8. 12. svátek má Květoslava

Na Svaté Hoře vznikne nahrávka kompletního varhanního díla J. S. Bacha

8. října 2019   (06:08)

Spolu s Rakouskem máme nevíce varhan na obyvatele, ne všechny tyto nástroje jsou však vhodné pro skladby J. S. Bacha


Poutní místo Svatá Hora má již téměř rok nové varhany, které nahradily původní hudební nástroj z roku 1948. Vznikly ve varhanářské dílně v Borovanech na Českobudějovicku a práce na jejich výrobě trvaly deset let. Podle varhanáře Vladimíra Šlajcha jsou v několika aspektech unikátní. Jedním z nich je rozměr, nástroj totiž dosahuje výšky několika metrů. Jsou to zatím největší varhany, které se v jeho dílně kdy stavěly.
 
Varhany se skládají z přibližně 2000 různých píšťal, ty cínové byly přivezeny až z Portugalska.
 
Náklady na výrobu se pohybovaly kolem 15 milionů korun, přičemž z velké části se na financování podíleli dobrovolní dárci. Mnozí z nich využili možnost adoptovat varhanní píšťalu. Jedním z adoptivních „rodičů“ se v roce 2017 stalo i zastupitelstvo města Příbram. Přispělo částkou 50 tisíc korun.
 
Právě tyto unikátní varhany byly Jaroslavu Tůmovi, titulárnímu svatohorskému varhaníkovi a profesorovi HAMU, popudem ke spuštění projektu nahrávání varhanních děl J. S. Bacha.
 
„V českých zemích máme na 7 tisíc varhan, což je úctyhodný počet. Dokonce se říká, že spolu s Rakouskem máme nevíce varhan na obyvatele, ale ne všechny ty nástroje jsou pro Bacha vhodné, dokonce se ukazuje, že vhodných je jich pouze několik. Pro mě osobně jsou nové varhany na Sv. hoře u nás vůbec nejlepší. Jedná se o jeden z nemnoha nástrojů u nás, ne-li jediný, na který lze realizovat rozsáhlý Mistrův varhanní odkaz v plném rozsahu a bez jakéhokoli technického, zvukového či stylového omezení,“ uvedl Jaroslav Tůma.
 
„Varhany na Svaté Hoře jsou sice nové, ale Mistr varhanář o nich od začátku uvažoval jako o nástroji klasickém, postaveném podobnými metodami, jako se stavěly v 18. století,“ dodal.

Mluvené slovo s eventuálními hudebními ukázkami se bude natáčet na různých místech. Kromě samotné baziliky a blízkého okolí se využije pracovna J. Tůmy na pražských Vinohradech, fara kde bydlí a zvažují se i jiné možnosti, například návštěva středního Německa, místa Bachova působiště.
 
Projekt představuje završení celoživotního zájmu Jaroslava Tůmy o Bachovo varhanní dílo. Poprvé jej provedl souborně na veřejných koncertech v letech 1990 až 1993. Za tento počin mu byla v roce 1993 udělena Výroční cena Českého hudebního fondu. Prezentaci Bachových varhanních děl se věnuje při další své koncertní činnosti doma i v zahraničí neustále, vydal i řadu bachovských CD nahrávek, nejen na varhanách, ale i cembale a klavichordu. Pořízeny byly u nás, v Rakousku a v Německu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Truhlář z Jinec se po devíti letech vrátil ke zvedání činek. Dnes je mistrem světa v benchpressu Truhlář z Jinec se po devíti letech vrátil ke zvedání činek. Dnes je mistrem světa v benchpressu Karel Turek na mistrovství světa v Polsku překonal svůj rekord a zvedl 200 kg 7. prosince 2019   (18:32) Část stromků a ozdob obsahuje nebezpečné látky Část stromků a ozdob obsahuje nebezpečné látky Třináct testovaných vánočních stromků a řetězů překračuje zákonné limity a nikdy se neměly dostat do oběhu. Některé z nich se prodávaly i na českém trhu 7. prosince 2019   (15:30) Město chce pronajmout městskou chatu Granit, lidé sepsali petici Město chce pronajmout městskou chatu Granit, lidé sepsali petici Výběrové řízení na pronájem městské chaty bude vyhlášeno v nebližších dnech. Minimální požadovaná částka za nájemné je 450 000 Kč za rok 7. prosince 2019   (12:07) Čertovský Novák přilákal tisíce návštěvníků. Velkolepý ohňostroj nadchl přihlížející Čertovský Novák přilákal tisíce návštěvníků. Velkolepý ohňostroj nadchl přihlížející Pořadatelé Ledově čertovského Nováku, pod taktovkou vládce všech čertů a jedinou ženou v říši pekelné, dovedli akci k naprosté dokonalosti. 7. prosince 2019   (09:11) Kámen z dolů byl poztrácen a částečně zcizen. Opěrná zeď u dolu Anna dostala nový odstín Kámen z dolů byl poztrácen a částečně zcizen. Opěrná zeď u dolu Anna dostala nový odstín Nově budovaná zeď se skládá z kamene se žlutohnědým odstínem, který je barevně odlišný od kamenných staveb v okolí 7. prosince 2019   (07:14) Chlebáčci, řada necek a kádí, voňavé stromky. Hornický adventní trh byl skromný, ale měl své kouzlo Chlebáčci, řada necek a kádí, voňavé stromky. Hornický adventní trh byl skromný, ale měl své kouzlo Celá strana příbramského náměstí od ústí Pražské ulice k lékárně U Bílého lva patřila betlémářům. Prodávaly se tzv. betlémy pro chudé, vyrobené z chlebového těsta 6. prosince 2019   (19:37) Opravit chodníky, zastřešit hřiště, osvětlit přechod pro chodce. Lidé přišli na úřad a řekli, co chtějí Opravit chodníky, zastřešit hřiště, osvětlit přechod pro chodce. Lidé přišli na úřad a řekli, co chtějí Veřejné slyšení k rozpočtu se letos v Příbrami konalo poprvé 6. prosince 2019   (15:48) Lucifer má připravené pekelné křeslo, pod knihou hříchů se prohýbá stojan Lucifer má připravené pekelné křeslo, pod knihou hříchů se prohýbá stojan Čtyřicet čertů čeká na hříšníky. Možná přijede i pekelné koňské spřežení. 6. prosince 2019   (12:51) Policie zavítala do samotného pekla Policie zavítala do samotného pekla Co nebo kdo je to „Mišguláš“? Na tuto otázku zná odpověď pětice příbramských čertů. 6. prosince 2019   (10:33) Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu Podbrdské muzeum získalo originál unikátního stroje vyrobeného před 120 lety v Rožmitále. Stane se součástí stálé expozice věnované lesmistru a vynálezci Karlu Gangloffovi. 6. prosince 2019   (08:57)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz