20. 8. svátek má Bernard

Na Příbramsku se od roku 2014 provádí monitoring vlka obecného

4. srpna 2019   (07:30)
Na Příbramsku se od roku 2014 provádí monitoring vlka obecného

Pomocí fotopastí a stopování se Hnutí DUHA Olomouc doposud nepodařilo získat žádný důkaz o pohybu vlka obecného v CHKO Brdy. Monitoring pomocí GPS telemetrie však přinese mnohem přesnější informace


Monitoring vlka obecného provádí Hnutí DUHA Olomouc ve Středních Čechách od roku 2014, kdy se vlčí smečka usadila v Ralsku, na pomezí Středočeského a Libereckého kraje. Nově plánuje ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně monitorovat tuto šelmu pomocí GPS telemetrie. K rukám radních středočeských obcí, včetně obcí na Příbramsku, se tak nyní dostala žádost o výjimku ze zákazu zasahovat do přirozeného vývoje zvláště chráněného živočicha druhu vlk obecný.

Žádost je koncipována na celé území Středočeského kraje mimo zvláště chráněná území na období pěti let. Chráněná území se řeší zvláštní výjimkou. Cílem výzkumu je zjištění prostorové aktivity vlka, jeho rozptylu a potravní ekologie. Maximálně má být odchyceno 5 jedinců.

Zvíře bude odchyceno za pomoci certifikovaných nášlapných pastí, bude ho uspávat veterinář a manipulovat s ním budou pouze zaměstnanci Hnutí DUHA Olomouc s osvědčením k práci s pokusnými zvířaty dle zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, v účinném znění.

Jak takový monitoring bude přesně probíhat, jsme se zeptali pana Miroslava Kutala, akademického pracovníka Mendelovy Univerzity v Brně a koordinátora programu Šelmy DUHA.

Jak dlouho probíhá monitoring ve Středočeském kraji?
Monitoring probíhá již dlouhodobě po celé České republice, a to pomocí fotopastí a stopování. V Beskydech provádíme systematicky monitoring od roku 2002 a postupně s tím, jak se vlčí populace rozrůstala, sledujeme i další oblasti. Ve Středočeském kraji monitorujeme od roku 2014, kdy se vlčí smečka usadila v Ralsku.

Jak to vypadá s vlky v CHKO Brdy?
Obdrželi jsme fotografie podezřelých stop z Brd, ale nevyhodnotili jsme, že by byly stopy prokazatelně od vlka, nejspíše se jednalo o psa. V Brdech tedy nemáme zatím žádný prokazatelný záznam.

Co se týče samotného odchytu, správní orgán musí posoudit, zda výjimka na odchyt a následný výzkum převažuje nad zájem ochrany přírody, v tomto případě zvláště chráněného živočicha.

Jak bude probíhat monitoring pomocí GPS telemetrie?
Vlk bude odchycen a dostane GPS obojek. Budeme tak mít přehled o veškerém jeho pohybu a je možné, že se podaří zaznamenat jeho přesun i do oblasti Brd. Mladí vlci mohou cestovat i na velké vzdálenosti. Známe případ vlka, který byl označen v Německu a došel až do Litvy a Běloruska. Je pro ně přirozené se pohybovat na velké vzdálenosti, hledají si nové teritorium, kde založí svou smečku.
 
„Je důležité tyto informace mít, protože se často šíří různé dezinformace o původu vlků. GPS telemetrií získáme nejvíce prostorově vysoce kvalitních dat. Tento způsob monitoringu se používá například ve Španělsku, Skandinávii a Německu,“ dodává Miroslav Kutal.
 
Pokud naleznete v lese stopu, která by mohla být vlčí, nebo pokud se vám podaří vlka vyfotografovat, zašlete důkaz na emailovou adresu stopy@selmy.cz. Třeba se nakonec přeci jen ukáže, že v Brdech vlci jsou.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto pixabayDalší články

Brdská vřesoviště jsou v plném květu Brdská vřesoviště jsou v plném květu Vřesoviště vznikla v Brdech na dopadových plochách. Jsou nevídaného rozsahu a v této zeměpisné šířce a nadmořské výšce v Evropě zcela unikátní 20. srpna 2019   (11:46) Neznámý pachatel okradl sedlčanské hasiče Neznámý pachatel okradl sedlčanské hasiče Vzniklá škoda byla stanovena na 15 tisíc korun. 20. srpna 2019   (09:23) ČOI: Nedostatky má polovina kontrolovaných hraček ČOI: Nedostatky má polovina kontrolovaných hraček Nedostatky se většinou opakují. 20. srpna 2019   (08:32) Den pro zvíře nejen potěšil, ale i pomohl Den pro zvíře nejen potěšil, ale i pomohl Výtěžek z této akce bude použit ve prospěch místních psích a kočičích útulků 20. srpna 2019   (06:19) Rostou! Houbaři nosí plné koše Rostou! Houbaři nosí plné koše V posledních dnech konečně nosí houbaři domů plné košíky. 19. srpna 2019   (18:46) Černý s Černohorským zažili na Barumce hořký konec sezony Černý s Černohorským zažili na Barumce hořký konec sezony Černého mrzí neúspěch i kvůli fanouškům, kteří mu vyjadřovali po několik dní opět obrovskou podporu! 19. srpna 2019   (15:38) Video: Chodec přebíhající silnici u Cukráku nepřežil střet s projíždějícím autem Video: Chodec přebíhající silnici u Cukráku nepřežil střet s projíždějícím autem V neděli odpoledne omezila vážná dopravní nehoda provoz na silnici I/4 19. srpna 2019   (12:51) Psí útulek v Lazci má další dva nové nalezence Psí útulek v Lazci má další dva nové nalezence Oba dva kříženci byli odchyceni v Příbrami 19. srpna 2019   (10:36) Přes dobříšský „šišoun“ projedou už i dlouhé autobusy Přes dobříšský „šišoun“ projedou už i dlouhé autobusy Úprava kruhového objezdu byla potřeba po nasazení delších autobusů na trase do Prahy 19. srpna 2019   (08:38) Dobrovolníci pomáhají v Nemocnici Na Pleši onkologicky nemocným pacientům Dobrovolníci pomáhají v Nemocnici Na Pleši onkologicky nemocným pacientům Dobrovolník by měl být empatický a otevřený člověk. Je dobré, když se dokáže na pacienta napojit a vycítit, zda je zrovna vítán, či zda pacient nemá zájem o společnost, protože i to se může stát, říká Mgr. Dina Rišianová, koordinátorka dobrovolníků Amelie 19. srpna 2019   (06:18)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz