8. 7. svátek má Nora




Na Příbramsku byla nalezena uhynulá zvířata, zřejmě je někdo otrávil

NEJČTENĚJŠÍ
23. února 2024   (10:26)
Na Příbramsku byla nalezena uhynulá zvířata, zřejmě je někdo otrávil
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Kriminalisté zkoumají zajištěné stopy a zahájili úkony trestního řízení.


Kriminalisté vyšetřují nález tří mrtvých zvířat včetně dvou orlů mořských a lišky obecné mezi obcemi Jesenice a Nedrahovice na Příbramsku. Podle ředitele Ochrany fauny Pavla Křížka zvířata zřejmě někdo otrávil. Kriminalisté zkoumají zajištěné stopy a zahájili úkony trestního řízení. Informace pribram.cz potvrdil policejní mluvčí Pavel Truxa.

Mrtvá zvířata byla nalezena ve čtvrtek. „Na místě jsou nyní kriminalisté, kteří zajišťují stopy a ohledávají místo činu. V dané věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání čtyř trestných činů, konkrétně z týrání zvířat, pytláctví, neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami,“ řekl pribram.cz Truxa.
Ředitel Ochrany fauny Pavel Křížek pribram.cz řekl, že nájemce honitby si měl ohlídat, aby k obdobnému případu nedošlo. „Přes veškerou mediální pozornost v obdobných případech se najdou tací, kteří jsou schopni tento neuvěřitelný čin udělat,“ řekl Křížek s tím, že si nedokáže představit, kdyby obdobnou nástrahu na procházce okolím snědlo například malé dítě.
U Sedlice nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku bylo v roce 2021 nalezeno 16 mrtvých zvířat včetně orla mořského, dvou jestřábů a tří kání lesních. „Jednalo se o největší nález, který jsme zaznamenali na jedné lokalitě," uvedla tehdy psovodka Klára Hlubocká, která se vyhledáváním otrávených návnad a jejich obětí věnuje v České společnosti ornitologické (ČSO) od roku 2017. Vedle šesti dravců šlo o osm krkavců velkých, jednu straku obecnou a jednu lišku obecnou. "Kromě toho jsme nalezli také ještě zbytky dvou krkavců velkých a zbytek jedné káně lesní, u kterých kvůli stáří kadaveru pitvu provést nelze," dodala Hlubocká.

Čtyři mrtvé orly mořské před třemi lety našli ekologové také u Velkého Boru na Klatovsku. Leželi poblíž hnojiště uprostřed ohradníkem obehnané pastviny pro skot. Česká společnost ornitologická v tom samém roce zaznamenala 51 nelegálně zabitých ptáků, většinou šlo o otravy. Od roku 2017, kdy existuje terénní psí jednotka, organizace zdokumentovala a předala policii 78 případů, jejichž obětí se stalo více než 200 ptáků.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla Skanzen Vysoký Chlumec se v sobotu 18. července promění v místo, kde se zastaví čas. … ZAJÍMAVOSTI Vodní záchranáři už mají přes 420 zásahů. Při hledání utonulých jim pomáhá podvodní dron Vodní záchranáři už mají přes 420 zásahů. Při hledání utonulých jim pomáhá podvodní dron Vodní záchranáři za letošní léto evidují přes 420 zásahů, což je téměř 50 procent celé … AKTUÁLNĚ Zatímco v Příbrami porodů ubývá, Kolín hlásí meziročně nárůst o pětinu Zatímco v Příbrami porodů ubývá, Kolín hlásí meziročně nárůst o pětinu Navzdory celkovému poklesu porodnosti v Česku stoupl porodnici Oblastní nemocnice … Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy Na noční obloze září tisíce hvězd, ale jen jedna z nich stojí tak pevně, že se stala … ZAJÍMAVOSTI Policie hledá další možné oběti. Kriminalisté vyzývají poškozené, aby se přihlásili Policie hledá další možné oběti. Kriminalisté vyzývají poškozené, aby se přihlásili Středočeští kriminalisté se obracejí na veřejnost s výzvou v souvislosti s případem … AKTUÁLNĚ Ve středních Čechách začaly žně, farmáři sklidili 26 pct ploch s ozimým ječmenem Ve středních Čechách začaly žně, farmáři sklidili 26 pct ploch s ozimým ječmenem Ve středních Čechách začaly žně, zemědělci dosud sklidili přes 26 procent ploch s … DOPRAVA Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal... Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal... Letošní žně na Příbramsku odstartovaly teprve před pár dny, ale pro hasiče už začala … AKTUÁLNĚ Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů Dlouhodobé sucho pokračuje a podle meteorologů se situace v nejbližší době … AKTUÁLNĚ Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy S letními prázdninami tráví lidé více času v přírodě, a právě teď vrcholí i aktivita … AKTUÁLNĚ
Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem Pálení očí po koupání není známkou „přechlorovaného“ bazénu. Ve skutečnosti jde o … ZAJÍMAVOSTI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz