24. 4. svátek má Jiří

Na podporu české justice půjde z norských fondů 170 mil. Kč

21. března 2019   (06:17)
Na podporu české justice půjde z norských fondů 170 mil. Kč

V českých věznicích je aktuálně 21.692 vězňů a vazebně stíhaných.


Na podporu české justice půjde do roku 2021 z tzv. norských fondů 170 milionů korun. Na pražské konferenci k zahájení programu Spravedlnost to včera uvedli zástupci ministerstva spravedlnosti a financí. Program se mimo jiné zaměří na problematiku návratu vězňů do běžného života. Měl by tedy přispět ke snížení jejich recidivy, která je v Česku na úrovni 63 procent.

Mezi chystané projekty patří intervenční programy Vězeňské služby, na něž by mělo jít přes 40 milionů korun. Programy mají přispět ke snižování rizik u vězňů. Týkají se mimo jiné zacházení s drogově závislými pachateli nebo utužení vazeb mezi odsouzenými a jejich dětmi.

Dalším budoucím projektem je vytvoření systému společného vzdělávání lidí, kteří pracují s vězni nebo propuštěnými - tedy například soudců, zaměstnanců Vězeňské služby nebo sociálních kurátorů. Cílem je efektivnější a kvalitnější zacházení s odsouzenými. Tématem jednoho z plánovaných kurzů je například práce se zadluženým pachatelem.

Do třetice budou norské fondy financovat projekt nazvaný "Zpátky do života", který zaštiťuje Probační a mediační služba. Jeho součástí je vytvoření probačního domu pro podmíněně propuštěné vězně.

Česká republika se na programu Spravedlnost podílí spolufinancováním ze státního rozpočtu ve výši 15 procent, což z celkové částky představuje 26 milionů korun.
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) v úvodu konference uvedl, že Česko je pátým největším příjemcem z norských fondů. V oblasti justice se podle něj díky této spolupráci podařilo zavést videokonference na soudech, zvýšit efektivitu věznění žen nebo vybudovat v příbramské věznici výrobní halu pro rekvalifikaci vězňů. "Bez Norských fondů by tyto projekty buď nebyly, nebo by přišly později, nebo by byly provedeny ve výrazně menším rozsahu," podotkl.

Kněžínkův náměstek Jeroným Tejc doplnil, že zmíněné videokonference pomohly zefektivnit a výrazně zlevnit trestní řízení, protože umožňují výslechy svědků na velké vzdálenosti nebo výslechy vězňů ve věznicích. Zvýšily také bezpečnost, protože v mnohých případech díky nim odpadly eskorty vězňů k soudu. V roce 2017 se videokonferencí uskutečnilo přes 13.000 a jejich počet podle Tejce nadále roste.
Tejc zmínil i projekt "otevřené věznice" v Jiřících, která našla inspiraci právě v Norsku a v níž se vězni připravují na návrat na svobodu. "Budeme sledovat, jak moc velký dopad bude mít na snížení recidivy. Pokud by se tento projekt osvědčil, bude moci být rozšířen i na jiná místa," řekl.

V českých věznicích je aktuálně 21.692 vězňů a vazebně stíhaných. Každý rok opustí brány nápravných zařízení zhruba 7000 odsouzených. Podle odborníků jsou pak stěžejními první dva měsíce, které rozhodnou o tom, zda se pachatel zapojí do řádného života - s čímž úzce souvisí to, zda se mu podaří najít práci a obnovit rodinné vztahy.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: ČTK
pribram.cz

autor: topDalší články

Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Páteční večer bude patřit rockové hudbě! Při troše štěstí můžete jít zdarma! 24. dubna 2019   (17:12) Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Vozidla blokují oba jízdní pruhy. 24. dubna 2019   (14:49) AKTUÁLNĚ Vše je připraveno, oheň prozatím s otazníky Vše je připraveno, oheň prozatím s otazníky Již zítra, ve čtvrtek 25. dubna, se v areálu Nového rybníka koná akce Čarodějnice na Nováku. Akce začíná v 16 hodin a připraven je bohatý program. Jediné, co ještě není zcela jasné je, zda bude zapálena připravená vatra. 24. dubna 2019   (12:28) Turistický vláček prozatím mimo provoz Turistický vláček prozatím mimo provoz V měsíci květnu byl v minulosti zahajován provoz turistického vláčku. V letošním roce je provoz vláčku pozastaven. Hledá se provozovatel. 24. dubna 2019   (11:49) U Zaječova by mohl vzniknout výcvikový areál složek IZS U Zaječova by mohl vzniknout výcvikový areál složek IZS V areálu budou s nebezpečnými situacemi a jejich řešením seznamováni především školáci, sloužit bude ale i pro cvičení profesionálů. 24. dubna 2019   (10:10) V Brdech se čeká na dotace pro nové nádrže a rybníčky V Brdech se čeká na dotace pro nové nádrže a rybníčky Mají pomoci přírodě v době klimatických změn 24. dubna 2019   (08:17) Hlediště divadla nakonec zřejmě vybuduje firma Staler Hlediště divadla nakonec zřejmě vybuduje firma Staler Společnost musela vysvětlit podezřele nízkou nabídku a další formality. 24. dubna 2019   (06:06) Auto narazilo do stromu, vážně zraněnou řidičku transportovala záchranka do nemocnice Auto narazilo do stromu, vážně zraněnou řidičku transportovala záchranka do nemocnice Silnice I/18 byla uzavřena 23. dubna 2019   (18:56) AKTUÁLNĚ Hasiči bojují s rozsáhlým požárem lesa Hasiči bojují s rozsáhlým požárem lesa Na místě operuje 11 jednotek hasičů. 23. dubna 2019   (16:43) AKTUÁLNĚ Začátkem května proběhne den otevřených dveří na požárních stanicích v Příbrami, Dobříši a Sedlčanech Začátkem května proběhne den otevřených dveří na požárních stanicích v Příbrami, Dobříši a Sedlčanech Hasiči budou opět prezentovat svou techniku veřejnosti. 23. dubna 2019   (15:36)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz