15. 10. svátek má Tereza

Na Svaté Hoře vznikne nahrávka kompletního varhanního díla J. S. Bacha

8. října 2019   (06:08)

Spolu s Rakouskem máme nevíce varhan na obyvatele, ne všechny tyto nástroje jsou však vhodné pro skladby J. S. Bacha


Poutní místo Svatá Hora má již téměř rok nové varhany, které nahradily původní hudební nástroj z roku 1948. Vznikly ve varhanářské dílně v Borovanech na Českobudějovicku a práce na jejich výrobě trvaly deset let. Podle varhanáře Vladimíra Šlajcha jsou v několika aspektech unikátní. Jedním z nich je rozměr, nástroj totiž dosahuje výšky několika metrů. Jsou to zatím největší varhany, které se v jeho dílně kdy stavěly.
 
Varhany se skládají z přibližně 2000 různých píšťal, ty cínové byly přivezeny až z Portugalska.
 
Náklady na výrobu se pohybovaly kolem 15 milionů korun, přičemž z velké části se na financování podíleli dobrovolní dárci. Mnozí z nich využili možnost adoptovat varhanní píšťalu. Jedním z adoptivních „rodičů“ se v roce 2017 stalo i zastupitelstvo města Příbram. Přispělo částkou 50 tisíc korun.
 
Právě tyto unikátní varhany byly Jaroslavu Tůmovi, titulárnímu svatohorskému varhaníkovi a profesorovi HAMU, popudem ke spuštění projektu nahrávání varhanních děl J. S. Bacha.
 
„V českých zemích máme na 7 tisíc varhan, což je úctyhodný počet. Dokonce se říká, že spolu s Rakouskem máme nevíce varhan na obyvatele, ale ne všechny ty nástroje jsou pro Bacha vhodné, dokonce se ukazuje, že vhodných je jich pouze několik. Pro mě osobně jsou nové varhany na Sv. hoře u nás vůbec nejlepší. Jedná se o jeden z nemnoha nástrojů u nás, ne-li jediný, na který lze realizovat rozsáhlý Mistrův varhanní odkaz v plném rozsahu a bez jakéhokoli technického, zvukového či stylového omezení,“ uvedl Jaroslav Tůma.
 
„Varhany na Svaté Hoře jsou sice nové, ale Mistr varhanář o nich od začátku uvažoval jako o nástroji klasickém, postaveném podobnými metodami, jako se stavěly v 18. století,“ dodal.

Mluvené slovo s eventuálními hudebními ukázkami se bude natáčet na různých místech. Kromě samotné baziliky a blízkého okolí se využije pracovna J. Tůmy na pražských Vinohradech, fara kde bydlí a zvažují se i jiné možnosti, například návštěva středního Německa, místa Bachova působiště.
 
Projekt představuje završení celoživotního zájmu Jaroslava Tůmy o Bachovo varhanní dílo. Poprvé jej provedl souborně na veřejných koncertech v letech 1990 až 1993. Za tento počin mu byla v roce 1993 udělena Výroční cena Českého hudebního fondu. Prezentaci Bachových varhanních děl se věnuje při další své koncertní činnosti doma i v zahraničí neustále, vydal i řadu bachovských CD nahrávek, nejen na varhanách, ale i cembale a klavichordu. Pořízeny byly u nás, v Rakousku a v Německu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku V minulém týdnu byla otevřena nová kancelář Městského kulturního centra, které v našem městě funguje od září letošního roku. 15. října 2019   (09:12) Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Bezdomovec Jan přišel o oba rodiče a zůstal sám. Spí venku a je přesvědčen, že kvůli svému handicapu je nezaměstnatelný 15. října 2019   (06:47) Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Cizí státní příslušník jednu osobu pobodal, druhou zavraždil. 14. října 2019   (19:46) Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Provozovatel místo spropitného dostal pokutu 14. října 2019   (19:03) Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Řidič pravděpodobně nerespektoval dopravní značení 14. října 2019   (18:37) Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem „V Norsku jsem potkal kluka, který dojíždí do školy devět hodin. Říkal, že když cesta trvá méně než tři hodiny, tak si ani nerozepíná bundu,“ vypráví Matěj Kratochvíl, který se právě vrátil z pěší cesty na nejservernější cíp Evropy 14. října 2019   (16:02) Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Na Příbramsku panuje podzim a melancholické babí léto. 14. října 2019   (12:31) Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Přinášíme seznam případů, které řeší příbramští policisté 14. října 2019   (10:17) Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Martin Macík po velkém dobrodružství zdolal Rallye du Maroc, nejnáročnější test před Dakarem 2020 14. října 2019   (08:59) Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Zatímco spousta lidí by to psychicky nezvládla, Jiří Oktábec se s nepřízní osudu dokázal obdivuhodně vyrovnat a úsměv z tváře mu nikdy nezmizel. 14. října 2019   (06:16)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz