28. 10. je státní svátek
Na podzim začnou na dálnici D4 stavební práce, vznikne i 39 mostů

12. října 2021   (14:14)
Na podzim začnou na dálnici D4 stavební práce, vznikne i 39 mostů
foto: Ředitelství silnic a dálnic

Stavbaři plánují i několik mostů pro pohyb divoké zvěře.


Stavební práce na nově budovaném úseku dálnice D4 začnou naplno na podzim. V trase z Hájů do Mirotic počítají stavbaři s 39 mosty, většina z nich bude nových. Vznikne i estakáda u obce Nerestce na Písecku, kde je památkově chráněný most z dob napoleonských válek. Stavbaři plánují i několik mostů pro pohyb divoké zvěře. Vyplývá to z informací, které novinářům zaslala Daniela Pedret, mediální manažerka firmy Via Salis.

Nový úsek D4 buduje konsorcium DIVia, jež tvoří firmy Vinci a Meridiam. Via Salis je dceřiná společnost firmy Vinci. Po dostavbě bude konsorcium dálnici a navazující části silnice I/20 provozovat a udržovat 24 let a čtyři měsíce, za což mu stát bude platit. Stát by měl za využívání nové dálnice zaplatit 17,8 miliardy Kč. Jde o první stavbu dálnice formou spolupráce veřejného a soukromého sektoru, takzvanou PPP (Public Private Partnership) v České republice.
Od zahájení stavby uplynuly čtyři měsíce. Trasa dlouhá 32 kilometrů je rozdělená do devíti úseků mezi Příbramí a Pískem. Na všech se teď dělají archeologické, geologické či ekologické průzkumy a hluková měření. Archeologové objevili v jihočeské trase D4 pravěká sídliště, několik hrobů i zaniklé úvozové cesty.
Dělníci odstranili zbytky lesní zeleně v trase, z hůř přístupných míst se pařezy odtahaly s pomocí koní. Hotová je většina dočasných bariér na ochranu obojživelníků. Stavební práce, jež dělá dceřiná společnost firmy Eurovia CS, se rozvinou na podzim, především zemní práce jako skrývky ornice či přeložky sítí.

"Na trase D4 vznikne řada technicky zajímavých staveb," uvedla Pedret. Patří mezi ně třeba dlouhé mosty přes údolí. U obce Nerestce vybuduje firma 374 metrů dlouhou estakádu. Mezi místní pamětihodnosti patří most přes řeku Skalici, postavený za napoleonských válek. Jde o technickou památku v empírovém slohu. Most široký šest metrů se využívá dodnes, dopravě slouží i nedaleký betonový obloukový most, po němž vede silnice I/4.
Stavbaři se rozhodli zachovat spojení, na něž jsou místní zvyklí. "Projektanti nové D4 zvolili elegantní řešení v podobě estakády – dlouhého přemostění, po němž povede nová dálnice. Ve směru od Příbrami tak budou řidiči postupně nad údolím řeky Skalice překonávat silnici třetí třídy, polní cestu, řeku s oběma stávajícími mosty, další místní komunikaci a regionální železniční trať," uvedla firma. Silnice I/4 povede vedle nové dálnice, sloužit ale bude pouze místní dopravě.
Podobně překlenou dělníci mělké údolí poblíž Životic, kde protéká Rtišovický potok. V celém nově budovaném úseku z Hájů do Mirotic počítají stavbaři se 39 mosty, přes údolí, rokle, řeky i silnice. Nad dálnicí vznikne také jedna lávka pro pěší, u Rtišovic, kde poslouží jako cesta k autobusové zastávce. Na nové D4 bude i několik ekoduktů, mostů, které umožní bezpečný pohyb divoké zvěře. Až bude celý úsek v roce 2024 zprovozněn, bude takových přechodů a podchodů pro zvěř existovat 20.
Dostavba 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem začala v červnu. Všechny úseky se staví najednou. Náklady budou téměř deset miliard Kč bez DPH. Zároveň firmy modernizují 16 kilometrů už zprovozněných částí. V provozu má být celá D4 v prosinci 2024.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka

Další články

Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Petr Pevan Vaniš z Počepic patří k nejúspěšnějším a nejznámějším kulturistům naší … Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Sklady se otevřou každé první pondělí v měsíci mezi 9.00 a 17.00. V dalších týdnech … Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Víkendové koncerty odehrají v klubu Junior Ventolin, Gaia Mesiah a Megaphone, v … Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Benzin je o 8,47 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé … Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. … Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Ubytovat se v nově zrekonstruovaných interiérech chaty Granit bude prostřednictvím … 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem O nádherný závěr se postarala Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba … Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Plast může vzplanout a oheň se pak na hřbitově rozšíří třeba na okrasné dřeviny a může … Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Zítra to bude přesně rok, kdy byl v rámci covidových opatření vydán zákaz nočního …
Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Cerha byl také autorem mnoha scénických hudeb pro Divadlo v Příbrami.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz