Na hradě Točník zažijete pravěk
3. května 2024 (06:24)
foto: Ondřej Soukup, zdroj: SCCR
Se způsobem života našich dávných předků seznámí o víkendu 4. a 5. května oddíl experimentální archeologie Mamuti.
Návštěvníci hradu Točník zažijí o tomto víkendu cestu do pravěku. Na akci Pravěké dny na hradě Točník zve pražský oddíl experimentální archeologie Mamuti, který seznámí se svou činností, a to i praktickou formou. Pro širokou veřejnost se brány pravěkého Točníku otevřou 4. a 5. května od 10.00 (v sobotu do 16.00 a v neděli do 15.00).
Na třech nádvořích hradu budou postaveny zubříky, tedy pravěké stany, ve kterých najdete stanoviště jednotlivých experimentálních „tlup“. Příchozí dostanou výklad o prováděných experimentech a některé z nich si mohou i sami vyzkoušet. Nahlédnou také do pravěké kuchyně a zaposlouchají se do pravěké hudby. Pro děti bude připravena zábavně-vzdělávací hra.
Oddíl experimentální archeologie Mamuti byl založen v roce 1980, funguje při Domě dětí a mládeže v Praze 7. Pravěké dny organizuje od roku 1997, v prostředí středověkého hradu ukazuje postup výroby nejrůznějších pravěkých nástrojů. „Zastoupeno je zde téměř celé spektrum činností, kterými se Mamuti zabývají, a tak si lze ověřit svoji zručnost při výrobě keramiky, tkaní na karetkách či tepání měděných ozdob, při štípání pazourku nebo při drcení zrní na mouku na kamenné zrnotěrce,“ představuje záběr řemesel web Mamutů. Od roku 2016 je na hradě umístěna pamětní cedule připomínající dlouholetou spolupráci oddílu a kastelánů hradu Točník.
foto: oddíl experimentální archeologie Mamuti / se souhlasem
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Dělostřelci debatovali v Jincích s občany o obnovení ostrých střeleb z děl
•Sedlčanské muzeum otevřelo výstavu o automobilové závodnici Elišce Junkové
•Středisko družicových spojů u Sedlce-Prčice je zajímavostí pro turisty
Další články
Policie zveřejnila čerstvá data. Kriminalita mění tvář, Příbram zůstává mezi nejzatíženějšími
Celková kriminalita ve Středočeském kraji v roce 2025 opět mírně poklesla. Policie …
Rok partnerství: stát uznal páry, ale ne jejich děti
Stejnopohlavní páry mají po roce partnerství víc práv i větší právní jistotu. Jedna …
Nepřehlédněte
Cestovatelská vlna se vrací už ve středu: Dobříš opět míří do světa s cyklem Naši našim
V únoru odstartoval již čtvrtý ročník oblíbeného cyklu cestopisných besed Naši našim. …
Michal z nemocniční recepce: V této pozici jsem se našel, kamarádi se se mnou teď ze srandy fotí
Michal z nemocniční recepce se stal během pár dní velmi známým, a to díky příspěvku na …
ROZHOVOR
František Nedvěd míří do Rožmitálu. Večer plný písní, emocí a nové energie
Hudba, která pohladí po duši, známé melodie i čerstvé novinky. Už v sobotu 7. února od …
Leoš Mareš opět rozdával dobro – pomohl moderátorce s vážnou nemocí
Moderátor Leoš Mareš i letos nezklamal a pokračuje ve své tradiční dobročinné …
Papež Lev XIV. jmenoval Stanislava Přibyla novým pražským arcibiskupem. Přibyl působil na Svaté Hoře
Papež Lev XIV. 2. února jmenoval novým pražským arcibiskupem Mons. Stanislava Přibyla. …
Problém s kojeneckými výživami. Obsahují nebezpečný toxin!
Státní hygienická služba upozorňuje rodiče na závažné zdravotní riziko spojené s …
Pyrotechnika u zooparku Jeleni Homole: policie uznala pochybení, areál řeší následky
Krajské ředitelství policie Středočeského kraje prověřilo postup hlídky, která 1. …
FOTOGALERIE
Nový šéf středočeské policie pracoval v Příbrami přes sedmnáct let
Krajské ředitelství policie Středočeského kraje vede od 1. února plukovník Ondřej …




