2. 7. svátek má Patricie




Na nové záchytné stanici v Příbrami zatím přenocovalo 25 lidí

24. května 2016   (14:29)
Na nové záchytné stanici v Příbrami zatím přenocovalo 25 lidí
foto: pribram.cz

Nová záchytná stanice byla otevřena na začátku března.



Příbramská protialkoholní záchytná stanice má za sebou první měsíce provozu v nových prostorách v areálu krajské nemocnice na Zdaboři. Od otevření na začátku března v ní přenocovalo 25 podnapilých lidí, z toho bylo 20 mužů a pět žen. Kvůli nedostatku lékařů zatím zařízení funguje v omezeném režimu, jen v pátek a v sobotu od 19:00 do 07:00. Další záchytky ve středních Čechách jsou v Kolíně a Mladé Boleslavi. Loni tato dvě zařízení poskytla péči dohromady sedmi stovkám lidí. Jejich problémem je ztrátový provoz způsobený i tím, že klienti za nocleh většinou nezaplatí.

Podle ředitele příbramského centra sociálních a zdravotních služeb Jana Konvalinky bývá obsazenost záchytky vyšší kolem desátého a patnáctého dne v měsíci, kdy lidé dostávají výplaty. "Jisté navýšení počtu zachycených lze vysledovat také v souvislosti s termínem výplaty sociálních dávek," řekl ČTK Konvalinka.

Příbramská záchytka dříve sídlila v ulici Na Příkopech. Nesplňovala však legislativní požadavky pro provoz a navíc fungovala v nevyhovujících prostorách, proto byla loni uzavřena. Nové zařízení vzniklo v areálu nemocnice v suterénu budovy H. Kapacita byla z původních pěti zvýšena na osm lůžek, z toho tři jsou určena pro ženy. Lze je ale přeskupit, aby byla kapacita využita na maximum. "Provoz se snažíme nyní nastavit tak, aby vyhovoval aktuální situaci ve městě. Spolupracujeme s městskou policií, s Policií České republiky a s oblastní nemocnicí," řekl Konvalinka.

Provoz mladoboleslavské záchytky, disponující třemi lůžky, je tradičně ztrátový, a to i přesto, že na něj dvěma miliony korun přispívá Středočeský kraj. Od města dostala nemocnice na pokrytí ztráty 240.000 korun a zhruba 850.000 Kč musí uhradit sama. "Za přespání by klient měl zaplatit 3000 korun. V hotovosti platí jen výjimečně, většina dostává od nemocnice složenku. Osmdesát procent pohledávek za klienty záchytky je ale bohužel nedobytných," řekla ČTK mluvčí nemocnice Kamila Hamáčková.

V letošním prvním čtvrtletí na boleslavské záchytce přenocovalo 133 klientů, hodně z nich opakovaně. Loni za stejnou dobu to bylo 126 lidí. Loňský rok byl s 375 klienty rekordní. "Ačkoliv stále výrazně převažují muži, zvyšuje se i počet žen, které kvůli problémům s alkoholem na záchytné stanici skončí," uvedla Hamáčková.

Kolínské zařízení s šesti lůžky loni poskytlo péči 327 klientům, z tohoto 41 ženám. Předloni bylo na záchytku přijato 394 lidí. Platí se stejně jako v Boleslavi 3000 Kč, podle mluvčí města Ivy Blümelové ale klienti ročně v průměru uhradí jen 34 procent dluhu. Celkové náklady na provoz kolínské záchytky loni činily 2,15 milionu Kč, z toho příjmy a dotace pokryly 1,87 milionu Kč a rozdíl hradí město. "Nejvyšší dotační prostředky poskytuje Středočeský kraj," dodala Blümelová.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: Jan Kholl kš








Další články

Každý sedmý řidič chyboval. Policie na Příbramsku teď zaměří kontroly na motorkáře Každý sedmý řidič chyboval. Policie na Příbramsku teď zaměří kontroly na motorkáře Policisté o uplynulém víkendu prověřili na silnicích Příbramska celkem 208 vozidel. … DOPRAVA Tři finále a tři tituly, to jsou Příbram Bobcats Tři finále a tři tituly, to jsou Příbram Bobcats V průběhu dvou víkendů postoupili Příbram Bobcats přes semifinále do finále hned ve … SPORT Oblastní nemocnice Příbram vstupuje do nové éry chirurgie. Do nemocnice dorazil robotický systém da Vinci Oblastní nemocnice Příbram vstupuje do nové éry chirurgie. Do nemocnice dorazil robotický systém da Vinci Oblastní nemocnice Příbram dosáhla významného milníku ve svém rozvoji. V tomto týdnu … Kritická situace v záchranné stanici Hrachov: Kvůli vedrům praská ve švech, od státu přitom nedostala ani korunu Kritická situace v záchranné stanici Hrachov: Kvůli vedrům praská ve švech, od státu přitom nedostala ani korunu Záchranná stanice pro živočichy v Hrachově u Sedlčan, kterou provozuje Ochrana fauny … AKTUÁLNĚ Meteorologové změnili výstrahy před počasím. Od července budou přesnější a zaměří se na skutečné dopady Meteorologové změnili výstrahy před počasím. Od července budou přesnější a zaměří se na skutečné dopady Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) spustil od 1. července inovovaný systém výstrah … AKTUÁLNĚ Letní odstávka teplé vody v Příbrami. Kdy přesně nebude z kohoutků téct teplá? Letní odstávka teplé vody v Příbrami. Kdy přesně nebude z kohoutků téct teplá? Energo Příbram oznámilo termín letošní pravidelné letní odstávky centrálního zdroje … AKTUÁLNĚ Vážná nehoda v Březnici: Chodec zakopl na chodníku a padl hlavou na projíždějící autobus, na hřišti přistál vrtulník Vážná nehoda v Březnici: Chodec zakopl na chodníku a padl hlavou na projíždějící autobus, na hřišti přistál vrtulník K nešťastné dopravní nehodě došlo v úterý v podvečer na náměstí v Březnici na … AKTUALIZOVÁNO Nový přístup k duševnímu zdraví: Švédsko radí nejdřív přírodu, až pak si dejte léky. Nový přístup k duševnímu zdraví: Švédsko radí nejdřív přírodu, až pak si dejte léky. Švédsko dlouhodobě patří mezi země, které berou duševní zdraví vážně. Nejen v … LIFESTYLE Středočeští silničáři posouvají kvůli počasí některé práce na večerní dobu Středočeští silničáři posouvají kvůli počasí některé práce na večerní dobu Středočeští silničáři posouvají některé práce na večerní a noční dobu. Konkrétně jde … AKTUÁLNĚ
Na Slapech pokračuje oprava silnice na hrázi, řidiči musejí úsek objíždět Na Slapech pokračuje oprava silnice na hrázi, řidiči musejí úsek objíždět Na Slapské přehradě pokračuje generální oprava mostu a silnice na hrázi, která začala … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz