Na Příbramsku se dnes chvěla zem. Seismografy v epicentru zaznamenaly zemětřesení o síle až 4 stupně
NEJČTENĚJŠÍ
7. března 2024 (12:26)
Na Příbramsku se dnes dopoledne objevily záchvěvy země. Zvýšená seismická aktivita začala zhruba v 11:41 a trvala přibližně 15 vteřin. Zaznamenány byly nejsilnější otřesy magnitudo 3,4 stupně. Informace pribram.cz potvrdil krátce po zachvění země z Geofyzikálního ústavu Akademie věd Ing. Václav Polák.
Otřesy zaznamenali i lidé v Kamýku nad Vltavou. Projevily se například cinkáním skleniček ve skříních, řekli pribram.cz svědci. Při síle okolo tří stupňů magnituda ale obvykle nevznikají škody. Podle evropského seismologického centra se epicentrum nacházelo pod obcí Mirotice na Písecku.
Podle Jana Zedníka z Geofyzikálního ústavu Akademie věd byly nejprve naměřeny 3,4 stupně magnitudo, později bylo potvrzeno, že otřesy byly silnější, a to o síle až 4 stupně. „Sami jsme překvapeni, jakou sílu zemětřesení jsme v této lokalitě naměřili. Předpokládáme, že to bylo pouze ojedinělé zachvění, ale nelze to vyloučit,“ řekl pribram.cz Zedník s tím, že otřesy byly cítit od Šumavy až po Prahu. „Ohnisko bylo zhruba 18 kilometrů pod zemí u Mirotic. Jedná se o otřesy, které by neměly způsobit prakticky žádné škody. Tato síla v celosvětovém měřítku nepředstavuje nic výjimečného, ale na české poměry je to relativně vzácné. Hloubka epicentra 18 kilometrů je dvojnásobná v porovnání s otřesy, které se objevují v západních Čechách. Čím je epicentrum hlouběji, tím méně se to projeví na povrchu," dodal.
Silnější otřesy se v ČR objevily v roce 2018
Nejsilnější otřes v zaznamenávané historii byl na přelomu let 1985 a 1986. Otřesy tehdy měly magnitudo až 4,6 stupně, a to už mohou praskat zdi nebo se bortí staré komíny na domech.
Nejsilnější otřes v zaznamenávané historii byl na přelomu let 1985 a 1986. Otřesy tehdy měly magnitudo až 4,6 stupně, a to už mohou praskat zdi nebo se bortí staré komíny na domech.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Mráz v noci na pátek může poškodit kvetoucí stromy
•V pátek bude k ránu mrznout, v neděli se teploty vyšplhají ke 14 stupňům
•Smíšené stromořadí listnáčů Na Záběhlé „pamatuje“ brdské obce Přední Záběhlá a Padrť
Další články
Sdílené dětství: Když rodiče zveřejňují život svých dětí dřív, než se naučí mluvit
Fotka z ultrazvuku, první krůčky, koupání ve vaně nebo záchvat vzteku v obchodě. To …
NÁZOR
Policie pátrá po muži z Bohostic. Odešel z domova a dosud se nevrátil
Policisté vyhlásili pátrání po devětačtyřicetiletém Dominiku Šnejdrovi z Bohostic na …
AKTUÁLNĚ
Ve Středočeském kraji je na školách po 2. kole přijímaček asi 1200 volných míst
Ve Středočeském kraji je na středních školách po druhém kole přijímaček asi 1200 …
AKTUÁLNĚ
Česko má po víkendu nový teplotní rekord 41,9 stupně, ale lidé kolabovali, pět utonulo
Českou republiku o víkendu zasáhly tropické teploty, po oba dny bylo překonáno …
AKTUÁLNĚ
V úterý startuje 17. ročník Summer X Fest Tour. První zastávkou je Příbram a vstup je zdarma
Příbram se stane první zastávkou letošního ročníku oblíbené festivalové tour Summer X …
OBRAZEM: JelenFest ovládl Příbram: Rodinná atmosféra, autogramiády i velká večerní show
Příbram zažila v sobotu 27. června nezapomenutelný den plný rodinné zábavy a skvělé …
FOTOGALERIE
Červen v Příbrami jako z jiného světa. Stoletá voda, tropy a škody za miliony
Červen v Příbrami letos připomíná horskou dráhu.
Zatímco minulý víkend město bojovalo …
VIDEO
Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Prahu a Středočeský kraj. Omezte fyzickou námahu
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli vyhlásil v Praze a Středočeském kraji …
AKTUÁLNĚ
Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady
Každé páté české dítě má obezitu. Teď se poprvé otevírá možnost, že moderní léky na …
ZDRAVOTNICTVÍ
Kam k vodě na Příbramsku? Objevte skryté lomy i koupaliště bez davů
Horké letní dny lákají k vodě, ale ne každý touží po přeplněných koupalištích a …
NEPŘEHLÉDNĚTE






