Na své práci miluji snad úplně všechno, říká jeden z příbramských barmanů
ROZHOVOR
3. srpna 2014 (08:22)
Petře, jak jsi se vůbec k barmanskému řemeslu dostal? Co Tě na něm nejvíce baví?
Vše to začalo už dávno. Snad každý z nás dělal nějakou tu letní brigádu za barem nebo v kuchyni. Přesně tak to bylo i u mne. Už jsem u toho zůstal a musím říct, že jsem si své povolání vybral velice dobře.
Co na své práci miluješ a co naopak nenávidíš?
Na své práci miluji snad úplně všechno, jinak bych za barem neodváděl kvalitní práci. Ale pokud bych si měl vybrat jednu věc, tak je to barmanské zaměření na servis, který se jmenuje workingflair. Pokud se jedná o věc, kterou nenávidím tak je řešení konfliktu u hostů. Bohužel to k práci patří a nedá se s tím nic dělat.
Umíš nějaká barmanská kouzla?
(směje se) Barmanská kouzla, to je velice trefné, protože v soukromém životě mám jako svůj koníček právě zmíněné kouzlení. V práci spíš tedy kouzlím s kartami, ale i v barové gastronomii mám nějaké ty finty v rukávu.
V tvé branži jsou populární i nejrůznější barmanské soutěže, účastnil jsi se už některých?
Máte pravdu je to populárnější čím dál tím více, ale žádné jsem se ještě neúčastnil. Je to běh na dlouho trať a čeká mě ještě spoustu práce a zkušeností, než si dovolím jít na nějakou barmanskou soutěž.
Jak se na práci dívá tvoje partnerka?
Víte, musíte mít dost tolerantní partnerku, aby to klapalo. Má přítelkyně naštěstí tolerantní je, k tomu za barem pracovala taky, tak že ví, co ta práce obnáší. Hlavně se milujeme a to je to nejdůležitější. Sice se moc nevidíme, z práce jsem často unavený, ale láska, tolerance a trpělivost to jsou veličiny, bez kterých by to nešlo.
Jak zvládáš svou práci po nocích? V kolik hodit míváš tak padla?
Je to náročné. Nevím, jak to vnímají kolegové barmani, ale často chodím z práce za světla a to už se blbě usíná, natož spí. To je asi tak jediný problém. Jinak časem si na to zvyknete, tak jako člověk, který vstává třeba v šest hodin. V kolik hodin mívám padla? Co to je? (směje se) Víte to je relativní pojem. Záleží to na lidech, kolik jich je v baru a jak se baví. Proto Vám jen řeknu, že to bývá pozdě ráno.
Je léto, období prázdnin, horké počasí. Jaké pití si v těchto parných dnech lidé nejvíce objednávají?
No tak obecně lidé mají zafixovaný letní drink Mojito, pokud se vrátí z dovolené, tak vyžadují i něco exotičtějšího, co u moře ochutnali, jako třeba Caipiroscu nebo Mai-Tai. Ale jinak jsme národ pivařů tak, že se lidé zchladí nejčastěji právě pivem.
Dal bys nám recept na nějaký drink, který bychom si mohli umíchat i sami doma?
V horkém počasí je výborný drink z čerstvého ovoce. Nejlepší na to je vodní meloun, který nakrájíte na kostky. Hodíte do mixéru tak 5-6 kostek, vymačkáte šťávu z půlky limetky a jako alkohol přidáte bílý rum, dohodíte tam pár kostek ledu a celé to promixujete, přelijete do skleničky a máte výborný osvěžující drink.
Vše to začalo už dávno. Snad každý z nás dělal nějakou tu letní brigádu za barem nebo v kuchyni. Přesně tak to bylo i u mne. Už jsem u toho zůstal a musím říct, že jsem si své povolání vybral velice dobře.
Co na své práci miluješ a co naopak nenávidíš?
Na své práci miluji snad úplně všechno, jinak bych za barem neodváděl kvalitní práci. Ale pokud bych si měl vybrat jednu věc, tak je to barmanské zaměření na servis, který se jmenuje workingflair. Pokud se jedná o věc, kterou nenávidím tak je řešení konfliktu u hostů. Bohužel to k práci patří a nedá se s tím nic dělat.
Umíš nějaká barmanská kouzla?
(směje se) Barmanská kouzla, to je velice trefné, protože v soukromém životě mám jako svůj koníček právě zmíněné kouzlení. V práci spíš tedy kouzlím s kartami, ale i v barové gastronomii mám nějaké ty finty v rukávu.
V tvé branži jsou populární i nejrůznější barmanské soutěže, účastnil jsi se už některých?
Máte pravdu je to populárnější čím dál tím více, ale žádné jsem se ještě neúčastnil. Je to běh na dlouho trať a čeká mě ještě spoustu práce a zkušeností, než si dovolím jít na nějakou barmanskou soutěž.
Jak se na práci dívá tvoje partnerka?
Víte, musíte mít dost tolerantní partnerku, aby to klapalo. Má přítelkyně naštěstí tolerantní je, k tomu za barem pracovala taky, tak že ví, co ta práce obnáší. Hlavně se milujeme a to je to nejdůležitější. Sice se moc nevidíme, z práce jsem často unavený, ale láska, tolerance a trpělivost to jsou veličiny, bez kterých by to nešlo.
Jak zvládáš svou práci po nocích? V kolik hodit míváš tak padla?
Je to náročné. Nevím, jak to vnímají kolegové barmani, ale často chodím z práce za světla a to už se blbě usíná, natož spí. To je asi tak jediný problém. Jinak časem si na to zvyknete, tak jako člověk, který vstává třeba v šest hodin. V kolik hodin mívám padla? Co to je? (směje se) Víte to je relativní pojem. Záleží to na lidech, kolik jich je v baru a jak se baví. Proto Vám jen řeknu, že to bývá pozdě ráno.
Je léto, období prázdnin, horké počasí. Jaké pití si v těchto parných dnech lidé nejvíce objednávají?
No tak obecně lidé mají zafixovaný letní drink Mojito, pokud se vrátí z dovolené, tak vyžadují i něco exotičtějšího, co u moře ochutnali, jako třeba Caipiroscu nebo Mai-Tai. Ale jinak jsme národ pivařů tak, že se lidé zchladí nejčastěji právě pivem.
Dal bys nám recept na nějaký drink, který bychom si mohli umíchat i sami doma?
V horkém počasí je výborný drink z čerstvého ovoce. Nejlepší na to je vodní meloun, který nakrájíte na kostky. Hodíte do mixéru tak 5-6 kostek, vymačkáte šťávu z půlky limetky a jako alkohol přidáte bílý rum, dohodíte tam pár kostek ledu a celé to promixujete, přelijete do skleničky a máte výborný osvěžující drink.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: red
autor: mm
Další články
Proč většina lidí při ohrožení ztuhne? Pravda, o které se moc nemluví
Když se člověk ocitne v ohrožení, málokdy reaguje tak, jak si představuje. Většina …
LIFESTYLE
Záhada opuštěného sídla králů: Na Vrškamýku dodnes straší krutý rytíř
V hlubokých lesích nad řekou Vltavou se ukrývá jedno z nejvýznamnějších míst české …
TIP NA VÝLET
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny spadly i o několik korun
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 39,90 Kč …
DOPRAVA
Chystáte se na vodu? Ne všechny řeky mají dost vody, před cestou si ověřte jejich sjízdnost
S blížícími se letními prázdninami a obdobím dovolených začínají tisíce Čechů plánovat …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Čekalík Kids Vol. 1: Vodník Pěnkava připlouvá — ideální odměna za školní rok
Na poslední školní den děti v Příbrami rozhodně nezapomenou. V pátek 26. června se u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bolest, práce a spravedlnost. Má mít Česko menstruační volno?
Menstruační volno je téma, které se v posledních měsících dostává do popředí veřejné …
ANKETA
Češi míří do Alp a Dolomit. Krásy Česka přitom často přehlížejí
Turistika je obrovským trendem a Češi stále častěji vyrážejí do rakouských Alp nebo …
NÁZOR
Dítě nechce k rodiči? Nově ho nikdo nutit nebude. Zákon se mění
Když dítě odmítá kontakt s jedním z rodičů, žádný soud ani pokuty nedokážou změnit …
AKTUÁLNĚ
Úpal nebo úžeh? Dva letní nepřátelé, které si lidé často pletou
Stačí jedno odpoledne na pláži bez klobouku nebo hodina v rozpáleném autě a lidský …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pivní slavnosti na Řimbabě 2026: regionální piva, barokní pec a pokračující tradice v Bohutíně
Bohutín si loni poprvé vyzkoušel, jak chutná vlastní pivní festival — a ukázalo se, že …
KULTURA





