraj podpořil petici za prohlášení kamenného mostu v Dobříši za kulturní památku Most byl podle petice vybudovaný kolem roku 1830 jako miniaturní replika Karlova mostu v Praze. 3. srpna 2020   (19:12) Chcete zažít pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály? Chcete zažít pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály? O posledním prázdninovém víkendu si můžete prohlédnout zblízka jediné létající savce – netopýry. Zajímavý program bude připraven pro děti i dospělé, nebude chybět ultrazvukový detektor, který zachytí pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály. 3. srpna 2020   (17:24) Příbramská nemocnice hledá vrchní sestru na urologické oddělení Příbramská nemocnice hledá vrchní sestru na urologické oddělení Výběrové řízení potrvá do konce srpna tohoto roku. 3. srpna 2020   (14:57) PR Strakonická zažívá další komplikace. Řidič superbu skončil za svodidly na střeše Strakonická zažívá další komplikace. Řidič superbu skončil za svodidly na střeše Doprava Nakaženou dívku zaskočily nenávistné reakce: Vyhrožovali mi, že mě pobodají nebo rozbijí hlavu Nakaženou dívku zaskočily nenávistné reakce: Vyhrožovali mi, že mě pobodají nebo rozbijí hlavu U Lazska narazil taxík do stromu, řidiče odvezli do nemocnice U Lazska narazil taxík do stromu, řidiče odvezli do nemocnice Hasiči museli zraněného muže z vozidla vyprostit. 3. srpna 2020   (08:39)
Fanoušci vojenských a historických aut zbystřete: Až sto vozů se předvede v Rožmitále pod Třemšínem Fanoušci vojenských a historických aut zbystřete: Až sto vozů se předvede v Rožmitále pod Třemšínem Druhý srpnový víkend se do Rožmitálu pod Třemšínem sjedou vojenská a historická vozidla. Hlavní program se odehraje během soboty 8. srpna, kdy posádky čeká orientační závod, návštěvníky pak zábavné odpoledne s hudbou. 3. srpna 2020   (06:16)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz