Na Nováku žijí raci
FOTOGALERIE
14. dubna 2018 (11:14)
Dalších 13 fotografií v galerii
Kriticky ohrožený rak říční, který je velmi choulostivý na čistotu vody, žije v přítoku Nového rybníka.
Při procházce kolem areálu Nového rybníka upoutala naši pozornost hromada kamení právě se sypající ke korytu potůčku, který odvádí vodu z menšího do většího kalníku (rybníčky nacházející se mezi letním kinem a Novým rybníkem, v blízkosti ohniště). Zvědavost nám nedala, a tak jsme se doptali copak se tu děje?
Jak správně odhadujete, potok se dočká zpevnění břehů. Na fotografiích si můžete všimnout mezer, které jsou záměrně ponechány mezi jednotlivými kameny. Žije zde totiž populace raka říčního. Jedná se o jeden ze dvou původních druhů raků žijících v Čechách, který dorůstá délky až 25 cm. Daří se mu v tekoucí vodě a je velmi citlivý na její znečištění. Dokonce je nazýván indikátorem čistoty vodních toků, což naznačuje, že stále diskutovaná kvalita vody v Novém rybníce, nebude až tak nízká, jak si mnozí myslí.
Před zahájením prací byli raci vysbíráni za dohledu pracovníků Odboru životního prostředí a po jejich skončení budou do své domoviny vráceni. Poté jistě rádi využijí škvír v kamenných březích, neboť rak říční se přes den skrývá v úkrytech a jeho aktivní život začíná až v noci.
Práce budou pokračovat ještě po letní sezóně v září a v říjnu, kdy se staré betonové koryto druhého ramene přítoku svede do trubky pod zem a viditelný zůstane jen potůček s nově zrekonstruovanými břehy. Po skončení letních prázdnin by také mělo dojít k úpravě odtoku vody z Fialova rybníku.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: jk
Další články
Velikonoce pod dohledem policie: řidiči na Příbramsku chybují, kontroly přitvrdí
Policisté na Příbramsku se před velikonočními svátky zaměřili na kontrolu řidičů – a …
AKTUÁLNĚ
Semifinále 2. ligy: Příbram padla v nájezdech. Vyrovnaný duel s Prostějovem rozhodla až loterie
Semifinále mezi Příbramí a Prostějovem začalo dramatem, které se lámalo až v …
SPORT
Drama v Dobrošovicích: Řidič autobusu zkolaboval za volantem a srovnal se zemí kapličku
Vážná dopravní nehoda ochromila ve středu odpoledne provoz v obci Dobrošovice na …
AKTUALIZOVÁNO
Chcete jaro plné zpěvu? Pak pomozte ptákům. Dnes je jejich mezinárodní den
Každý rok na 1. dubna připadá Mezinárodní den ptactva. Možná to zní jako apríl, ale …
ZAJÍMAVOSTI
Velikonoce omezí provoz lékárny ONP, pacienti mohou využít náhradní provozy
Lékárna ONP bude během velikonočních svátků uzavřena. Nemocnice zároveň informuje o …
MUDr. Daniel Bělík: Vrací hráče zpět na led. Bezpečně, rychle a s respektem k tělu
Na ledě rozhodují góly, ale v zákulisí často rozhoduje zdraví. A právě tam stojí …
ROZHOVOR
V Příbrami se zkomplikovala oprava chodníku kolem kostela na náměstí J. A. Alise
V Příbrami se zkomplikovala rekonstrukce historického chodníku kolem kostela svatého …
AKTUÁLNĚ
Příbram slaví úspěch v boxu a kickboxu, osm vítězství z víkendu
Příbramský tým bojovníků z Rasken Gymu pokračuje v úspěšném tažení. O víkendu 28. …
SPORT
Divočáci v Příbrami už lezou do zahrad. Město chystá odchyt a převzetí honitby
Divočáci se v posledních týdnech stále častěji objevují v okrajových částech Příbrami …
AKTUÁLNĚ
Zítra to vypukne: Jiráskovy sady se uzavřou kvůli výměně vodovodu a kanalizace
Příbram čeká dopravně velmi nepříjemný duben. Od 1. dubna se kvůli výměně vodovodu a …
DOPRAVA

















