26. 4. svátek má Oto

Na Pichcích o motýlí step pečují motorky, ve Vrančicích pomohou motýlům k přežití kozy

26. srpna 2018   (07:06)
Na Pichcích o motýlí step pečují motorky, ve Vrančicích pomohou motýlům k přežití kozy

Ve Vrančicích u Milína byla otevřena motýlí rezervace.


Na vrančických drahách proběhlo slavnostní otevření motýlí rezervace. Kde se daří motýlům, daří se i dalším hmyzím druhům a málokdo si uvědomuje, jak je hmyz pro zajištění rovnováhy v přírodě důležitý.

Díky Ochraně fauny ČR se draha ve Vrančicích nedaleko Milína vrátila ke své původní funkci. Draha jsou starobylé obecní pastviny, které se rozprostíraly nejčastěji na místech, která nešla jinak zemědělsky obdělávat – na kopečcích s chudou půdou, skalnatými výchozy a balvany nebo na místech příliš podmáčených a nešla tedy obhospodařovat jinak než pastvou. Ovce, kozy, ale i krávy tu lidem ze vsi pásl obecní pastýř (říkalo se mu slouha), kterého platila obec. Po dlouhá staletí se tak z drah stala nejhezčí a nejpestřejší místa naší venkovské krajiny s obrovským množstvím motýlů. Dnes jsou taková místa dávno zarostlá a zapomenutá, schovávají se za místními názvy jako Dražky, Na drahách nebo U obecních drah.

Na vrančických drahách proběhlo slavnostní …
Obci Vrančice se spolu s Ochranou fauny ČR podařilo realizovat dlouholetý plán na obnovu obecních drah. Ta jsou dnes ukrytá v lese a dlouho zarůstala. Postupně byly odstraněny velké části dřevin a vytvořen světlý pastevní les s mokřady a tůněmi. V tůních se rozmnožují stovky žab, čolků, vážek a vodních brouků. Na prosvětlených místech poletují vzácní motýli - batolci duhoví, bělopásci dvouřadí nebo ostruháčci duboví. Po těžké práci bylo třeba otevření rezervace řádné oslavit a kozy, které se budou na úpravě rezervace dlouhodobě podílet, nemohly na oslavě chybět.

Obci Vrančice se spolu s Ochranou fauny …
Motýlí rezervace jsou neobyčejné kousky přírody. Kromě pastvy a výřezu dřevin, zajišťuje udržení ideálních podmínek pro motýly také mozaikovité kosení, pastva nebo hloubení tůní. V rezervacích se udržují květnaté stepi, křovinaté stráně, světlé lesy a vlhké louky. Díky šetrnému hospodaření zde přežívají organismy, které ze zemědělské krajiny a intenzivně obhospodařovaných lesů rychle mizí. Smí se tu ale provozovat mnohé lidské aktivity, které přírodě neškodí nebo jí dokonce prospívají – lidé sem chodí na procházky, jezdí na kole nebo na koni a dokonce na motorkách a čtyřkolkách. Všechny tyto lidské činnosti narušují půdní kryt a přispívají k pestrosti biotopů i druhové bohatosti rezervací!  Jedna z podobných ploch je dokonce na střelnici, jiné se nachází na místech bývalých šachet.
 
 
 

Motýlí rezervace jsou neobyčejné kousky …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Ondřej Sedláček

autor: jkDalší články

Čarodějnice na Nováku si užily především děti Čarodějnice na Nováku si užily především děti Na Nováku byla zahájena letošní sezóna čarodějnicemi. 25. dubna 2019   (20:09) Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Pěší dostanou na výběr 16 tras 25. dubna 2019   (16:12) Na Nováku nově také koloběžky Na Nováku nově také koloběžky Největším sportovištěm v Příbrami je areál Nového rybníka, který v posledních letech se začínající sezonou nabízí vždy novou aktivitu pro sportovce. 25. dubna 2019   (13:29) Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Dnes proběhnou na Nováku čarodějnice. 25. dubna 2019   (11:43) V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! Momentálně probíhají vyprošťovací práce. 25. dubna 2019   (09:48) AKTUÁLNĚ Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu V brzké době se dá čekat oprava mostu a s tím spojená omezení. 25. dubna 2019   (08:19) Zesnulého Dana Nekonečného nahradí na Vítání slunovratu Prague Queen Zesnulého Dana Nekonečného nahradí na Vítání slunovratu Prague Queen Kapela Queen je opět velmi populární díky povedenému filmu Bohemian Rhapsody. 25. dubna 2019   (06:08) Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie původně očekávala, že škodu bude znát již na počátku letošního roku, následně se termín posunul na únor, kdy se zjistilo, že rozsah poškození nelze vizuální prohlídkou zjistit a bude nutné vrtulník odstrojit. 24. dubna 2019   (20:17) Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Páteční večer bude patřit rockové hudbě! Při troše štěstí můžete jít zdarma! 24. dubna 2019   (17:12) Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Vozidla blokují oba jízdní pruhy. 24. dubna 2019   (14:49) AKTUÁLNĚKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz