16. 10. svátek má Havel

Na Příbramsku se od roku 2014 provádí monitoring vlka obecného

4. srpna 2019   (07:30)
Na Příbramsku se od roku 2014 provádí monitoring vlka obecného

Pomocí fotopastí a stopování se Hnutí DUHA Olomouc doposud nepodařilo získat žádný důkaz o pohybu vlka obecného v CHKO Brdy. Monitoring pomocí GPS telemetrie však přinese mnohem přesnější informace


Monitoring vlka obecného provádí Hnutí DUHA Olomouc ve Středních Čechách od roku 2014, kdy se vlčí smečka usadila v Ralsku, na pomezí Středočeského a Libereckého kraje. Nově plánuje ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně monitorovat tuto šelmu pomocí GPS telemetrie. K rukám radních středočeských obcí, včetně obcí na Příbramsku, se tak nyní dostala žádost o výjimku ze zákazu zasahovat do přirozeného vývoje zvláště chráněného živočicha druhu vlk obecný.

Žádost je koncipována na celé území Středočeského kraje mimo zvláště chráněná území na období pěti let. Chráněná území se řeší zvláštní výjimkou. Cílem výzkumu je zjištění prostorové aktivity vlka, jeho rozptylu a potravní ekologie. Maximálně má být odchyceno 5 jedinců.

Zvíře bude odchyceno za pomoci certifikovaných nášlapných pastí, bude ho uspávat veterinář a manipulovat s ním budou pouze zaměstnanci Hnutí DUHA Olomouc s osvědčením k práci s pokusnými zvířaty dle zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, v účinném znění.

Jak takový monitoring bude přesně probíhat, jsme se zeptali pana Miroslava Kutala, akademického pracovníka Mendelovy Univerzity v Brně a koordinátora programu Šelmy DUHA.

Jak dlouho probíhá monitoring ve Středočeském kraji?
Monitoring probíhá již dlouhodobě po celé České republice, a to pomocí fotopastí a stopování. V Beskydech provádíme systematicky monitoring od roku 2002 a postupně s tím, jak se vlčí populace rozrůstala, sledujeme i další oblasti. Ve Středočeském kraji monitorujeme od roku 2014, kdy se vlčí smečka usadila v Ralsku.

Jak to vypadá s vlky v CHKO Brdy?
Obdrželi jsme fotografie podezřelých stop z Brd, ale nevyhodnotili jsme, že by byly stopy prokazatelně od vlka, nejspíše se jednalo o psa. V Brdech tedy nemáme zatím žádný prokazatelný záznam.

Co se týče samotného odchytu, správní orgán musí posoudit, zda výjimka na odchyt a následný výzkum převažuje nad zájem ochrany přírody, v tomto případě zvláště chráněného živočicha.

Jak bude probíhat monitoring pomocí GPS telemetrie?
Vlk bude odchycen a dostane GPS obojek. Budeme tak mít přehled o veškerém jeho pohybu a je možné, že se podaří zaznamenat jeho přesun i do oblasti Brd. Mladí vlci mohou cestovat i na velké vzdálenosti. Známe případ vlka, který byl označen v Německu a došel až do Litvy a Běloruska. Je pro ně přirozené se pohybovat na velké vzdálenosti, hledají si nové teritorium, kde založí svou smečku.
 
„Je důležité tyto informace mít, protože se často šíří různé dezinformace o původu vlků. GPS telemetrií získáme nejvíce prostorově vysoce kvalitních dat. Tento způsob monitoringu se používá například ve Španělsku, Skandinávii a Německu,“ dodává Miroslav Kutal.
 
Pokud naleznete v lese stopu, která by mohla být vlčí, nebo pokud se vám podaří vlka vyfotografovat, zašlete důkaz na emailovou adresu stopy@selmy.cz. Třeba se nakonec přeci jen ukáže, že v Brdech vlci jsou.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto pixabayDalší články

Marie (95): Chtěli mě nasadit do říše. Nakonec jsem vyšetřovala postřelené vojáky a lidi nakažené tuberkulózou Marie (95): Chtěli mě nasadit do říše. Nakonec jsem vyšetřovala postřelené vojáky a lidi nakažené tuberkulózou O tom, že by ve svém životě něco zpětně udělala jinak, nikdy nepřemýšlela. 16. října 2019   (19:02) Demolice mostu u Řitky omezí provoz na Strakonické Demolice mostu u Řitky omezí provoz na Strakonické Po dálnici D4 se z Jíloviště do Mníšku pod Brdy po dobu čtrnácti hodin nedostanete. Opačným směrem bude dálnice uzavřena mezi Mníškem a Řitkou 16. října 2019   (18:30) Žhář nebo souhra náhod? Druhé zapálené auto na Příbramsku Žhář nebo souhra náhod? Druhé zapálené auto na Příbramsku Během necelého měsíce došlo k zahoření dvou odstavených vozidel 16. října 2019   (16:56) Zuzana (35): Vyměnila pohodlí velkoměsta za vesnický život. Nechtěla žít ve smogu Zuzana (35): Vyměnila pohodlí velkoměsta za vesnický život. Nechtěla žít ve smogu Rodilá Pražačka chtěla se svým manželem změnu. 16. října 2019   (11:11) Ve čtvrtek proběhne setkání fanoušků se zástupci 1.FK Příbram Ve čtvrtek proběhne setkání fanoušků se zástupci 1.FK Příbram Setkání se zúčastní majitel klubu Jan Starka, marketingový manažer Tomáš Větrovský a hlavní trenér Roman Nádvorník 16. října 2019   (09:05) Sedlčany: Na krytý plavecký bazén nejsou momentálně peníze Sedlčany: Na krytý plavecký bazén nejsou momentálně peníze Do roku 2025 splácí město úvěr na přivaděč pitné vody. Další půjčka by znamenala ekonomickou likvidaci města 16. října 2019   (06:11) Máte v ložnici zrcadlo? Na noc ho zakryjte.. Máte v ložnici zrcadlo? Na noc ho zakryjte.. „Setkali jsme se s případy, kdy se lidé museli ze své nemovitosti odstěhovat, protože to tam nedávali,“ říká Lenka Charvátová, která se s manželem zabývá paranormálními jevy 15. října 2019   (20:35) V zásilce banánů přicestoval do příbramského Tesca exotický pavouk V zásilce banánů přicestoval do příbramského Tesca exotický pavouk Dodavatel přivezl zboží z Mozambiku 15. října 2019   (17:03) Krizový štáb prověřilo cvičení. Jednalo se o požár bytového domu Krizový štáb prověřilo cvičení. Jednalo se o požár bytového domu V rámci přípravy na možné vyhlášené krizové stavy či mimořádné události a jejich řešení, jsou většinou jednou ročně předsedou krizového štábu nařízena cvičení. 15. října 2019   (14:32) Jiráskovy sady dočasně bez semaforů Jiráskovy sady dočasně bez semaforů Rekonstrukce osvětlení by měla být dokončena v nejbližších dnech 15. října 2019   (12:49)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz