Na letišti zadrželi kvůli neuhrazeným fakturám dvě letadla ČSA
5. února 2021 (12:04)
Společnost Czech Airlines Technics (CSAT), dceřiná firma Letiště Praha, v úterý zadržela kvůli neuhrazeným fakturám dvě letadla ATR Českých aerolinií (ČSA). Dnes to uvedl server zdopravy.cz. Letecká skupina Smartwings, do níž ČSA patří, označila zadržení letadel za protiprávní a chystá právní kroky. Aerolinky kvůli situaci musely zrušit lety. Dopravce je v současnosti pod ochranným moratoriem před věřiteli.
CSAT provádí na letišti údržbu a opravy letadel. Právě za tyto a další služby podle mluvčí CSAT Kateřiny Pavlíkové aerolinky dluží. "CSAT postupovalo maximálně obezřetně a uplatnilo toto zadržovací právo konkrétně na dvě letadla typu ATR, z toho v jednom případě se jedná o letadlo zaparkované a aktuálně nenasazované v provozu. O tomto kroku jsme vedení letecké společnosti informovali a předložili i možné návrhy řešení," řekla serveru Pavlíková. Podle ní se k možným řešením dopravce dosud nevyjádřil. Zároveň odmítla, že by zadržení mohlo provoz ČSA ohrozit, koncern Smartwings vlastní přes 40 letadel.
Smartwings ovšem s krokem CSAT nesouhlasí a označily ho za protiprávní. "CSAT porušilo princip mimořádného moratoria. Kroky CSAT představuji bezprecedentní úkony směřující k likvidaci ČSA, a to státem kontrolovanou společností," uvedla v prohlášení mluvčí dopravce Vladimíra Dufková.
Dopravce podle ní neobdržel před zadržením žádné upozornění. Následně musel zrušit některé pravidelné linky, na kterých letadla ATR létaly. "Činíme v tomto směru právní kroky," dodala Dufková. Podle ní hrozí i mezinárodní arbitráž, protože letadla nepatří ČSA, aerolinky je pouze provozují.
Pohledávky CSAT jsou podle Smartwings zajištěny zajišťovacím převodem práva k leteckému motoru a dalšímu technickému vybavení letadel. Část pohledávek pak podle Dufkové CSAT nabyla převodem od české leasingové společnosti.
Smartwings a ČSA jsou v současnosti pod ochranným moratoriem před věřiteli. To vyprší na konci února. Letecká skupina kvůli tomu žádá o pomoc stát. Pro ČSA chce nevratnou podporu 1,1 miliardy korun, bez podle skupin čeká dopravce insolvenční řízení, protože aerolinky nemají nárok na podporu z jiných dotačních programů. Skupina zároveň žádá stát o půlmiliardové kompenzace za zrušené lety během loňského jara.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Ubytovny Stavus v Příbrami: sliby o seniorské budoucnosti versus noční požáry
Ulice Pod Čertovým pahorkem v Příbrami dlouhá léta patří k nejproblematičtějším …
AKTUALIZOVÁNO
Rekordman na koloběžce: Na Sedlčansku narazil do zdi se skoro třemi promile
Zatímco se řidiči na dálnici D4 přou o legálnost formule, na Sedlčansku se odehrálo …
DOPRAVA
Conteho patička šokovala Spartu! Příbram slaví povinné vítězství
FK Příbram ve 24. kole FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY potvrdila proti poslednímu celku tabulky …
VIDEO
LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem přiveze silný příběh knihy Blízcí
Dobříš se v pondělí 20. dubna stane dějištěm oblíbeného divadelního projektu …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Čtyři klíšťata po jedné procházce. U Nového rybníku v Příbrami jich podle lidí výrazně přibylo
Lidé, kteří chodí kolem Nového rybníku na procházky, si v posledních týdnech všímají …
PŘÍRODA
Příbram řeší kočičí krizi: zastupitelé budou rozhodovat o více než 1,3 milionu na péči o toulavé kočky
Toulavé kočky nejsou jen roztomilý obrázek z internetu. Město Příbram se v dubnu …
ZVÍŘATA
Ředitel ZŠ Bratří Čapků Milan Hlinka: Chceme rozvíjet potenciál každého žáka
Jak vypadá škola, která učí angličtinu už od první třídy, používá Smartbooks, má …
ROZHOVOR
Bitva o „vlastní“ dálnici: Ferrari na D4 nebylo klukovinou, ale vzkazem státu
Zatímco sociální sítě baví videa červeného monopostu Ferrari na D4, v zákulisí zuří …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Dřípatka horská: brdská kráska z přítmí starých smrčin
Jsou rostliny, které v krajině nepřehlédnete, a pak takové, které musíte hledat. Mezi …
POZNÁVÁME BRDY





