14. 4. svátek má Vincenc




Na Příbramsku se u dvou třetin pozitivních nenajde zdroj nákazy, probíhá komunitní přenos

14. října 2020   (17:56)
Na Příbramsku se u dvou třetin pozitivních nenajde zdroj nákazy, probíhá komunitní přenos
foto: pribram.cz

"Nemáme prakticky žádná ohniska, probíhá komunitní přenos. To znamená, že my už u dvou třetin pozitivních osob nemůžeme najít zdroj nákazy," uvedla mluvčí krajských hygieniků Dana Šalamunová.


Na Příbramsku, které je po Uherskohradišťsku druhým nejpostiženějším okresem v ČR, nejsou známa žádná konkrétní ohniska koronaviru. Nákaza se tam šíří komunitně, u dvou třetin pozitivních se už nedaří najít zdroj nemoci, řekla dnes ČTK mluvčí krajských hygieniků Dana Šalamunová.

Nejrychleji se nyní covid-19 šíří na Uherskohradišťsku, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno 581 nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel. Příbramsko je druhým nejpostiženějším okresem s 488 případy. "Nemáme tam prakticky žádná ohniska, ale probíhá tam komunitní přenos. To znamená, že my už u dvou třetin pozitivních osob nemůžeme najít zdroj nákazy," uvedla Šalamunová.
Podle starosty Sedlčan Miroslava Hölzela (ODS) jde o komunitní šíření, na jehož počátku bylo pár nakažených. "Pak už to pokračovalo v rámci škol a pracovních kolektivů. V podstatě to slyším a vidím ze všech stran včetně Policie České republiky a různých institucí, že se nám to tady rozběhlo plošně," řekl Hölzel ČTK.
O žádném konkrétním ohnisku, z nějž by se covid-19 šířil, nemá zprávy ani starosta Příbrami Jan Konvalinka (za ANO). Připomněl jen to, že v minulosti byl větší počet nakažených mezi členy sportovních klubů. "Jednou z možných příčin je zvýšené dojíždění občanů města a okolních obcí za prací do Prahy a dalších větších měst," míní Konvalinka.

Podle Šalamunové to může mít vliv, poukázala ale na to, že lidé do Prahy pravidelně dojíždějí i z jiných středočeských okresů, kde je situace lepší. Za zaměstnáním do metropole podle ní jezdí hlavně lidé z okresů Praha-východ, Praha-západ a Kladno.
Oblastní nemocnice Příbram kvůli chybějícím zdravotníkům od tohoto týdne omezuje neakutní péči. V nemocnici je podle mluvčího Martina Janoty nyní 27 nakažených pacientů, z toho zhruba sedm jich potřebuje intenzivní péči. Z personálu je pozitivních nebo v karanténě 25 lidí, dodal Janota.
Oblastní nemocnice Příbram kvůli chybějícím …
foto: pribram.cz

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Brdy očima dětí: CHKO vyhlásila velkou výtvarnou soutěž k desátému výročí Brdy očima dětí: CHKO vyhlásila velkou výtvarnou soutěž k desátému výročí Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Brdy, společně se spolkem … AKTUÁLNĚ Ve Středočeském kraji čeká výměna řidičáku přes 65 tisíc lidí. Vyřídit ji lze online během pár minut Ve Středočeském kraji čeká výměna řidičáku přes 65 tisíc lidí. Vyřídit ji lze online během pár minut Více než 65 tisíc řidičů ve Středočeském kraji si letos musí vyměnit řidičský průkaz. … NEPŘEHLÉDNĚTE Pes v rozpáleném autě, had v obýváku, bobr v přepadu. Příbramští hasiči řešili 31 zvířecích záchran Pes v rozpáleném autě, had v obýváku, bobr v přepadu. Příbramští hasiči řešili 31 zvířecích záchran Zvířata v nesnázích volají o pomoc stejně jako lidé – a hasiči jsou u toho. V … ZVÍŘATA Legendární pochod Praha–Prčice slaví 60 let a láká další tisíce poutníků Legendární pochod Praha–Prčice slaví 60 let a láká další tisíce poutníků Velký zájem o dálkový pochod Praha-Prčice, který nepolevuje ani po desítkách let, … AKTUÁLNĚ Speed Marathon už ve středu: Kde všude bude policie měřit rychlost? Speed Marathon už ve středu: Kde všude bude policie měřit rychlost? Už ve středu 15. dubna vypukne každoroční bezpečnostní akce policie Speed Marathon, … AKTUÁLNĚ Šok v žebříčku kvality života: Příbram dopadla hůř než Ústí Šok v žebříčku kvality života: Příbram dopadla hůř než Ústí Nový Index prosperity regionů 2026 ukázal, kde se v Česku žije nejlépe. Zatímco … NEPŘEHLÉDNĚTE Středočeští hygienici prověřili 203 školních jídelen, nedostatky zjistili v 60 Středočeští hygienici prověřili 203 školních jídelen, nedostatky zjistili v 60 Středočeští hygienici prověřili v letošním prvním čtvrtletí 203 školních jídelen a … NEPŘEHLÉDNĚTE Přijďte zažít tmu v Brdech. Čeká vás večer plný hvězd i jedinečné atmosféry Přijďte zažít tmu v Brdech. Čeká vás večer plný hvězd i jedinečné atmosféry Milovníci noční oblohy i tichých zákoutí Brd by si měli do kalendáře zapsat sobotu 18. … NEPŘEHLÉDNĚTE Plameny u dopadové plochy Jordán: hasiči zasahovali u hořícího harvestoru Plameny u dopadové plochy Jordán: hasiči zasahovali u hořícího harvestoru V pondělí ráno se odehrál dramatický požár těžební techniky v Brdech. Včasným zásahem … FOTO
Z vody do běhu: kdo ovládl aquatlon v Příbrami? Z vody do běhu: kdo ovládl aquatlon v Příbrami? Seriál Českého poháru v aquatlonu se naplno rozběhl a jeho další zastávkou byla … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz