vývoj COVID-19
15. 1. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 11
Bohutín 19
Borotice 5
Březnice 49
Buková u Pb 12
Bukovany 5
Čenkov 11
Cetyně 2
Chotilsko 6
Chrást 5
Chraštice 1
Čím 4
Daleké Dušníky 3
Dlouhá Lhota 2
Dobříš 110
Dolní Hbity 20
Drahenice 2
Drahlín 5
Drásov 6
Drevníky 2
Drhovy 2
Dubenec 7
Dublovice 16
Dubno 1
Háje 3
Hluboš 9
Hřiměždice 11
Hudčice 1
Hvožďany 11
Jablonná 7
Jesenice 16
Jince 20
Kamýk n. V. 7
Klučenice 6
Kňovice 2
Korkyně 2
Kosova H. 12
Kotenčice 2
Koupě 4
Kozárovice 3
Krásná H. 3
Křepenice 1
Křešín 1
Láz 8
Lazsko 3
Lešetice 1
Lhota u Pb 9
M. Hraštice 16
Milín 34
Mokrovraty 18
Nalžovice 7
Narysov 8
Nechvalice 14
Nečín 6
Nedrahovice 8
Nepomuk 5
Nová Ves p. P. 7
Nové Dvory 5
Nový Knín 21
Občov 2
Obecnice 27
Obořiště 12
Osečany 2
Ostrov 4
Ouběnice 2
Pečice 1
Petrovice 12
Pičín 10
Počaply 5
Počepice 6
Podlesí 13
Příbram 347
Příčovy 3
Prosen. L. 1
Rosovice 7
Rožmitál p. T. 56
Rybníky 6
Sádek 4
Sedlčany 55
Sedlec-Prč. 29
Smolotely 8
Solenice 5
Stará Huť 11
Suchodol 2
Svaté Pole 6
Svatý Jan 7
Svojšice 3
Tochovice 20
Třebsko 5
Tušovice 1
Věšín 5
Višňová 5
Volenice 5
Voznice 8
Vrančice 1
Vranovice 7
Vševily 2
Vys. Chlumec 7
Vysoká u Příbramě 3
Zalužany 9
Zduchovice 1
Na začátek srpna připadá Světový týden kojení

3. srpna 2019   (12:38)
Na začátek srpna připadá Světový týden kojení

Titulem Baby Friendly Hospital se pyšní i příbramská nemocniceSvé dítě kojí 9 z 10 Češek, přičemž zhruba dvě třetiny českých žen kojí déle než 7 měsíců. Na tom, že je mateřské mléko pro dítě tou nejlepší výživou, se shodlo celých 98 % respondentek z řad budoucích matek. To vše ukázal průzkum, který u příležitosti Světového týdne kojení nechal zpracovat Nadační fond 1000 dní do života ve spolupráci se Společností pro výživu. Světový týden kojení připadá každoročně na první srpnový týden.

Kojení je odjakživa zcela přirozený a absolutně nenahraditelný způsob stravování pro kojence. Jeho složení se nedá srovnat s žádnou jinou stravou. Přínos mateřského mléka, co se týče imunity, je velmi důležitý. Obsahuje celou řadu významných a účinných složek, které slouží jako prevence před alergiemi a některými infekcemi. Proto se také mohou kojenci „chlubit“ nižším počtem nemocí např. trávicího traktu, dýchacích cest či zánětu středního ucha.
 
Jak to bylo s kojením dříve?
Do konce roku 1940 se porody prováděly v domácnosti, porodnice neexistovaly a tak vždy přišla porodní asistentka (dříve porodní bába) do domu a pomohla ženě dítě přivést na svět. Dále ženě pomáhala se začátkem laktace a poučovala jí o správných technikách a zásadách. Porod v domácnosti měl velkou výhodou v tom, že měla matka dítě celou dobu u sebe a kojenec byl přiložen k prsu bezprostředně po porodu.
 
40 až 60. léta 20. století se staly zlomem v celé historii porodnictví a gynekologie. Od r. 1940 nastal pomalý přesun porodů do nemocnic/porodnic a domácí porody byli v rámci sjednocení zdravotnictví od 1. 1. 1952 zrušeny. Zrušením domácích porodů bohužel došlo k tomu, že matka a dítě byly poprvé od sebe odděleny bezprostředně po porodu. Dítě z porodního sálu odvezli na novorozenecké oddělení a matku na oddělení šestinedělí. První přiložení však bylo posunuto nejdříve za 24 hodin po porodu, nejspíše z důvodu odpočinku dítěte i matky a tak novorozence vozili 6x denně po 3 hodinách na kojení. Tím bohužel začaly první komplikace s kojením. Proto se postupně začala doba prvního přiložení zkracovat a kojenec se začal přikládat přímo na porodním sále bezprostředně po porodu.
 
Díky zavedení metody částečného rooming in (matka i dítě jsou společně na pokoji) v roce 1977 v Československu, se zjistil pozitivní vliv na zahájení laktace, ale hlavně na časnou interakci mezi matkou a kojencem a tím i vytváření si pevného citového pouta. Od roku 1981 se stal rooming in již součástí každé porodnice.
 
Tím, že vznikl rooming in, se opět zvýšilo procento kojících žen. V roce 1991 vznikl mezinárodní projekt na podporu kojení a základem bylo, aby nemocnice splňovala 10 kroků k úspěšnému kojení, aby získala titul „Baby Friendly hospital“. I díky tomuto projektu se navrátilo zpět správné načasování kojení a zároveň jsou sestry mnohem více proškolené a vzdělané, že málokterý problém s kojením nevyřeší.
 
Jak je to s kojením dnes?
Maminky si dnes mohou vybrat takovou porodnici, u které mají jistotu, že její personál nepoužívá staré praktiky a postupy, které úspěšnému kojení brání. Takové nemocnice získaly titul Baby Friendly Hospital a dodržují 10 základních kroků k úspěšnému a dlouhodobému kojení. Umožňují například kojení maminkám nejpozději do jedné hodiny po porodu, nepodávají novorozencům do 28. dne života žádné jiné nápoje ani potravu kromě mateřského mléka (s výjimkou lékařského doporučení), či nenabízí kojeným novorozencům dudlíky a jiná šidítka.

Oblastní nemocnice Příbram získala titul Baby Friendly Hospital v roce 2009.

V České republice působí rovněž Laktační liga. Nezisková organizace, jejíž hlavním posláním je podporovat, propagovat a vysvětlovat význam kojení. Zaměřuje se zejména na výuku laktačních specialistů, provoz Laktačního centra s Národní linkou kojení a v neposlední řadě vytváří také specializovaná laktační centra v regionech ČR. Seznam vyškolených laktačních poradců ve Středočeském kraji naleznete zde.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: khsstc.cz
pribram.cz

autor: mir foto pixabay

Další články

Podbrdské muzeum chystá výstavu o skautingu a odsouvá část akcí Podbrdské muzeum chystá výstavu o skautingu a odsouvá část akcí Pracovníci muzea během roku upravovali stálé expozice, připravovali programy pro školy a věnovali se on-line prezentaci či stěhování skladu. 16. ledna 2021   (18:05) Meteorologové varují před silnými mrazy. Na Příbramsku bude až -12 stupňů Meteorologové varují před silnými mrazy. Na Příbramsku bude až -12 stupňů Výstraha platí od dnešní půlnoci až do pondělního dopoledne. 16. ledna 2021   (14:47) Z následujících čtyř týdnů bude nejchladněji od 1. února Z následujících čtyř týdnů bude nejchladněji od 1. února Na začátku února očekávají meteorologové také nejvíce srážek. 16. ledna 2021   (11:58) O budoucnosti ztrátového Granitu budou jednat zastupitelé. Hledá se i kompromisní varianta O budoucnosti ztrátového Granitu budou jednat zastupitelé. Hledá se i kompromisní varianta Dobříš bude letos pokračovat ve výstavbě Pražské ulice a připravuje demolici brownfieldu bývalého kina Dobříš bude letos pokračovat ve výstavbě Pražské ulice a připravuje demolici brownfieldu bývalého kina K největším realizovaným investicím loňského roku patřil v Dobříši nový pavilon a rozšíření varny a jídelny v místní škole. Výčet projektů za rok 2020 a plány obnovy města pro tento rok přináší další ze série článků o investicích měst a městysů na Příbramsku. 16. ledna 2021   (07:27) Příbramská nemocnice s očkováním veřejnosti v průběhu ledna spíše nepočítá Příbramská nemocnice s očkováním veřejnosti v průběhu ledna spíše nepočítá Stále jsou očkováni zdravotníci a zaměstnanci kritické infrastruktury. 15. ledna 2021   (18:30) Video: Příbramští hasiči trénovali záchranu osob z ledu Video: Příbramští hasiči trénovali záchranu osob z ledu V mrazivém dni se dobrovolně stal figurantem jeden z hasičů v akci, kdy skupina záchranářů předvedla, jak vyprostit člověka z probořené zamrzlé vodní plochy. 15. ledna 2021   (15:27) Příbram zřídila zelenou linku pro seniory, kteří chtějí poradit s očkováním proti covidu Příbram zřídila zelenou linku pro seniory, kteří chtějí poradit s očkováním proti covidu Pracovníci městského úřadu jsou připraveni pomoci s registrací. 15. ledna 2021   (13:05) Městská chata Granit na Šumavě chátrá a každým rokem prodělává. Prodejme ji a investujme do důležitějších věcí, říká radní Holý Městská chata Granit na Šumavě chátrá a každým rokem prodělává. Prodejme ji a investujme do důležitějších věcí, říká radní Holý
Zloděj zanechal stopy ve sněhu, policisté ho po pár minutách dopadli Zloděj zanechal stopy ve sněhu, policisté ho po pár minutách dopadli Domovní zloděj nedomyslel, že jsou v zimě na sněhu vidět stopy. 15. ledna 2021   (08:57)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz