17. 1. svátek má Drahoslav
Na zapomenutý vrch nyní zapomeňte. Platí tu dočasný zákaz vstupu, hrozí pád suchých stromů

29. prosince 2019   (17:53)
Na zapomenutý vrch nyní zapomeňte. Platí tu dočasný zákaz vstupu, hrozí pád suchých stromů

Brdský vrch Ostrý je přístupný po žluté turistické značce z obce Felbabka. Vlivem dlouhotrvajícího sucha však v jeho okolí hrozí pád suchých stromů, zejména borovic


Zapomenutý vrch. Tak se přezdívá brdskému vrchu Ostrý, jenž spolu s protilehlým Plešivcem vytváří úzkou bránu, kterou řeka Litavka opouští Brdskou vrchovinu. Na jeho vrcholu se vyskytují pozůstatky bývalých železných dolů, které v minulosti zásobovaly vysokou pec Barbora v Jincích železnou rudou. Je zde také zachováno okrouhlé tvrziště nejasného původu se zbytky příkopů. Celé jeho okolí je protkáno množstvím větších či menších děr a kráterů. Při svých toulkách brdskou přírodou však tento vrch budete muset nějakou dobu oželet.

Městský úřad v Hořovicích vydal dočasný zákaz vstupu do lesa v oblasti Rejkovice, Felbabka a Rpety, a to z důvodu ochrany zdraví a bezpečnosti občanů před samovolným pádem suchých stromů. A právě vrch Ostrý, který je z Felbabky dostupný po žluté turistické značce, je rovněž součástí této „zakázané zóny".

Vlivem dlouhotrvajícího sucha zde hrozí pád zejména borovice lesní (Pinus silvestris). Omezení se vztahuje na všechny občany s výjimkou složek integrovaného záchranného systému, lesních zaměstnanců a vlastníků pozemků. Zákaz byl vyhlášen 20. prosince 2019 a platí po dobu tří měsíců.

Podle zkušeností lesníků vydrží borovice v suchém stavu dva až tři roky, než jí odehnijí kořeny a začne padat. Nebezpečí spočívá v tom, že u suchého stromu se neštěstí stane bez předchozího varování". Když odehnijí kořeny, stačí pak jen mírný vítr a strom spadne. Nebude ani vrzat, žádný hluk neuslyšíte. Nebezpečná však může být i samotná padající větev. Pokud letí z 20 až 30 metrů, může člověku i prorazit hlavu.
 
Kvůli zvyšujícímu se nebezpečí, které v usychajících lesích hrozí, vydalo letos v létě Ministerstvo zemědělství Desatero bezpečného pohybu v lese. Návštěvníkům lesa mimo jiné doporučuje, aby při pohybu lesním porostem nenosili sluchátka. Řadu rizik totiž může člověk dopředu slyšet. A nejedná se pouze o padající větve a stromy, ale také například o práci v lese.

Zapomenutý vrch. Tak se přezdívá brdskému …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava Ritschlová, foto Miroslav PavlíkDalší články

Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení K uvalení vazby byly dva důvody ze tří možných. 17. ledna 2020   (13:17) Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 V Praze se závodníkovi narodila dcerka Mia. Do další dakarské etapy tak Martin Macík vyrážel nabitý novou energií 17. ledna 2020   (11:07) Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Nehoda si vyžádala zranění jedné osoby 17. ledna 2020   (08:47) Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Zastupitelé obdrželi dokument podepsaný 173 občany, kteří s moderní kašnou nesouhlasí. O nové podobě kašny by se mělo znovu rozhodnout v březnu 17. ledna 2020   (06:07) Ve středočeské části CHKO Brdy loni ubylo přestupků Ve středočeské části CHKO Brdy loni ubylo přestupků Policisté kontrolují CHKO pomocí terénních vozidel, čtyřkolek a v roce 2017 se do monitoringu zapojily i policejní drony. 16. ledna 2020   (19:26) Česká pošta varuje před podvodnou soutěží o mobilní telefon Česká pošta varuje před podvodnou soutěží o mobilní telefon Před fiktivní soutěží o mobilní telefon iPhone 11 varuje Česká pošta. Na sociálních sítích se začaly objevovat klamavé zprávy. Podvodná hra se projevuje také formou úhrady poštovného ve výši 51 korun. 16. ledna 2020   (17:06) Vozidlo na čerpání betonu zasáhlo o elektrické vedení, hasiči povolali energetiky Vozidlo na čerpání betonu zasáhlo o elektrické vedení, hasiči povolali energetiky Energetici před dalšími pracemi odpojí v místě elektřinu 16. ledna 2020   (14:01) Policie stíhá muže kvůli střelbě na auto a cisternu, hrozí mu 20 let vězení Policie stíhá muže kvůli střelbě na auto a cisternu, hrozí mu 20 let vězení Kriminalisté zahájili proti pětatřicetiletému muži z Prahy trestní stíhání pro pokus zvlášť závažného zločinu vraždy spáchaného na dvou a více osobách 16. ledna 2020   (13:09) Nepřehlédněte Příbramští policisté pátrají po svědcích dvou dopravních nehod Příbramští policisté pátrají po svědcích dvou dopravních nehod Příbramští policisté hledají svědky dvou dopravních nehod, ke kterým došlo 13. - 14. ledna 16. ledna 2020   (11:01) Řidič nezvládl řízení a skončil ve stráni, policisté uzavřeli sjezd na Strakonickou Řidič nezvládl řízení a skončil ve stráni, policisté uzavřeli sjezd na Strakonickou Při nehodě došlo ke zranění dvou osob. 16. ledna 2020   (09:34)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz