Na Příbramsku došlo k poklesu nezaměstnaných, bez práce je 2828 lidí
8. června 2022 (10:22)
Nezaměstnanost ve Středočeském kraji v květnu klesla o desetinu procentního bodu na 2,7 procenta. Úřady práce v regionu ke konci měsíce evidovaly 26.720 uchazečů o zaměstnání, o 659 méně než na konci dubna. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. V celém Česku nezaměstnanost klesla o desetinu procentního bodu na 3,2 procenta.
Na pracovní úřad se přišlo v květnu ve středních Čechách zaregistrovat 3621 lidí, což bylo o 57 méně než v předchozím měsíci. Vyřazeno z evidence bylo 4280 lidí, o 193 méně než v dubnu. Počet volných pracovních míst v kraji klesl o 870 na 60.695 pozic.
Do vývoje počtu nezaměstnaných postupně zasahuje aktuální situace na Ukrajině napadené ruskými vojsky, se kterou souvisí příliv válečných běženců do Česka. Situaci na pracovním trhu v květnu ovlivnily také sezonní práce, které už byly v plném proudu.
V regionu mělo ke konci května vízum ke strpění či k dočasné ochraně 52.388 lidí z Ukrajiny, do evidence uchazečů o zaměstnání se ale podle Úřadu práce zaregistrovalo jen velmi malé procento. "Ke konci května pracovalo v rámci Středočeského kraje 8034 občanů Ukrajiny pod dočasnou ochranou. Nejčastěji jako pomocníci v oblasti těžby, dopravy, výroby nebo stavebnictví a montážní dělníci výrobků a zařízení," sdělila ČTK mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.
Nejvyšší nezaměstnanost mezi středočeskými okresy byla v květnu opět na Kladensku, a to 4,3 procenta. Naopak nejmenší podíl lidí bez práce je dlouhodobě v okrese Praha-východ, kde byla na konci května míra nezaměstnanosti 1,1 procenta.
Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Počet takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání, kteří mohli ihned nastoupit do práce, byl v květnu ve středních Čechách 23.981.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Do základních škol v Příbrami se dosud zapsalo více než sto dětí z Ukrajiny, ve školkách jsou jich jednotky
•Město Příbram vlastní budovy za více než 2 miliardy korun
•Komunální volby v Příbrami by podle ankety se 41 procenty vyhrálo ANO před Šancí pro Příbram, TOP 09 a SPD
Další články
Zastupitelstvo ve středu řeší individuální dotace i prodej městských pozemků. Jednání můžete sledovat online
Příbramské zastupitelstvo se ve středu 17. června znovu sejde v jednacím sále na …
ON-LINE PŘENOS
Meteorologové vydali výstrahu před vysokými teplotami
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před vysokými a velmi vysokými …
AKTUÁLNĚ
Rekonstrukce ulice Na Leštině bude dokončena v červnu a otevře se dopravě
V Příbrami se blíží do finále rozsáhlá rekonstrukce ulice Na Leštině. Radnice slibuje …
AKTUÁLNĚ
Příbramský Rasken Gym mezi elitou českého boxu. Po dvou a půl letech slaví historický úspěch
Poslední, 12. kolo Národní ligy boxu v pražském Radotíně přineslo Rasken Gymu skvělé …
SPORT
Dovolené jsou lákadlem pro zloděje, chraňte si svůj domov před vloupáním
Léto je obdobím dovolených, výletů a pobytů na chatách. Právě v této době však bývají …
KRIMI
Rozsáhlé cvičení prověřilo připravenost nemocnice i složek IZS na mimořádnou událost
Desítky hasičů, záchranářů, strážníků a zdravotníků se v úterý 16. června zapojily do …
AKTUÁLNĚ
Dubno bude hořet adrenalinem. Přijíždějí nejlepší hasiči republiky
V Dubně se chystá závod, který láme ego i svaly. Hasiči tu poběží, tahají, šplhají a …
AKTUÁLNĚ
Policisté zadrželi čtveřici podezřelou z výroby a distribuce pervitinu v Praze a ve Středočeském kraji
Kriminalisté zadrželi tři muže a jednu ženu, kteří podle nich v Praze a později ve …
KRIMI
Letní noc pod širým nebem: DJ Seppi roztančí Adventure Golf Milín
Golfové jamky, hudba, drinky a noční obloha — tak bude vypadat pátek 19. června v …
KULTURA
Tropické vedro udeří o víkendu naplno. Bude dusno a hrozí i bouřky
Česko čeká o víkendu vlna velmi vysokých teplot. V sobotu i v neděli budou teploty na …
AKTUÁLNĚ





