Na horách víc hrozí nákaza covidem, tvrdí ministerstvo
2. února 2021 (16:38)
foto: ribram.cz
Podle ministerstva v regionech s horskými středisky za posledních sedm dní přibylo 540 nových případů na 100.000 obyvatel.
Na horách je podle ministerstva zdravotnictví vyšší riziko nákazy covidem-19 než v jiných oblastech. Data podle něj ukazují, že nakažených na 100.000 obyvatel je v příhraničních regionech víc, zejména v oblastech s horskými středisky. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Podle zveřejněných dat ministerstva je nejvyšší týdenní počet na 100.000 obyvatel v okrese Sokolov (1230), Cheb (1098), Trutnov (1043) a Náchod (848).
"Situace v horských střediscích a příhraničních oblastech je kritická. Nová data jasně ukazují, že řada obyvatel ignoruje nařízení," uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle ministra je situace v horských střediscích závažnější, protože se tam setkávají lidé z celé země.
Ministerstvo přiložilo k tiskové zprávě mapu okresů označených podle čtrnáctidenního počtu nových případů ke konci ledna. Více než 1000 na 100.000 obyvatel v ní má 24 ze 76 okresů. V Karlovarském kraji jde o Chebsko, Sokolovsko i Karlovarsko. V Plzeňském o okres Rokycany, Plzeň-sever a Plzeň-jih, ve Středočeském Rakovník, Benešov, Mladá Boleslav a Nymburk, okres Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji a Znojmo v Jihomoravském kraji. Na Moravě je mezi nejpostiženějšími regiony ještě Opavsko. V Královéhradeckém kraji jsou červenou barvou pro nejvyšší výskyt označeny všechny okresy, v Pardubickém s výjimkou Chrudimska a v Libereckém bez Českolipska.
Mezi nejznámější lyžařské oblasti v Česku patří Krkonoše většinově v Královéhradeckém kraji, Jizerské hory v Libereckém kraji, Orlické hory v Pardubickém kraji nebo Krušné hory v Karlovarském kraji. Dále jsou to Jeseníky v okrese Jeseník (450/100.000 obyvatel), Šumava s okresy Klatovy (987), Prachatice (765) a Český Krumlov (801) nebo Beskydy v okrese Vsetín. Jeseník a příhraniční okresy v Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji přitom patří mezi regiony s nejnižším výskytem nemoci covid-19.
Podle ministerstva v regionech s horskými středisky za posledních sedm dní přibylo 540 nových případů na 100.000 obyvatel, v ostatních regionech 465. Více je tam i hospitalizovaných, v horských regionech 46,9 na 100.000 obyvatel, jinde 38,7. Podobně je tam podle resortu i více případů mezi staršími 65 let.
Ministr v tiskové zprávě apeloval na občany, ale platná protiepidemická opatření dodržovali. "Je třeba si uvědomit, že nové varianty viru jsou nebezpečnější a epidemická situace v zemi se nezlepšuje," sdělil. Varoval také před tím, že některé nemocnice jsou už nyní přeplněné. "Může dojít k situaci, kdy se nebudou moct postarat o lidi s úrazy, infarkty nebo dalšími nemocemi, " dodal.
V horských regionech podle platných nařízení vlády platí zákaz provozu vleků a lanovek. Zavřené musejí být pro veřejnost také hotely a restaurace. Ubytovací služby jsou zakázané, pokud nejsou nezbytné k výkonu zaměstnání, povolání nebo podnikatelské činnosti.
Ministr v tiskové zprávě apeloval na občany, ale platná protiepidemická opatření dodržovali. "Je třeba si uvědomit, že nové varianty viru jsou nebezpečnější a epidemická situace v zemi se nezlepšuje," sdělil. Varoval také před tím, že některé nemocnice jsou už nyní přeplněné. "Může dojít k situaci, kdy se nebudou moct postarat o lidi s úrazy, infarkty nebo dalšími nemocemi, " dodal.
V horských regionech podle platných nařízení vlády platí zákaz provozu vleků a lanovek. Zavřené musejí být pro veřejnost také hotely a restaurace. Ubytovací služby jsou zakázané, pokud nejsou nezbytné k výkonu zaměstnání, povolání nebo podnikatelské činnosti.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
pribram.cz
pribram.cz
autor: Jakub Pečenka
Další články
Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy
Na noční obloze září tisíce hvězd, ale jen jedna z nich stojí tak pevně, že se stala …
ZAJÍMAVOSTI
Policie hledá další možné oběti. Kriminalisté vyzývají poškozené, aby se přihlásili
Středočeští kriminalisté se obracejí na veřejnost s výzvou v souvislosti s případem …
AKTUÁLNĚ
Ve středních Čechách začaly žně, farmáři sklidili 26 pct ploch s ozimým ječmenem
Ve středních Čechách začaly žně, zemědělci dosud sklidili přes 26 procent ploch s …
DOPRAVA
Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal...
Letošní žně na Příbramsku odstartovaly teprve před pár dny, ale pro hasiče už začala …
AKTUÁLNĚ
Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů
Dlouhodobé sucho pokračuje a podle meteorologů se situace v nejbližší době …
AKTUÁLNĚ
Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy
S letními prázdninami tráví lidé více času v přírodě, a právě teď vrcholí i aktivita …
AKTUÁLNĚ
Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem
Pálení očí po koupání není známkou „přechlorovaného“ bazénu. Ve skutečnosti jde o …
ZAJÍMAVOSTI
Nehoda před Příbramí komplikuje dopravu. Jedna osoba skončila v nemocnici
Dopravu na hlavním tahu od Rožmitálu směrem na Příbram v úterý dopoledne zkomplikovala …
AKTUÁLNĚ
Středočeští dopravci testovali elektrický kloubový autobus MAN
Je možné, že cestující v regionu se potkají s novým kloubovým autobusem. Integrovaná …
DOPRAVA
Borůvková sezóna je tady! Vydejte se do lesa a prozraďte, jak máte nejraději borůvky
Kdo v těchto dnech zavítá do lesů, občas může zahlédnout typický obrázek prázdninových …
ZAJÍMAVOSTI




