24. 8. svátek má Bartoloměj

Na začátek srpna připadá Světový týden kojení

3. srpna 2019   (12:38)
Na začátek srpna připadá Světový týden kojení

Titulem Baby Friendly Hospital se pyšní i příbramská nemocnice


Své dítě kojí 9 z 10 Češek, přičemž zhruba dvě třetiny českých žen kojí déle než 7 měsíců. Na tom, že je mateřské mléko pro dítě tou nejlepší výživou, se shodlo celých 98 % respondentek z řad budoucích matek. To vše ukázal průzkum, který u příležitosti Světového týdne kojení nechal zpracovat Nadační fond 1000 dní do života ve spolupráci se Společností pro výživu. Světový týden kojení připadá každoročně na první srpnový týden.

Kojení je odjakživa zcela přirozený a absolutně nenahraditelný způsob stravování pro kojence. Jeho složení se nedá srovnat s žádnou jinou stravou. Přínos mateřského mléka, co se týče imunity, je velmi důležitý. Obsahuje celou řadu významných a účinných složek, které slouží jako prevence před alergiemi a některými infekcemi. Proto se také mohou kojenci „chlubit“ nižším počtem nemocí např. trávicího traktu, dýchacích cest či zánětu středního ucha.
 
Jak to bylo s kojením dříve?
Do konce roku 1940 se porody prováděly v domácnosti, porodnice neexistovaly a tak vždy přišla porodní asistentka (dříve porodní bába) do domu a pomohla ženě dítě přivést na svět. Dále ženě pomáhala se začátkem laktace a poučovala jí o správných technikách a zásadách. Porod v domácnosti měl velkou výhodou v tom, že měla matka dítě celou dobu u sebe a kojenec byl přiložen k prsu bezprostředně po porodu.
 
40 až 60. léta 20. století se staly zlomem v celé historii porodnictví a gynekologie. Od r. 1940 nastal pomalý přesun porodů do nemocnic/porodnic a domácí porody byli v rámci sjednocení zdravotnictví od 1. 1. 1952 zrušeny. Zrušením domácích porodů bohužel došlo k tomu, že matka a dítě byly poprvé od sebe odděleny bezprostředně po porodu. Dítě z porodního sálu odvezli na novorozenecké oddělení a matku na oddělení šestinedělí. První přiložení však bylo posunuto nejdříve za 24 hodin po porodu, nejspíše z důvodu odpočinku dítěte i matky a tak novorozence vozili 6x denně po 3 hodinách na kojení. Tím bohužel začaly první komplikace s kojením. Proto se postupně začala doba prvního přiložení zkracovat a kojenec se začal přikládat přímo na porodním sále bezprostředně po porodu.
 
Díky zavedení metody částečného rooming in (matka i dítě jsou společně na pokoji) v roce 1977 v Československu, se zjistil pozitivní vliv na zahájení laktace, ale hlavně na časnou interakci mezi matkou a kojencem a tím i vytváření si pevného citového pouta. Od roku 1981 se stal rooming in již součástí každé porodnice.
 
Tím, že vznikl rooming in, se opět zvýšilo procento kojících žen. V roce 1991 vznikl mezinárodní projekt na podporu kojení a základem bylo, aby nemocnice splňovala 10 kroků k úspěšnému kojení, aby získala titul „Baby Friendly hospital“. I díky tomuto projektu se navrátilo zpět správné načasování kojení a zároveň jsou sestry mnohem více proškolené a vzdělané, že málokterý problém s kojením nevyřeší.
 
Jak je to s kojením dnes?
Maminky si dnes mohou vybrat takovou porodnici, u které mají jistotu, že její personál nepoužívá staré praktiky a postupy, které úspěšnému kojení brání. Takové nemocnice získaly titul Baby Friendly Hospital a dodržují 10 základních kroků k úspěšnému a dlouhodobému kojení. Umožňují například kojení maminkám nejpozději do jedné hodiny po porodu, nepodávají novorozencům do 28. dne života žádné jiné nápoje ani potravu kromě mateřského mléka (s výjimkou lékařského doporučení), či nenabízí kojeným novorozencům dudlíky a jiná šidítka.

Oblastní nemocnice Příbram získala titul Baby Friendly Hospital v roce 2009.

V České republice působí rovněž Laktační liga. Nezisková organizace, jejíž hlavním posláním je podporovat, propagovat a vysvětlovat význam kojení. Zaměřuje se zejména na výuku laktačních specialistů, provoz Laktačního centra s Národní linkou kojení a v neposlední řadě vytváří také specializovaná laktační centra v regionech ČR. Seznam vyškolených laktačních poradců ve Středočeském kraji naleznete zde.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: khsstc.cz
pribram.cz

autor: mir foto pixabayDalší články

Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů V Příbrami dodnes uzavřelo registrované partnerství celkem šest párů. Jeden mužský a pět ženských 24. srpna 2019   (07:16) Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Obviněnému hrozí až tři roky ve vězení 23. srpna 2019   (18:33) Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Při preventivní akci “Na kole jen s přilbou“ policisté kontrolovali mimo jiné i povinné vybavení kola 23. srpna 2019   (15:33) Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Pokud si nevyberete žádnou z akcí, můžete si alespoň užít příjemně letního počasí 23. srpna 2019   (13:38) Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Práce budou probíhat za provozu, omezena bude pouze autobusová doprava 23. srpna 2019   (11:12) Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Krajské státní zastupitelství tento týden podalo k soudu obžalobu 23. srpna 2019   (08:30) Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Pravidelné výlovy, vysazení čisticích rostlin a zvýšení průtoku vody. To vše by mělo zkvalitnit vodu v Novém rybníce 23. srpna 2019   (06:08) Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Nejhorší kvalita vody je v Pilském rybníku na Příbramsku 22. srpna 2019   (18:35) Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Počítejte se zdržením 22. srpna 2019   (16:00) Na jih bez objížďky. Most na Strakonické je již průjezdný Na jih bez objížďky. Most na Strakonické je již průjezdný Uzavírka měla původně trvat zhruba o měsíc déle. 22. srpna 2019   (14:45)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz