4. 12. svátek má Barbora
Na Příbramsku jsou uranové haldy, které vyžadují sanaci

28. ledna 2020   (08:40)
Na Příbramsku jsou uranové haldy, které vyžadují sanaci

Haldy se původně na Příbramsku měly začít likvidovat do roku 2020. Nejvhodnější varianta však prozatím nebyla vybránaBohatá hornická minulost Příbrami za sebou nechala jedno nepříliš atraktivní svědectví. Odvaly hlušiny. Vlivem dlouholeté těžby uranu vyrostlo v okolí města několik desítek hald. Některé z nich již v minulosti byly zlikvidovány, ty největší z nich však zůstaly dodnes. Postupem času se staly součástí zdejší krajiny. Pomalu obrůstají mechem a břízami, tu a tam vyroste borovice či dub.

Likvidaci starých ekologických zátěží na Příbramsku má na starosti státní podnik DIAMO. Ten v roce 2017 předložil čtyři varianty na likvidaci odvalů a zároveň požádal místní obce o jejich vyjádření. Haldy se původně měly začít likvidovat do roku 2020. Nejvhodnější varianta však prozatím nebyla vybrána a časový plán se tak posouvá.

„DIAMO, s. p. připravuje koncepci definitivního řešení odvalů po těžbě uranu na Příbramsku. V uplynulých letech byla upřesňována východiska pro výběr nejvhodnější varianty. Státní podnik DIAMO průběžně komunikuje s dotčenými obcemi, eviduje a hodnotí jejich připomínky i potřeby. V závěru každého roku obcím poskytuje souhrnnou informaci o provedených přípravných pracích,“ uvedla pro pribram.cz Ing. Lenka Rychtaříková, vedoucí oddělení propagace a komunikace DIAMO, s. p.

„Definitivní varianta dalšího postupu doposud nebyla vybrána. Časový plán bude zpracován pro vybranou variantu. Z otevřených jednání se zástupci dotčených obcí a osad vyplývá, že převážně preferují variantu uvažující odtěžení odvalů na centrální odval v odloučené lokalitě Bytíz a jeho postupné přepracování,“ dodala.
 
S ohledem na preference regionu státní podnik DIAMO tuto variantu podrobněji rozpracoval a nadále se jí zabývá. V případě výběru této varianty by byl materiál přepraven pomocí visutého pásového dopravníku na jedno centrální místo, na takzvaný superodval, kde se bude dále zpracovávat pro stavební účely. Odvoz materiálu a jeho třídění může trvat až 25 let.

S výrobou stavebního kameniva přímo na haldách v blízkosti sídel místní nesouhlasí. Obávají se zvýšené prašnosti, nadměrné dopravy a znečištění spodních i povrchových vod.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz