28. 10. je státní svátek
Na tuto neděli připadá Havelské posvícení. Drží se především tam, kde není známé přesné datum posvěcení kostela

13. října 2021   (08:36)
Na tuto neděli připadá Havelské posvícení. Drží se především tam, kde není známé přesné datum posvěcení kostela
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Nejdůležitějším symbolem posvícení byla dobře vykrmená husa. Ta musela mít hodně sádla a aby měla sádlo krásně žluté, dostávala kukuřici. Při zabíjení nesměl nikdo husu litovat, mělo se za to, že by se dlouho trápila.


Šestnáctého října má svátek Havel. Mužů s tímto jménem je dnes v Česku málo, pouze kolem třiceti. Přesto mají lidé na mnoha místech důvod k oslavě. Na tuto neděli totiž připadá Havelské posvícení. Z domů se line vůně posvícenských koláčů a pečené husy, večer se lidé scházejí na posvícenských zábavách. Dnes se nám často při slově „posvícení“ vybaví jen venkovská tradice spojená s přejídáním a tancovačkou až do rána. Pro naše předky však mělo zásadní význam.

Posvícení se slavilo vždy ve výroční den posvěcení kostela. Bývalo jedním z nejoblíbenějších svátků venkovského lidu, oslavovalo se i ukončení polních prací. Slavilo se na podzim, tedy v době, kdy již byl nový mák do buchet, zralé švestky na povidla, zásoba čerstvé mouky, vykrmené husy na pekáč.
V neděli zahajoval posvícení slavnostní oběd, který se podával po slavnostní mši, zpravidla kolem druhé hodiny po poledni a nesmělo na něm nic chybět. U stolu se probíralo vše, co se za uplynulý rok událo. Úroda, dobytek, svatby, křtiny či pohřby. Po obědě se šlo opět do kostela na požehnání a sotva se ozvala hudba z hospody, nebo z prostranství, kde byla umístěna májka-strážce. Nejdůležitějším symbolem posvícení byla dobře vykrmená husa. Ta musela mít hodně sádla a aby měla sádlo krásně žluté, dostávala kukuřici. Při zabíjení nesměl nikdo husu litovat, mělo se za to, že by se dlouho trápila.
Posvícenských příležitostí bylo v 18. století tolik, že lidé chodili po návštěvách a zanedbávali práci. Často se radovánky protáhly i na několik dnů. To bylo zřejmě hlavním důvodem, proč císař Josef II. v roce 1787 předepsal pouze jedno posvícení v roce, a to v neděli po sv. Havlu. Od té doby se vždy třetí neděli v říjnu slavily tzv. „císařské hody“, či „Havelské posvícení“.

Lidé si však císařský dekret vyložili po svém. Netrvalo dlouho a v mnoha vesnicích se kromě povinného „císařského“ posvícení drželo i to původní „naše“. Jak jinak by se mohli sousedé navzájem navštěvovat, kdyby bylo posvícení všude ve stejný den?
Svátek sv. Havla byl už od středověku jedním z tradičních termínů, kdy se odevzdávaly poddanské platy (většinou v naturáliích). Někdy vrchnost své poddané pohostila, jinde si vesničané uspořádali zábavu sami. V tento den se nerobotovalo. Odtud tedy dnešní posvícenské zábavy.
Dnes se Havelské posvícení drží především tam, kde není známé přesné datum posvěcení kostela. Jinak se přešlo k oslavám na den známého data.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Petr Pevan Vaniš z Počepic patří k nejúspěšnějším a nejznámějším kulturistům naší … Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Sklady se otevřou každé první pondělí v měsíci mezi 9.00 a 17.00. V dalších týdnech … Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Víkendové koncerty odehrají v klubu Junior Ventolin, Gaia Mesiah a Megaphone, v … Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Benzin je o 8,47 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé … Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. … Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Ubytovat se v nově zrekonstruovaných interiérech chaty Granit bude prostřednictvím … 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem O nádherný závěr se postarala Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba … Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Plast může vzplanout a oheň se pak na hřbitově rozšíří třeba na okrasné dřeviny a může … Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Zítra to bude přesně rok, kdy byl v rámci covidových opatření vydán zákaz nočního …
Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Cerha byl také autorem mnoha scénických hudeb pro Divadlo v Příbrami.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz