28. 8. svátek má Augustýn




Na novém mostě ve Spáleném Poříčí je moderní kovaná socha Jana Nepomuckého

10. září 2022   (14:54)
Na novém mostě ve Spáleném Poříčí je moderní kovaná socha Jana Nepomuckého
foto: MěÚ Spálené Poříčí

Nový most přes řeku Bradavu na hlavním tahu z Plzně na Příbram postavilo namísto původního, úzkého a zahnutého mostu u sokolovny Ředitelství silnic a dálnic. Most stál zhruba 45 milionů korun a po 15 měsících oprav se částečně otevřel na konci července.


Víc než dvoumetrová moderní železná socha světce Jana Nepomuckého je od včerejška na nově postaveném mostě přes řeku Bradavu v brdském Spáleném Poříčí. Socha světce, který je považován za ochránce proti povodním a za ochránce mostů, vznikla v uměleckém kovářství Jiřího Brože v Kvíčovicích na Domažlicku, řekl Brož.

"Plastika včetně podstavce váží 120 kilogramů, výška samotné plastiky je 217 centimetrů a s podstavcem měří 350 centimetrů. Je to unikát, protože je to zpracované celé kovářským způsobem. Z hutní kulatiny a pásoviny je tvořená celá postava, plně z plechu jsou jen dlaně a obličej," popsal Brož. Díky použitému materiálu je tak postava otevřená, je skrz ní vidět, což umožňuje například její večerní nasvícení. Celé dílo je žárově pozinkováno a natřeno načerno, světcovy atributy - ratolest a hvězdy a také kříž s Ježíšem, rovněž odlitým v kovárně, jsou pokryté plátkovým zlatem. Hlavním autorem díla, které vzniklo v kvíčovické kovárně s více než stopadesátiletou tradicí, je umělecký kovář Dmytro Romaniuk. Podstavec je umístěn vně mostu tak, aby postava začínala na úrovni zábradlí.
Nový most přes řeku Bradavu na hlavním tahu z Plzně na Příbram postavilo namísto původního, úzkého a zahnutého mostu u sokolovny Ředitelství silnic a dálnic. Most stál zhruba 45 milionů korun a po 15 měsících oprav se částečně otevřel na konci července. Stavba pomohla nejen řidičům a pěším, ale odstraní také problémy při záplavách.
Na původním mostě, postaveném po katastrofální povodni z roku 1925, žádná socha nebyla. "My jsme to jako obec chtěli doplnit. Jednak jsme renovovali původní litinový křížek, který na tom mostě byl, a nově jsme nechali udělat sochu Jana Nepomuckého," řekl místostarosta města Pavel Čížek (STAN). Přímo v Poříčí je tak už třetí socha světce narozeného v nedalekém Nepomuku. Dvě barokní kamenné sochy Jana Nepomuckého jsou před radnicí a pod kostelem, další je ještě v Těnovicích, které pod Poříčí spadají. Sochy městečko s necelými 3000 obyvatel postupně restaurovalo. "Jsou to sochy, které byly postavené ještě dávno před tím, než byl Jan svatořečen," řekl Čížek. Protože město chtělo na nový most něco modernějšího, oslovilo Brožovo kovářství. Náklady na sochu byly něco přes 300.000 korun, město ještě v příštím roce chce na nový most navázat úpravou chodníků či veřejného osvětlení a okolního prostoru, dodal místostarosta.
Na původním mostě, postaveném po katastrofální …
foto: MěÚ Spálené Poříčí

foto: MěÚ Spálené Poříčí

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

V Podlesí se rozloučí s prázdninami. Děti čeká rýžování zlata i seskok parašutistů V Podlesí se rozloučí s prázdninami. Děti čeká rýžování zlata i seskok parašutistů Poslední srpnová sobota, 29. srpna, bude v Podlesí patřit dětem, soutěžím, tanci i … NEPŘEHLÉDNĚTE Tipy na víkend: Rozlučte se s létem skvělými pokrmy a nápoji nebo některou z řady kulturních akcí! Tipy na víkend: Rozlučte se s létem skvělými pokrmy a nápoji nebo některou z řady kulturních akcí! Poslední srpnový víkend bude opět velmi rozmanitý. Milovníci dobrého jídla a pití … NEPŘEHLÉDNĚTE Česko čekají nebezpečné bouřky! Jihozápad dostal nejvyšší stupeň výstrahy Česko čekají nebezpečné bouřky! Jihozápad dostal nejvyšší stupeň výstrahy Dnešní bouřky mohou být na jihozápadě Čech mimořádně nebezpečné. Služba Estofex poprvé … AKTUÁLNĚ Piknik na Nováku je zpět. Už tuto sobotu nabídne téměř 40 stánků, chilli i novou „pivní“ soutěž Piknik na Nováku je zpět. Už tuto sobotu nabídne téměř 40 stánků, chilli i novou „pivní“ soutěž Už tuto sobotu 29. srpna se areál Nového rybníku v Příbrami znovu zaplní vůněmi a … KOMERČNÍ SDĚLENÍ Lesopark Litavka i Vojtěch se mění k nepoznání. Nové iHřiště, nabíječky i lavičky z odpadu Lesopark Litavka i Vojtěch se mění k nepoznání. Nové iHřiště, nabíječky i lavičky z odpadu Lesoparky Vojtěch i Litavka se mění. Město vylepšuje naučnou stezku, doplňuje nový … AKTUÁLNĚ Konec prázdnin ve velkém stylu. Dobříšské pivní slavnosti nabídnou pivo, hudbu i zasloužený odpočinek Konec prázdnin ve velkém stylu. Dobříšské pivní slavnosti nabídnou pivo, hudbu i zasloužený odpočinek Poslední prázdninový víkend si zaslouží pořádnou tečku. Pokud ještě nevíte, kam … DOBŘÍŠ Vydejte se objevovat Velkou Ameriku, český Grand Canyon nedaleko Příbrami Vydejte se objevovat Velkou Ameriku, český Grand Canyon nedaleko Příbrami Jen necelou hodinu jízdy od Příbrami se nachází jedno z nejkrásnějších míst Českého … TIP NA VÝLET Ve Višňové vypukne Chalupářský teréňák! Děti i dospělí vyběhnou na překážky, večer přijde zábava Ve Višňové vypukne Chalupářský teréňák! Děti i dospělí vyběhnou na překážky, večer přijde zábava Poslední srpnovou sobotu bude ve Višňové pořádně živo. V sobotu 29. srpna se na … AKTUÁLNĚ Stav dálnic a silnic I. třídy bude sledovat diagnostický vůz nové generace Stav dálnic a silnic I. třídy bude sledovat diagnostický vůz nové generace Stav dálnic a silnic první třídy bude od podzimu v Česku sledovat diagnostický vůz … DOPRAVA
Dorazí tropy, vzápětí je utnou bouřky. Meteorologové kvůli bouřkám vydali výstrahu Dorazí tropy, vzápětí je utnou bouřky. Meteorologové kvůli bouřkám vydali výstrahu Česko zažívá krátký návrat tropických teplot. Ve čtvrtek teploty vystoupají až k 29 … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz