Na většině území ČR hrozí bouřky s přívalovým deštěm a kroupami
1. července 2022 (12:32)
Na většině území ČR dnes hrozí bouřky, které mohou doprovázet přívalové srážky, kroupy a nárazový vítr o rychlosti až 70 km/hod. Očekává se vzestup hladin menších toků. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha před bouřkami platí od dnešních 11:00 do noci.
Během dneška bude přes české území od západu přecházet studená fronta. Silné bouřky se mohou vyskytovat v pásu, který zahrnuje západní část jižních, středních a severních Čech. Napršet může kolem 30 mm, mohou padat kroupy a nárazy větru mohou dosáhnout rychlosti až 70 km/hod.
Velmi silné bouřky pak hrozí v části země, která zahrnuje území od východní poloviny středních a jižních Čech, Prahy a Libereckého kraje až po východní okraj republiky. "V těchto bouřkách čekáme přívalové srážky kolem 50 mm, kroupy od dvou do pěti cm a nárazy větru kolem 70 km/h," uvedli meteorologové.
Silné bouřky zasáhly Česko už v minulých dnech. Kvůli nasycení území po předchozích srážkách očekávají meteorologové rychlé vzestupy hladin hlavně menších vodních toků, které mohou dosáhnout povodňových stupňů.
Srážky, kdy naprší přes 100 milimetrů, jsou v ČR výjimkou. Například v Praze podle ČHMÚ spadla v noci z 24. na 25. června pětina celoročního úhrnu srážek. "S klimatickými změnami bude déšť patrně méně častý, ale intenzivnější. Mírný, dlouhý déšť, který pomáhá účinněji bojovat se suchem, bude zřejmě vzácnější než dřív," uvedl na twitteru ČHMÚ.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK/ČHMÚ
autor: Jakub Pečenka
Související
•Středočeská přírodní koupaliště mají kromě Županovic na Slapech kvalitní vodu
•Stavební práce na Nováku budou probíhat i v létě. Návštěvníky čekají také zajímavé novinky
•Na Příbramsku je dnes mimořádná aktivita komárů
Další články
Fesťáczek Presents poprvé ovládne Lesní divadlo Skalka. Rodiny čeká den plný hudby, divadla i zábavy
Rodinný festival Fesťáczek letos přichází s novým názvem Fesťáczek Presents a vůbec …
AKTUÁLNĚ
Nový hit internetu: Espresso s energy drinkem. Opravdu funguje, nebo je to jen trend?
Sociální sítě v posledních měsících zaplavuje nový nápoj, který si získává stále větší …
ZAJÍMAVOSTI
Brdonoš je plnoletý. 18. ročník přinese změny, které tu ještě nebyly
V Podlesí se chystá 18. ročník triatlonu Brdonoš. Letos s novým konceptem, ale se …
SPORT
Policie varuje: Koloběžkáři riskují pokuty i vážné nehody.
Elektrokoloběžek na silnicích rychle přibývá, s nimi ale i počet přestupků a …
DOPRAVA
Prázdniny na zámku v Bukovanech patří dětem. Příměstské tábory nabízejí hry, výlety i kouzelná dobrodružství
Zámecký areál v Bukovanech se během letních prázdnin proměnil v místo plné dětského …
Když sanitka jede zbytečně. Měla by být za plané výjezdy odpovědnost?
Záchranná služba v Česku každoročně vyjíždí i k případům, které podle zdravotníků …
ANKETA
Fanoušci se dočkali. 45. ročník SILMET Rally zveřejnil mapy, divácká místa i 360° drony
SILMET Rally Příbram se vrací v plné síle. Jubilejní 45. ročník, který se pojede 24. a …
AKTUÁLNĚ
Moře, nebo Česko? Kam letos vyrazit na letní dovolenou?
Léto je v plném proudu a mnozí se ještě rozhodují, kde strávit zaslouženou dovolenou. …
LIFESTYLE
Zákaz mobilů ve školách: ochrana dětí, nebo krok zpět?
Vláda jednomyslně podpořila návrh na plošný zákaz používání mobilních telefonů a …
ANKETA
Pozor při sběru hub a borůvek. Tasemnice liščí může číhat i na nemytých lesních plodech
Tasemnice liščí (Echinococcus multilocularis) patří mezi nejnebezpečnější parazity, …
NEPŘEHLÉDNĚTE





