Na svatého Medarda meteorologové čekají deštivé počasí
4. června 2020 (06:00)
foto: pribram.cz, ČTK
Svatý Medard, který připadá na 8. června, letos přinese podle meteorologů déšť nebo přeháňky a podle pranostiky by mělo pršet dalších 40 dní. Zda se tak stane, se ale neví.
Předpověď na pondělní svátek svatého Medarda hlásí zataženo až oblačno, na většině území ČR déšť nebo přeháňky, na východě ojediněle i bouřky. Večer by mělo oblačnosti i srážek ubývat. "Nejvyšší denní teploty by mohly vyšplhat až na 26 stupňů. Do příštího týdne se však mají denní maxima pohybovat slabě nad 20 stupňů Celsia. Po západu slunce se pak může ochladit na devět stupňů," řekl meteorolog Jan Šrámek.
Podle meteorologa Miloše Dvořáka je spojování 8. června s počasím ovlivněno tím, že je na vrcholu takzvaná medardovská cirkulace. Na jaře a počátku léta se nad prohřívající se pevninou snižuje tlak vzduchu, naopak nad chladnějším oceánem se zvyšuje a tato nerovnováha se vyrovnává vpády chladnějšího a vlhčího vzduchu od moře, vysvětlil Dvořák.
Pro medardovské deště jsou tedy rozhodující tlakové a teplotní podmínky nad Atlantickým oceánem a evropským subkontinentem. "Čtyřicítka v překladu o Medardově kápi obrazně naznačuje, že se deštivé počasí může někdy protáhnout v případě velkých teplotních kontrastů mezi oceánem a evropským vnitrozemím až do července a v opačném případě bývá evropský letní takzvaný monzun méně výrazný a kratší. Nebo může také chybět," doplnil Dvořák.
Vedle známé pranostiky, že Medardova kápě čtyřicet dní kape, se k 8. červnu ale váže i pranostika o tom, že když na Medarda prší, nebudou toho roku houby růst, nebo přísloví, že po Medardovi ostrá zima už nechodí, ani mráz vinici víc neuškodí.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Ledňáčci v posilovnách: novoroční nadšení, které často končí ještě v lednu
Začátek roku má v posilovnách jedno společné. Plná parkoviště, obsazené stroje a …
Nejen Brdy pod závojem jinovatky: Zima letos ukazuje svou pravou tvář
Zima se letos vrátila v podobě, na kterou jsme v posledních letech téměř zapomněli. …
FOTOGALERIE
Internet je čím dál agresivnější. Blíží se konec anonymních účtů?
Sociální sítě zažívají v posledních letech prudký nárůst agresivity, radikalizace a …
Nepřehlédněte
Start jako hrom! Příbramský rodák David Eliáš ovládl Evropu a přidal i bronz ze sprintu
Otevřené mistrovství Evropy juniorů ve finské Imatře se pro český biatlon změnilo v …
FOTOGALERIE
Divadlo A. Dvořáka propojuje jeviště s hornickou historií Příbramska
Divadlo A. Dvořáka Příbram vstupuje do své 67. sezony s novým a výrazným vizuálním …
Příbramská záchytka dostane přes čtyři miliony. Kraj letos zvýšil podporu
Středočeský kraj letos přispěje na provoz protialkoholních záchytných stanic zhruba 11 …
Policisté zadrželi podezřelého z Příbramska, který poškodil kancelář poslance Bartoše
Policisté v pátek večer zadrželi muže, který je podezřelý, že poškodil sekyrou výlohu …
Plesová sezóna je v plném proudu. Na co si dát pozor, aby nepřišlo faux pas?
Plesová sezóna je v plném proudu a s ní i otázka, co si obléct, aby večer proběhl bez …
Kriminalita v Česku v roce 2025: Podvody a kyberútoky na vzestupu i na Příbramsku
Celková kriminalita v České republice v roce 2025 opět klesla, zároveň se ale výrazně …
Firma zmizela, dluh zůstal. Město Příbram řeší 145 tisíc po provozovateli herny
Zastupitelé na lednovém jednání projednají návrh na odpis nedobytné pohledávky ve výši …
Politika




