Na Vrančických drahách u Milína letos opět rozšíří výběhy, vznikne i nová tůně
3. února 2023 (16:18)
Další 4 fotografie v galerii
foto: Vrančická draha / se souhlasem
Do pomoci s úklidem a odstraňováním náletů se dobrovolníci zapojí v sobotu 4. února.
Vrančická draha (neboli pastvu) intenzivněji obhospodařuje skupina nadšenců od roku 2018, kdy se pustili do odlesnění pozemků u Milína. S pracemi, které místu vrací jeho dřívější význam a biodiverzitu, pokračují také letos. Nejbližší brigádu organizují v sobotu 4. února.
„Každým rokem mimo vegetační sezonu dochází k rozšíření výběhů a tím i většímu prostoru, který spravujeme k našim účelům. Tedy expanzi stávajících druhů, případně monitoringu nových druhů,“ vysvětluje jeden z iniciátorů aktivit Štěpán Červený. Bezobratlí živočichové, obojživelníci a rostliny zde expandují v násobcích, což dobrovolníkům přináší pocit zadostiučinění a motivaci k další práci. Intenzivní činnost probíhá právě v těchto měsících, a to nejen na drahách, ale také zimovištích pro zvířata. „Na drahách se jedná o údržbu, kdy na podzim popadalo pár stromů, které poškodily ohrady. Slušný podíl na potřebě rekonstrukce zejména spodního výběhu mají letos i divoká prasata,“ zmiňuje viníky Štěpán Červený.
V letošním roce je v plánu rozvoj v severovýchodní části obecního pozemku (skupina jej má ve správě) a vybudování další tůně ve vodoteči. Na zimovišti je potřeba zvířata denně kontrolovat, dostávají seno, vodu a občas i nějakou dobrotu. Strádat nesmí hlavně čerstvé nebo budoucí maminky. „Když se přichomýtneme k porodu a cítíme, že je potřeba zasáhnout, jsme na místě. Záruka šťastného konce není bohužel standardem,“ svěřuje se i se smutnými zážitky Štěpán Červený, podle nějž na zatím mírnou zimu kozy paradoxně nereagují moc dobře.
Výše uvedené plány vyžadují také větší nasazení, kromě sobotní brigády budou iniciovány další dvě dobrovolnické akce. Těžko a pomalu se odstraňují především nálety, dále se čistí a opravují budky a ohrady. Sraz brigádníků je v 9.00 a cení se i kratší časová výpomoc na hodinu či dvě. Přihlásit se k brigádě mohou lidé prostřednictvím události na facebookové stránce Vrančická draha. „Je to fajn pro plánování občerstvení,“ nezapomínají organizátoři na potřebu se po vykonané práci posílit.
Další brigádnické akce pak slibují vzdělávací program. Ondřej Sedláček z Ochrany fauny ČR a Arthur Sniegon vyplní čas také povídáním o ochraně přírody na drahách a obecně v Čechách nebo o ochranářských aktivitách v centrální Africe. „Všem kamarádům a známým, jejichž pomoc draha dostala tam, kde teď jsou, bych závěrem rád poděkoval,“ dodává Štěpán Červený.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•V Česku bude v týdnu větrno, na horách se očekávají přívaly sněhu
•Meteorologové varují před silným větrem
•Hasiči na Příbramsku zachránili promrzlého psa z rybníku
Další články
Nový rybník má horší hodnocení vody. SZM vysvětluje, co to znamená pro koupající
Kvalita vody v příbramském Novém rybníku se podle posledního hodnocení zhoršila. …
AKTUALIZOVÁNO
Pozor na plyn! Policisté tento týden zaměří radary na Příbramsko
Řidiči na Příbramsku by měli v tomto týdnu více hlídat rychlost. Od pondělí 24. do …
DOPRAVA
V srpnu jsou vosy nejagresivnější a bodnutí přibývá
Léto je obdobím, kdy lidé tráví více času venku. S tím ale přibývá i nepříjemných …
AKTUÁLNĚ
Hudba, guláš, nové menu a Lucie na jaře. Belveder a Peklo jedou naplno
Po prázdninové pauze se v Příbrami znovu rozjíždí hudba, gastronomie i velké akce. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Baník odhaluje tvář nové sezony. Klaban už má svou první permici. Máte ji také?
Nové dresy, nová posila a Klaban, který má konečně jméno a svou první permanentku. HC …
PR
Kdo povede Příbram dál? ANO představuje své první tři kandidáty
Hnutí ANO zveřejnilo první jména pro podzimní komunální volby v Příbrami. Lídrem a …
VOLBY 2026
Celý život říkáme Příbram. Víte ale, odkud se ten název skutečně vzal?
Příbram. Název, který každý z nás používá prakticky každý den. Přemýšleli jste ale …
HISTORIE
81 hodin nonstop. Havárie v Husově ulici ochromila dopravu a zaměstnala desítky lidí
Havárie vodovodního řadu v Husově ulici způsobila od úterý výrazné dopravní …
AKTUÁLNĚ
Poslední prázdninový týden přinese ochlazení, pak přijde krátké oteplení. Léto zakončí přeháňky
Poslední prázdninový týden začne v Česku spíše svěžím počasím. V pondělí bude většinou …
AKTUÁLNĚ
Kratom čeká tvrdší regulace. Závislost roste, odborníci varují před úplným zákazem
Kratom, rostlinný přípravek z jihovýchodní Asie, se v Česku stal jednou z nejrychleji …
ANKETA








