10. 9. svátek má Irma




Na vybudování Nového rybníka se nedobrovolně podíleli provinilci i nevěrnice

15. května 2022   (15:44)
Dalších 6 fotografií v galeriiNa vybudování Nového rybníka se nedobrovolně podíleli provinilci i nevěrnice
foto: Státní okresní archiv Příbram / Budování Nového rybníka v rámci Akce Z od roku 1963

Zřejmě z nutnosti zajistit si v dobách nedobré vlády zástavních držitelů dostatek vlastních ryb, které byly pravidelnou součástí jídelníčku, si Příbramští pod vrchem Myšlodrazí (dnes Padákem) v mokřinách na Příbramském potoce vybudovali v drahách obecní rybník. Začalo se mu říkat prostě Nový a v písemných pramenech je doložen k roku 1578.


V Příbrami stejně jako na svých jiných statcích údajně založil rybníky arcibiskup Arnošt z Pardubic. Obyvatelé města je bezplatně užívali. Když po husitských válkách připadla Příbram českému králi, který ji zastavoval různým šlechticům, staly se součástí zástavy také rybníky na Příbramském potoce – Hořejší Obora a Podměstský rybník (dnes Dolejší Obora). Do Příbramského potoka tekla i voda z rybníků Kaňka a z dnes zaniklého Štičího rybníka.

Velikost rybníka se určovala množstvím ryb, které se do něj nasazovaly: roku 1570 byly první dva rybníky na dvacet kop násady, do Kaňky se vešly 4 kopy násady a do Štičího 8 kop násady. Předpokládalo se, že z jedné kopy (60 kusů) rybí násady vyroste za dva roky jeden džber ryb tržní velikosti, tedy 56–64 kusů.
Když císař Rudolf II. svým privilegiem z roku 1579 povýšil Příbram na královské horní město, dovolil příbramským měšťanům lovit ve vodách, tekoucích na obecních pozemcích. Hořejší Oboru, Podměstský rybník (dnes Dolejší Obora), rybník Kaňka a dnes již zaniklý Štičí rybník si však ponechal ve svém vlastnictví a královské město Příbram je od něj koupilo po dlouhém vyjednávání až v roce 1586.
Zřejmě z nutnosti zajistit si v dobách nedobré vlády zástavních držitelů dostatek vlastních ryb, které byly pravidelnou součástí jídelníčku, si Příbramští pod vrchem Myšlodrazí (dnes Padákem) v mokřinách na Příbramském potoce vybudovali v drahách obecní rybník. Začalo se mu říkat prostě Nový a v písemných pramenech je doložen k roku 1578. Pokud bylo třeba rybník v následujících dvou stoletích opravit, často na tomto obecním díle (dnes tomu říkáme veřejně prospěšné práce) za trest pracovali lidé, kteří se nějak provinili. V druhé polovině 18. století to byly i ženy, které se dopustily „tělesného skutku“ mimo manželství.

Nad rybníkem vedla silnice k Milínu a nad ní bývala pohodnice, v níž pohodný neboli ras likvidoval mršiny. Pod hrází Nového rybníka stál na Příbramském potoce od poloviny 16. století mlýn na mletí sladů. Na začátku 18. století se z něj stalo rozlehlé hospodářství s prachárnou, pilou a flusárnou, které potřebovaly velké množství vody pro pohon vodních kol. Na jaře 1713 ale příbramská obec začala budovat nad Fialovým rybníkem, pod nímž stál mlýn tehdy patřící mlynáři Žlutickému, další rybník, který měl sloužit hospodářským účelům. Když si zanedlouho nad tímto rybníkem pod Brodem postavil hormistr Jiří Tomáš Pusch nový mlýn, začaly letité problémy s nedostatečným přítokem vody do Nového rybníka. V roce 1725 tedy došlo mezi majitelem Flusárny a příbramskou obcí ohledně odběru vody z obecního Nového rybníka k vyrovnání. V květnu 1781 se majitelé hospodářství tehdy zvaného Flusárna či Emauzy s obcí dohodli o provedení nové úpravy hráze Nového rybníka, do něhož se vešlo 12 kop rybí násady. Nadále směli z Nového rybníka vést žlaby a vodu schraňovat ve své nádržce.
Někdy během 19. století se Nový rybník stal součástí Flusárny. Rozlehlé hospodářství vlastnila od roku 1890 Emilie Nebeská. Po komunistickém převratu v únoru 1948 bylo hospodářství zestátněno Julii Nebeské, která na Novém rybníce již několik let provozovala plovárnu a koupaliště.
S poválečným rozvojem Jáchymovských dolů (dále JD, od r. 1966 Uranových), které nabízely svým zaměstnancům velkorysé platové a sociální podmínky, prudce rostl počet obyvatel města, pro které bylo třeba postavit nové byty. Kromě dalších bytových domů bylo budováno od začátku 50. let mezi Příbramí a Březovými Horami sídliště ve stylu sovětské architektury bytové výstavby (tzv. SORELA).
Kromě postavení nového kulturního domu v roce 1959 bylo nutné postarat se o sportovní vyžití lidí, kteří tehdy většinou neměli auta, chaty a chalupy. Vzhledem k šestidennímu pracovnímu týdnu potřebovali rekreaci v blízkosti svého bydliště. Proto se jako ideální místo jevil Nový rybník, rozložený v krásné krajině a dosažitelný ze všech částí města pěšky.
JD se v roce 1959 zavázaly, že rychle provedou výstavbu nového koupaliště na Novém rybníce vlastním nákladem asi 4 miliónů Kč. Hráz bylo třeba zesílit mohutným navezením zeminy z výkopů na sídlišti. Kolem rybníka se musela provést rozsáhlá úprava terénu, protože bylo nutné zvednout hladinu vody, která se měla rozlít po okolních loukách. Měly být vybudovány moderní kabiny, hřiště pro různé sporty, společenské místnosti, sprchy, komunikace. Jak bylo za socialismu obvyklé, stavba se podle městské kroniky v důsledku „mezipodnikových dlouhotrvajících jednání“ vlekla.
V roce 1962 vzal výstavbu areálu do svých rukou městský národní výbor, který se rozhodl ji dokončit za pomoci zdejších závodů a občanů v rámci Akce „Z“, kdy lidé pracovali ve svém volnu a zadarmo. Jednání se zúčastnili kromě zástupců okresního a městského výboru KSČ, městského národního výboru, odborové rady, Svazu zaměstnanců v hornictví, JD závodu Bytíz a 9. květen, Stavebních závodů JD a jeho dalších součástí zástupci tělovýchovy a Národní fronty, sdružující tehdy povolené společenské organizace. Dohodli se, že na jednotlivých závodech bude odpracována jedna směna ve prospěch výstavby areálu. Na stavbu přispěly také odbory, stavbu se ale opět nepodařilo dokončit v plánovaném termínu.
V roce 1963 pracovalo na Novém rybníce v rámci Akce „Z“ vice než 200 občanů a k další pomoci na jeho dostavbě byli lidé vyzýváni na schůzích, místním rozhlasem i v kinech. Několik chovanců sem na úpravu hráze poslala pracovat i správa Nápravných zařízení. Rudné doly n. p., které vybudovaly své koupaliště na Pecováku, dodaly 300 m3 štěrku na cesty k písčité pláži. V říjnu 1963 uzavřel MěstNV s JD o používání koupaliště smlouvu, podle které bylo vyhrazeno 40 procent jeho kapacity dolům. Platilo se vstupné.
V roce 1963 pracovalo na Novém rybníce v rámci …
foto: Státní okresní archiv Příbram / Budování Nového rybníka v rámci Akce Z od roku 1963
Napouštění koupaliště začalo 8. června 1964. Měly se tu chovat ryby pro sportovní rybaření a v zimě zde bylo kluziště. V areálu byly rozmístěny kiosky, pro okolní rekreační plochy se přivážely mladé stromky z lesů. V roce 1966 byly na koupališti instalovány skluzavky, lavičky, slunečníky, dřevěná lehátka, osvětlení, kašna s pitnou vodu, půjčovna loděk, napřesrok i taneční parket. Dokončovací práce v areálu včetně autokempinku se protáhly do roku 1968. Od počátku však bylo zařízení koupaliště častým cílem vandalů.
Již od poloviny 60. let se na Nováku konaly kulturní a sportovní akce jako závod motokár a plochodrážní závod motocyklů, přespolní běh či oslavy Mezinárodního dne dětí nebo slavnost pionýrů. K nim se posléze přidaly velkolepé oslavy Dne horníků 9. září a Letní mírová slavnost. Ta se ovšem konala každý rok v jiném termínu podle toho, na kterou neděli připadla svatohorská slavnost Korunovace. Bylo totiž potřeba nalákat návštěvníky nejen na vystoupení pražských umělců, ale i na prodej nedostatkového zboží s cílem, aby lidé nešli na Svatou Horu. V roce 1976 se začala připravovat stavba „letního kulturního zařízení“.

V roce 1985 se již Den horníků s estrádou a hornickým trhem na Novém rybníce nekonal, protože akce byla po několik let ztrátová. Zároveň byl ze zdravotních a hygienických důvodů opakovaně vydáván zákaz koupání, a tak areál zchátral.

V současné době došlo v areálu Nového rybníka v rámci projektu Zelená páteř k velkým změnám. V areálu najdete mnoho širokých prostor pro odpočinek, také minigolf, letní kino, skatepark, vodní hřiště pro děti, Rákosníčkovo hřiště, vzduchové trampolíny, volnočasové hřiště s work out hřištěm, půjčovnu sportovního vybavení, inline dráhu, a ještě mnohem více.

Fotogalerie

Na vybudování Nového rybníka se nedobrovolně podíleli provinilci i nevěrnice () Na vybudování Nového rybníka se nedobrovolně podíleli provinilci i nevěrnice (1) Na vybudování Nového rybníka se nedobrovolně podíleli provinilci i nevěrnice (2) Na vybudování Nového rybníka se nedobrovolně podíleli provinilci i nevěrnice (3) Na vybudování Nového rybníka se nedobrovolně podíleli provinilci i nevěrnice (4) Na vybudování Nového rybníka se nedobrovolně podíleli provinilci i nevěrnice (5)

foto: Státní okresní archiv Příbram

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Věra Smolová - Státní okresní archiv Příbram
autor: Věra Smolová - Státní okresní archiv Příbram








Související


Další články

Jaké počasí bude v druhé polovině září? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jaké počasí bude v druhé polovině září? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Po řadě tropických dnů beze srážek čeká Česko deštivý týden s podprůměrnými teplotami. … Historický úspěch českého týmu flag fotbalistek na juniorském mistrovství Evropy v Srbsku Historický úspěch českého týmu flag fotbalistek na juniorském mistrovství Evropy v Srbsku V srbském Bělehradě se uskutečnilo juniorské mistrovství Evropy, na kterém se … Sledujte s námi dnešní jednání zastupitelstva online Sledujte s námi dnešní jednání zastupitelstva online Sledujte s námi od 16:00 hodin živý přenos z jednání zastupitelů. On-line přenos bude … ON-LINE PŘENOS Toalety na Dvořákově nábřeží jsou již v provozu Toalety na Dvořákově nábřeží jsou již v provozu Dvořákovo nábřeží je nejen spojnicí mezi autobusovým či vlakovým nádražím a centrem … Z extrému do extrému. Vedra v Česku končí, počasí se prudce změní, na Sněžce může i sněžit Z extrému do extrému. Vedra v Česku končí, počasí se prudce změní, na Sněžce může i sněžit Nadprůměrně horké období v Česku skončilo podle meteorologů v neděli. V noci na … Fantovka trochu jinak – otevřený dopis Jindřicha Vařeky Fantovka trochu jinak – otevřený dopis Jindřicha Vařeky V původním znění publikujeme otevřený dopis bývalého starosty Jindřicha Vařeky k … NÁZOR Mnoho Čechů si každoročně přiveze z dovolené štěnice Mnoho Čechů si každoročně přiveze z dovolené štěnice Mnoho Čechů si každoročně přiveze z dovolené štěnice, cestovní ruch je jednou z … Zoo Praha chová vzácné užovky tygří. Pestře zbarvení hadi jsou dvakrát jedovatí Zoo Praha chová vzácné užovky tygří. Pestře zbarvení hadi jsou dvakrát jedovatí Návštěvníci Zoo Praha mohou nově spatřit vzácně chované užovky tygří. Tito pestře … Šachová partie okolo Fantovy louky bude pokračovat na pondělním zastupitelstvu Šachová partie okolo Fantovy louky bude pokračovat na pondělním zastupitelstvu V pondělí 9. září zasedá poprvé po prázdninách zastupitelstvo města Příbram. Jedním z … Nepřehlédněte
Rozvoj města – výstava studentských prací Rozvoj města – výstava studentských prací Studenti magisterského programu architektura a urbanismus na Fakultě architektury ČVUT …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2024 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics, TOP list.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies