28. 4. svátek má Vlastislav




Na Příbramsku zachraňují žáby před koly aut. Když příroda potřebuje pomoct, ani covid nás nezastaví, říkají keškaři

2. dubna 2021   (10:37)
Na Příbramsku zachraňují žáby před koly aut. Když příroda potřebuje pomoct, ani covid nás nezastaví, říkají keškaři
foto: pribram.cz

Žabí přechody na Příbramsku každoročně zachytí na devět tisíc žab.


Devět tisíc žab. Takovéto množství živých tvorů, leckdy i kriticky ohrožených, se na Příbramsku každoročně podaří zachytit do zábran podél rušných silnic a mnohdy je tak zachránit před smrtí. Právě v těchto dnech, na samém počátku jara, se žáby začínají probouzet ze zimního spánku, aby se hromadně vypravily do vody naklást vajíčka. Bohužel ne vždy je jejich cesta bezpečná, leckde musejí překonat rušnou silnici. A zbytečně tak končí pod koly aut. Právě proto se na mnoha místech v zemi budují tzv. žabí přechody.

„Žáby zimují ve svahu v lese a když se oteplí, hromadně se přesouvají do rybníka. Migrace trvá zhruba deset dní. Protože je migrace masivní, hrozily by velké ztráty, spousty žab by skončily pod koly aut,“ vysvětlil Pavel Křížek, ředitel Ochrana fauny ČR, o. p. s.
„Máme tady dobrovolníky z řad místních lidí, kteří žáby pravidelně do rybníka přenášejí. Je nutné to udělat každé ráno a večer, někdy i několikrát během dne. Každý exemplář musí vzít do ruky a položit do vody. Bez těchto přechodů by žabí populace nepřežila. Jedna žába může mít v sobě i tisíce vajíček,“ dodal.
Pokud by se přechody několikrát denně nekontrolovaly, mohly by se žáby v záchytných pastích vzájemně ušlapat. Zejména ropuchy obecné je také důležité při vypouštění vhodně rozmístit. Samičku si obvykle sameček "rezervuje" již během migrace. Přichytí se jí na záda a nechá se k vodě odnést.

Někdy samička táhne na svých zádech do vody čtyři i více samců. V odchytové pasti totiž samci mají větší šanci se na ni přichytit. Pokud by se na to při vypouštění do vody nemyslelo, mohli by samci svou vahou samici dokonce utopit.

Ve sběrných kyblících na sběrače občas čeká i překvapení. Mezi ropuchy, blatnice, rosničky a kuňky se občas připletou i čolci.
Stavět žabí přechody pomáhají keškaři. Ti mají na svědomí nejen přechod u obce Drhovy a v Sudovicích u Nového Knína. „Když příroda potřebuje pomoct, tak nás ani covid nezastaví,“ uvedli keškaři na Facebooku.
foto: pribram.cz
foto: pribram.cz
foto: pribram.cz

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Kde letos vzplanou čarodějnice? Velký přehled akcí na Příbramsku i proč se slaví Kde letos vzplanou čarodějnice? Velký přehled akcí na Příbramsku i proč se slaví Příbramsko se i letos chystá na jednu z nejoblíbenějších jarních tradic – pálení … AKTUÁLNĚ Proč děláme věci, které víme, že nám škodí Proč děláme věci, které víme, že nám škodí Věděl jsi, že právě teď možná děláš něco, co vlastně dělat nechceš? Ne proto, že bys … LIFESTYLE Železná žena z malého sboru šokovala kraj: Hasička z Voltuše zamíří na mistrovství republiky na Žižkovskou věž Železná žena z malého sboru šokovala kraj: Hasička z Voltuše zamíří na mistrovství republiky na Žižkovskou věž Adrenalin, pot a výkony na hraně lidských sil. V Kolíně se o uplynulém víkendu … SPORT Na Svaté Hoře končí farář Miloš Szabo. Po jeho nástupu po odchodu redemptoristů přichází další změna Na Svaté Hoře končí farář Miloš Szabo. Po jeho nástupu po odchodu redemptoristů přichází další změna Svatou Horu čeká další významná personální změna. Farář P. Miloš Szabo, který přišel v … AKTUÁLNĚ První máj na hřišti? Adventure Golf Milín startuje sezónu už tento pátek První máj na hřišti? Adventure Golf Milín startuje sezónu už tento pátek První máj nemusí být jen o polibku pod třešní. Co takhle si ho užít na hřišti? … SOUTĚŽ Sportovní miliony v ohni debat: ostré výroky, kritika fotbalu a otázka, co s hokejem Sportovní miliony v ohni debat: ostré výroky, kritika fotbalu a otázka, co s hokejem Zastupitelstvo města Příbrami projednalo návrh na rozdělení programových dotací pro … POLITIKA Příbram zažila ekologický ‚festival práce‘. 498 dětí, 40 Bobcatů a sad, který roste před očima Příbram zažila ekologický ‚festival práce‘. 498 dětí, 40 Bobcatů a sad, který roste před očima Svatohorský sad se v pátek proměnil v jedno z nejživějších míst v Příbrami. Konal se … Rakovina, která zabíjí rychle. Teď má první účinný lék Rakovina, která zabíjí rychle. Teď má první účinný lék Rakovina slinivky patří k nejnebezpečnějším nádorům současnosti. Většina pacientů se o … NEPŘEHLÉDNĚTE Vernisáž nového dílu projektu Nekonečné plátno v Galerii OPE Vernisáž nového dílu projektu Nekonečné plátno v Galerii OPE Ve čtvrtek 30. dubna v 16:00 hodin bude v Galerii OPE v Památníku Vojna slavnostně … KULTURA
Brdská lesní bitva: Když se síla koní potká s tradicí Brdská lesní bitva: Když se síla koní potká s tradicí Stovky návštěvníků, zaplněná parkoviště a dechberoucí výkony chladnokrevníků v srdci … FOTOGALERIE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz