19. 1. svátek má Doubravka
Na záchytné stanici v Příbrami loni přenocovalo nejvíce výtržníků za poslední čtyři roky. Mezi nimi i ženy

16. ledna 2020   (06:16)
Na záchytné stanici v Příbrami loni přenocovalo nejvíce výtržníků za poslední čtyři roky. Mezi nimi i ženy

Za čtyři roky provozování záchytné stanice se dluhy klientů vyšplhaly na částku více než jeden milion korun. V loňském roce svému závazku dostálo 42,5 % zachycených


Příbram patří mezi jedno z mála měst, které provozuje záchytnou stanici. Zařízení je určeno především pro lidi z Příbramska. V případě volné kapacity jsou však přijímáni také výtržníci ze sousedních okresů, především z jižní části Středočeského kraje. Od 1. března 2016 je protialkoholní a protitoxikomanická záchytná služba poskytována v nových prostorách, přímo v areálu Oblastní nemocnice Příbram na Zdaboři. Zraněné podnapilé či jinými návykovými látkami omámené občany tak již není nutné ošetřovat přímo na jednotlivých odděleních, kde často narušovali chod.

Zatímco během prvních tří let fungování záchytné stanice nikdy počet „ubytovaných“ nepřekročil hranici 153 osob, loňské statistiky již mluví o 172 zachycených osobách.

Na záchytné stanici loni přenocovalo 141 mužů a 31 žen.  Zdaleka ne všichni však za svůj pobyt zaplatili. Svému závazku dostálo pouze 73 osob, tedy 42,5 % z celkového počtu zachycených. Přesto je to výrazně více, než je celostátní průměr.

Za čtyři roky provozování záchytky Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram se dluhy klientů vyšplhaly na částku více než jeden milion korun. Vysoký podíl dlužníků u klientů záchytek je obecným problémem, stejně tak jako nízká úspěšnost soudního vymáhání dlužných částek. Často se jedná o občany s nestálým pobytem, bez zaměstnání a s finančními problémy.

„Děláme vše pro to, abychom peníze dostali zpět. Posíláme upomínky, někteří klienti skončí u soudu. Milion je skutečně vysoká suma, ale záchytná protialkoholní stanice je instituce, která je tu proto, aby pomáhala nemocnici. Ulehčujeme lékařům práci, aby svou péči mohli věnovat těm, co ji skutečně potřebují,“ uvedl Mgr. Tomáš Cipra, ředitel Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram.

Příbramská záchytka dříve sídlila v ulici Na Příkopech. Nesplňovala však legislativní požadavky pro provoz, a navíc fungovala v nevyhovujících prostorách. Byla proto v roce 2015 uzavřena. Nové zařízení vzniklo v areálu nemocnice v suterénu budovy H. Rekonstrukci prostor i vybavení záchytné stanice zaplatila krajská nemocnice. Její zprovoznění se ale kvůli chybějícím lékařům odkládalo. V současné době činí poplatek za umístění 2500 korun v případě úhrady do sedmi pracovních dnů, 3500 korun v případě pozdější úhrady. Obsazenost bývá zpravidla vyšší kolem desátého a patnáctého dne v měsíci, kdy lidé dostávají výplaty. Navýšení počtu zachycených lze vysledovat také v souvislosti s termínem výplaty sociálních dávek.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava RitschlováDalší články

Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23) Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Spravovat ho budou Sportovní zařízení města ve spolupráci s Městským kulturním centrem. 19. ledna 2020   (06:56) Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Renovace hlubošského zámku, který byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku, se prodraží o 50 milionů korun 18. ledna 2020   (19:31) Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Každodenně se setkáváme s případy, kdy jsou povětšinou naši senioři zlákáni, oklamáni a okradeni takzvanými „šmejdy“. V Příbrami bude o této problematice přednášet Zbyněk Prousek. 18. ledna 2020   (17:16) Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Díky rychlému zásahu městských strážníků nestačil nic odcizit. 18. ledna 2020   (14:23) Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů V jedinečný svět fantazie a hry se Galerie Františka Drtikola promění v neděli 19. ledna při slavnostní vernisáži 18. ledna 2020   (13:10) Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Hygienici zaznamenali raketový vzestup chřipky 18. ledna 2020   (10:09)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz