23. 10. svátek má Teodor

Na začátek srpna připadá Světový týden kojení

3. srpna 2019   (12:38)
Na začátek srpna připadá Světový týden kojení

Titulem Baby Friendly Hospital se pyšní i příbramská nemocnice


Své dítě kojí 9 z 10 Češek, přičemž zhruba dvě třetiny českých žen kojí déle než 7 měsíců. Na tom, že je mateřské mléko pro dítě tou nejlepší výživou, se shodlo celých 98 % respondentek z řad budoucích matek. To vše ukázal průzkum, který u příležitosti Světového týdne kojení nechal zpracovat Nadační fond 1000 dní do života ve spolupráci se Společností pro výživu. Světový týden kojení připadá každoročně na první srpnový týden.

Kojení je odjakživa zcela přirozený a absolutně nenahraditelný způsob stravování pro kojence. Jeho složení se nedá srovnat s žádnou jinou stravou. Přínos mateřského mléka, co se týče imunity, je velmi důležitý. Obsahuje celou řadu významných a účinných složek, které slouží jako prevence před alergiemi a některými infekcemi. Proto se také mohou kojenci „chlubit“ nižším počtem nemocí např. trávicího traktu, dýchacích cest či zánětu středního ucha.
 
Jak to bylo s kojením dříve?
Do konce roku 1940 se porody prováděly v domácnosti, porodnice neexistovaly a tak vždy přišla porodní asistentka (dříve porodní bába) do domu a pomohla ženě dítě přivést na svět. Dále ženě pomáhala se začátkem laktace a poučovala jí o správných technikách a zásadách. Porod v domácnosti měl velkou výhodou v tom, že měla matka dítě celou dobu u sebe a kojenec byl přiložen k prsu bezprostředně po porodu.
 
40 až 60. léta 20. století se staly zlomem v celé historii porodnictví a gynekologie. Od r. 1940 nastal pomalý přesun porodů do nemocnic/porodnic a domácí porody byli v rámci sjednocení zdravotnictví od 1. 1. 1952 zrušeny. Zrušením domácích porodů bohužel došlo k tomu, že matka a dítě byly poprvé od sebe odděleny bezprostředně po porodu. Dítě z porodního sálu odvezli na novorozenecké oddělení a matku na oddělení šestinedělí. První přiložení však bylo posunuto nejdříve za 24 hodin po porodu, nejspíše z důvodu odpočinku dítěte i matky a tak novorozence vozili 6x denně po 3 hodinách na kojení. Tím bohužel začaly první komplikace s kojením. Proto se postupně začala doba prvního přiložení zkracovat a kojenec se začal přikládat přímo na porodním sále bezprostředně po porodu.
 
Díky zavedení metody částečného rooming in (matka i dítě jsou společně na pokoji) v roce 1977 v Československu, se zjistil pozitivní vliv na zahájení laktace, ale hlavně na časnou interakci mezi matkou a kojencem a tím i vytváření si pevného citového pouta. Od roku 1981 se stal rooming in již součástí každé porodnice.
 
Tím, že vznikl rooming in, se opět zvýšilo procento kojících žen. V roce 1991 vznikl mezinárodní projekt na podporu kojení a základem bylo, aby nemocnice splňovala 10 kroků k úspěšnému kojení, aby získala titul „Baby Friendly hospital“. I díky tomuto projektu se navrátilo zpět správné načasování kojení a zároveň jsou sestry mnohem více proškolené a vzdělané, že málokterý problém s kojením nevyřeší.
 
Jak je to s kojením dnes?
Maminky si dnes mohou vybrat takovou porodnici, u které mají jistotu, že její personál nepoužívá staré praktiky a postupy, které úspěšnému kojení brání. Takové nemocnice získaly titul Baby Friendly Hospital a dodržují 10 základních kroků k úspěšnému a dlouhodobému kojení. Umožňují například kojení maminkám nejpozději do jedné hodiny po porodu, nepodávají novorozencům do 28. dne života žádné jiné nápoje ani potravu kromě mateřského mléka (s výjimkou lékařského doporučení), či nenabízí kojeným novorozencům dudlíky a jiná šidítka.

Oblastní nemocnice Příbram získala titul Baby Friendly Hospital v roce 2009.

V České republice působí rovněž Laktační liga. Nezisková organizace, jejíž hlavním posláním je podporovat, propagovat a vysvětlovat význam kojení. Zaměřuje se zejména na výuku laktačních specialistů, provoz Laktačního centra s Národní linkou kojení a v neposlední řadě vytváří také specializovaná laktační centra v regionech ČR. Seznam vyškolených laktačních poradců ve Středočeském kraji naleznete zde.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: khsstc.cz
pribram.cz

autor: mir foto pixabayDalší články

Pavouk z Mosambiku měl být na prodejně, nikoliv ve skladu. Zachoval se obchodní dům správně? Pavouk z Mosambiku měl být na prodejně, nikoliv ve skladu. Zachoval se obchodní dům správně? Zástupci obchodního domu Tesco odmítají odpovídat na dotazy redakce. 23. října 2019   (19:13) Přeplněné schránky reklamními letáky. Jak se bránit? Přeplněné schránky reklamními letáky. Jak se bránit? Ne vždy je respektován požadavek, že o propagační letáky nemáte zájem 23. října 2019   (17:00) Řidič (83) se řítil dálnicí v protisměru. Způsobil dopravní nehodu Řidič (83) se řítil dálnicí v protisměru. Způsobil dopravní nehodu Policisté museli na několik minut dálnici uzavřít 23. října 2019   (13:16) Děti ve starostenském křesle Děti ve starostenském křesle V minulém týdnu příbramskou radnici navštívily děti ze 4.A Základní školy v ulici 28. října, které se zajímaly o chod úřadu a řízení města. 23. října 2019   (11:46) Dostavba Junior klubu začne letos. Práce dokončí Staler za více než pět a půl milionu korun Dostavba Junior klubu začne letos. Práce dokončí Staler za více než pět a půl milionu korun Do posledního výběrového řízení na dokončení rekonstrukce Junior klubu se přihlásily dvě firmy. 23. října 2019   (08:56) Mlhová světla jako parťák na cesty, ale i horor pro řidiče Mlhová světla jako parťák na cesty, ale i horor pro řidiče Jak je to s využíváním mlhových světel a kdy je rozhodně vypínat? 23. října 2019   (08:19) Kočky toulající se v ulicích Příbrami není kam umístit Kočky toulající se v ulicích Příbrami není kam umístit Ke zřízení útulku pro kočky chybí městu vhodný objekt 23. října 2019   (06:15) Sedlčansko dostane cyklostezku za 90 milionů korun Sedlčansko dostane cyklostezku za 90 milionů korun Krčínova cyklostezka je letos vůbec nejdražším podpořeným projektem 22. října 2019   (18:29) Běh pro republiku si připomenul politické vězně Běh pro republiku si připomenul politické vězně Běh pro republiku se uskutečnil 20.10.2019 v okolí Památníku Vojna u Příbrami, v rámci oslav 30 let svobody. Přilákal běžce nejen z Příbramska, ale i Ostravy, Prahy nebo až z Itálie. 22. října 2019   (16:22) Středočeský kraj dá nemocnicím 82 milionů na zaměstnance a opravy Středočeský kraj dá nemocnicím 82 milionů na zaměstnance a opravy Příbramská nemocnice získá 17,1 milionu korun 22. října 2019   (13:35)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz