Na pomník obětem první světové války v Příbrami se vrátila socha jinocha
13. září 2023 (15:18)
foto: MěÚ Příbram
Dílo Václava Šáry restaurátoři opravili, náklady jsou 1,1 milionu korun. Do podstavce bude 25. října ještě vložena nová časová schránka.
Na pomník obětem první světové války v Arnoštových sadech v Příbrami se dnes vrátila socha jinocha s praporem a ratolestí, kterou v roce 2021 poničil spadlý strom. Dílo Václava Šáry restaurátoři opravili, náklady jsou 1,1 milionu korun. Do podstavce bude 25. října ještě vložena nová časová schránka, řekl dnes novinářům starosta Jan Konvalinka (za ANO).
"Nová časová kapsle bude obsahovat poselství naší doby - jak byla socha opravována, proč byla opravována a budou tam uvedeny základní informace o městě," uvedl starosta.
Původní kapsle ukrývala listinu z roku 1946, která popisuje pohnutý osud díla za druhé světové války. Podle dokumentu Němci v roce 1943 z pomníku odstranili sochu a poškodili ji. Po válce se sochu podařilo najít v Praze, opravit ji a vrátit na původní místo.
Stará kapsle bude součástí nové nerezové schránky, kterou pracovníci města do podstavce umístí. Původní informace doplní aktuálními zprávami o městě, půjde například o počet obyvatel nebo složení zastupitelstva. Poselství budoucím generacím bude obsahovat i varování před válkami.
Informace objevené před dvěma lety v časové schránce historiky překvapily. Ředitelka Státního okresního archivu Příbram Věra Smolová a ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl předpokládali, že uvnitř budou dokumenty z roku 1927, kdy byla socha do Arnoštových sadů umístěna, nebo z roku 1936, kdy byl pomník opatřen cedulemi se jmény padlých. Nalezený dokument je překvapil, neměli informace o tom, že by socha byla ve válečné době z Příbrami odvezena.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Cílem speciálních jízd Festivalu parních lokomotiv budou také Sedlčany
•Březnickou výstavu Martina Andrleho doprovodí debata s autorem
•Oslava Dne seniorů bude v pátek 15. září
Další články
První Příbramský Pride přinese pochod, debaty i hudbu
V sobotu 15. srpna se uskuteční vůbec první Příbramský Pride. Jednodenní komunitní …
Automat nás „uspává“? Nové studie ukazují, že manuál zapojuje mozek víc, než jsme si mysleli
Manuál je práce. Automat je pohodlí.
A podle nové studie z roku 2026 se ten rozdíl …
ZAJÍMAVOSTI
Vyrazte na borůvky. Doma si upečte voňavý koláč podle rodinného receptu
Sběr lesních plodů a borůvek prospívá nejen peněžence, ale také zdraví. A až se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Středočeský kraj plánuje nasadit téměř 50 elektrobusů
Na vybraných autobusových linkách ve středních Čechách by mělo v letech 2028 až 2030 …
DOPRAVA
Příbram ovládnou překážky! Obstacle Race 3.3 míří na rekordní účast a propojí Nový rybník se Svatou Horou
Před koncem září se Příbram stane dějištěm jedné z největších sportovních akcí …
SPORT
Už jste byli „V Prdeli“? Brdské rozcestí u Bártova dubu má své lidové jméno — a teď i vlastní cedulku
V brdských lesích existují místa, která mají oficiální názvy, a pak ta druhá — lidová, …
POZNÁVÁME BRDY
V Rožmitále pod Třemšínem se uskuteční sraz vojenské a historické techniky. Chybět nebude kaskadérská show ani hudba
Areál bývalých kasáren v Rožmitále pod Třemšínem ožije druhý srpnový víkend vojenskou …
Pohonné hmoty v Příbrami: Nejlevnější benzin pořídíte za 39,99 Kč u Silmetu
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,99 Kč do 42,50 Kč …
AKTUÁLNĚ
Možná nehledáte novou práci. Možná jen hledáte místo, kde bude vaše práce dávat větší smysl
Každý z nás se někdy zastaví a položí si jednoduchou otázku. „Dělám práci, která mě …
PR
Tipy na víkend: Dobříšský Festival hudby, Krásnohorské léto a další kulturní akce nejen pod širým nebem
Tento víkend se ponese hlavně v duchu kulturních akcí. Dobříšský zámek bude znít …
NEPŘEHLÉDNĚTE





