6. 7. je st. svátek (Mistr Jan Hus)
Na Dobříši vzniká rekordní pikniková deka

21. července 2019   (11:32)
Dalších 8 fotografií v galeriiNa Dobříši vzniká rekordní pikniková deka

Šijí spolu děti, jejich rodiče a babičky. Chceme, aby se lidé na chvíli zastavili a zamysleli se nad tím, co je v životě důležité. Že to není o honbě za penězi, ale o tom být spolu,“ říká Jakub Jánský, předseda správní rady nadačního fondu Děti bez mobilu„Ty rozdej práci, já rozdám občerstvení.“  V duchu tohoto milého povelu se neslo celé páteční sešívání piknikové deky nadačního fondu Děti bez mobilu. V 18 hodin se tento pátek na jednom místě sešli lidé, z nichž někteří se doposud nikdy neviděli, aby navlékli nit na jehlu a společnými silami k sobě sešili jednotlivé pruhy piknikové deky. Šily ženy i muži, maminky i babičky, několik mladých slečen a dokonce i jeden teenager.

S jehlou v ruce jsme zastihli i předsedu správní rady nadačního fondu, Jakuba Jánského, a iniciátorku piknikové deky, Věru Vaňkovou. Zdrželi jsme je od práce a chvilku si s nimi podívali. Nejen o dece.

Jakube, mohl byste našim čtenářům představit Váš projekt Děti bez mobilu?
Projekt vznikl 1. října loňského roku, od té doby jsme již uspořádali přes 150 akcí. V odpoledních hodinách po škole, před příjezdem rodičů ze zaměstnání. Chceme dětem ukázat alternativu k pasivnímu vysedávání u počítače a s telefonem v ruce. Akce jsou určeny pro děti od 5 do 18 let, přičemž nejvíce tu máme desetiletých dětí.

Vy sám máte čtyři děti. Mají Vaše děti mobilní telefony?
Starší dcery již mobilní telefony mají. Jedna ho má víceméně za zásluhy a ta druhá proto, abychom nad ní měli dohled. Neříkáme jim, že je to něco špatného, ale určitě je třeba to regulovat. Hodina denně úplně stačí. Důležité také je, aby rodiče věděli, na co děti na mobilech chodí. Dnes jsou ty telefony tak zrádné, že vás sami nasměrují tam, kam ony chtějí, a ne kam chce jeho uživatel.

Působí nadační fond i jinde, než na Dobříši?
Žádné pobočky zatím nemáme. Zkontaktovalo mě několik osob z celé České republiky. Otázkou však je, kolik jich to myslelo vážně a kolik se jich jen chtělo finančně na našem projektu přiživit. Někteří si myslí, že je to statisícový projekt, který chce rozdávat. Tak to ale není. Navíc je projekt hodně vázaný na personální stránku, je zapotřebí alespoň 8 až 10 osob.

Zkontaktoval Vás někdo z Příbrami?
Z Příbrami mě nikdo nekontaktoval. Měli jsme zájemce z Moravy, Jeseníků, Jižních Čech, Prahy, Berouna.

Plánujete i o prázdninách nějaké akce pro děti?
Akce na červenec a srpen jsou spíše nárazové, chceme ale udělat výlet na nějaký hrad nebo zámek. Nyní jsme naplánovali výlet na Čapí hnízdo. Ten se ale nesešel s úspěchem, asi výlet zrušíme. Občas jsou tedy i propadáčci (smích).
 
Může se Vašich akcí zúčastnit i ten, kdo u Vás není registrovaný?
Primárně jsou akce určeny pro registrované. Preferujeme registrované členy, protože je s tím spojeno pojištění osob. Pokud ale někdo o registraci přemýšlí, je možnost sem přijít a vyzkoušet si to. 

Věrko, kdo přišel s nápadem ušít piknikovou deku?
S nápadem ušít piknikovou deku přišly sami děti. Vymyslely, že si na konci roku ušijeme piknikovou deku a pak si na ní společně uděláme piknik. Pak nás napadlo, že by bylo fajn, kdyby ta deka nebyla jen pro nás, ale i pro ostatní. Že tím spojíme lidi dohromady a uděláme jeden velký piknik pro Dobříš k 1. narozeninám Dětí bez mobilu. A nakonec se snažíme o překonání rekordu České republiky.

Jak musí být deka velká, abyste překonali rekord ČR?
V Česku je nyní jedna rekordní pikniková deka, která měří 10 x 10 metrů. Ušili ji senioři v Brně ze starých triček. My chceme ušít deku nejméně 15 x 15 metrů. Materiál se stříhá na čtverce 25 x 25 cm, které se poté k sobě ručně přišívají. Deka je ze zbytků látek, montérek, lůžkovin, rozstříhaných starých džín. Vše se tedy zužitkuje.

Dnes tu máme čtyři patnáctimetrové pruhy a jak to tak vidím, tak to dnes sešijeme a budeme mít hotovu téměř jednu třetinu. U lidí máme ušité další čtyři patnáctimetrové pruhy a další kusy lidé neustále odevzdávají. Z celkových 225 balíčků látek nyní máme už jen 25 posledních, které zbývá rozdat.

Jste spokojeni s průběhem této akce?
S průběhem jsme nadrámec spokojeni. Lidi to baví, má to velký úspěch. Všichni na začátku říkají, že šít neumí, ale pak je to chytne. Šijí babičky v domovech důchodců, v domově s pečovatelskou službou, postižené děti. Každý si ten svůj metr čtvereční podepisuje a nechává tam tak svoje já.
 
Vůbec to není o rekordu, je to o tom, že to spojuje lidi. „Zrovna dnes sem přišli tři lidé, které jsem doposud neznala, ale přitom bydlí u nás v domě,“ říká Věrka.

„Je to poslání vůči společnosti. Aby se lidé na chvíli zastavili a zamysleli se nad tím, co je v životě důležité. Není to o honbě za penězi, ale o tom být spolu,“ dodává Jakub.

28. září 2019 na Dobříš přijede pelhřimovský komisař, aby deku přeměřil a vyhlásil nový český rekord. Krásný dárek k prvním narozeninám Dětí bez mobilu, co říkáte? Přijďte také. A bez mobilu.
„Ty rozdej práci, já rozdám …

Fotogalerie

Na Dobříši vzniká rekordní pikniková deka () Na Dobříši vzniká rekordní pikniková deka (1) Na Dobříši vzniká rekordní pikniková deka (2) Na Dobříši vzniká rekordní pikniková deka (3) Na Dobříši vzniká rekordní pikniková deka (4) Na Dobříši vzniká rekordní pikniková deka (5) Na Dobříši vzniká rekordní pikniková deka (6) Na Dobříši vzniká rekordní pikniková deka (7)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir

Další články

Hygienici kontrolovali kvalitu vody v přírodních koupalištích. U Županovic byl prokázán nárůst sinic Hygienici kontrolovali kvalitu vody v přírodních koupalištích. U Županovic byl prokázán nárůst sinic Ornitologové vyzvali veřejnost, aby jim pomohla zkontrolovat hnízda čápů a sečíst mláďata Ornitologové vyzvali veřejnost, aby jim pomohla zkontrolovat hnízda čápů a sečíst mláďata Na více než 140 čapích hnízdech byla již pozorována vzrostlá čapí mláďata. Kde jsou další? Ornitologové vyzývají veřejnost k zapojení do sledování čapích hnízd. 6. července 2020   (14:02) Při sekání luk umírají tisíce srnčat. Jedno z nich mělo štěstí, i když přišlo o zadní nohu, dokáže se pohybovat rychlostí blesku Při sekání luk umírají tisíce srnčat. Jedno z nich mělo štěstí, i když přišlo o zadní nohu, dokáže se pohybovat rychlostí blesku Při sekání trávy v České republice každoročně přijde o život 50 až 60 tisíc srnčat. 6. července 2020   (11:20) Před 605 lety skonal na hranici Jan Hus Před 605 lety skonal na hranici Jan Hus V renesanci sloužil Hus jako štít protestantům, v období národního obrození byl vyzdvihován jako vlastenec, bojovník za svobodu a pravdu. 6. července 2020   (08:12) Spisovatel Hofmeister: Rodák z Rožmitálu má svůj film Spisovatel Hofmeister: Rodák z Rožmitálu má svůj film V pátek 10. července bude ve Společenském centru v Rožmitále pod Třemšínem uvedena premiéra filmu Rudolf Richard Hofmeister. Částečně hraný dokument je věnován autorovi fantastické literatury a knih o pravěku. 6. července 2020   (07:40) Opilý řidič smetl na výjezdu z Příbrami projíždějící auto. Ženu s dítětem převezla sanitka do nemocnice Opilý řidič smetl na výjezdu z Příbrami projíždějící auto. Ženu s dítětem převezla sanitka do nemocnice Fotky z dovolené na sociálních sítích? Dobrý zdroj informací pro zloděje Fotky z dovolené na sociálních sítích? Dobrý zdroj informací pro zloděje Krádeže vloupáním tvoří více než jednu pětinu majetkové trestné činnosti. Pachatelé si své objekty pro napadení tipují podle lokality, umístění nemovitosti a jejího vzhledu, ale také na základě informací získaných ze sociálních sítí. 5. července 2020   (18:10) Řidič nákladního vozu prudce zabrzdil a vysypal na silnici pivovarské mláto, Strakonická byla uzavřena Řidič nákladního vozu prudce zabrzdil a vysypal na silnici pivovarské mláto, Strakonická byla uzavřena Výhled počasí na zbytek července: Teploty většinou kolem 25 stupňů, zaprší až v závěru měsíce Výhled počasí na zbytek července: Teploty většinou kolem 25 stupňů, zaprší až v závěru měsíce "Celkově bude období od 6. července do konce července srážkově podnormální, popřípadě na spodní hranici dlouhodobého srážkového normálu," uvedli meteorologové. 5. července 2020   (12:30)
Obrazem: Hasiči zveřejnili fotografie ze záchranné akce u Cukráku Obrazem: Hasiči zveřejnili fotografie ze záchranné akce u Cukráku Orel mořský nemá v přírodě žádného přirozeného predátora, největším nebezpečím je pro něj člověk Orel mořský nemá v přírodě žádného přirozeného predátora, největším nebezpečím je pro něj člověk Vztah Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové k automobilismu ukazuje nová část expozice v Čapkově památníku Vztah Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové k automobilismu ukazuje nová část expozice v Čapkově památníku Nové prostory v památníku dnes byly slavnostně otevřeny při příležitosti výročí 85 let od jejich první cesty do Alp. 4. července 2020   (18:19) Jednasedmdesátiletý řidič narazil do svodidel a vylétl mimo dálnici, na pomoc vzlétl vrtulník Jednasedmdesátiletý řidič narazil do svodidel a vylétl mimo dálnici, na pomoc vzlétl vrtulník Dálnici D4 u Cukráku zablokovala nehoda, policisté komunikaci uzavřeli 4. července 2020   (15:16) Lidé budou moci na obloze spatřit kometu Neowise. Dobře viditelná bude i pouhým okem Lidé budou moci na obloze spatřit kometu Neowise. Dobře viditelná bude i pouhým okem O působivou podívanou se teď na obloze starají planety Jupiter a Saturn 4. července 2020   (11:16) Lišáka Větrníka připravili o rodinu myslivci, Eliška se stala nepohodlnou Lišáka Větrníka připravili o rodinu myslivci, Eliška se stala nepohodlnou Na Příbramsku vznikla další petice proti těžbě uranových hald Na Příbramsku vznikla další petice proti těžbě uranových hald Za peticí, kterou zatím na internetu podpořilo kolem 60 lidí, stojí starosta Petrovic Petr Štěpánek, starosta obce Háje David Lukšan a geolog Petr Kareš. 4. července 2020   (07:00) Leoš Mareš se po čtyřech letech chystá do Příbrami, doprovodí ho skupina Holki Leoš Mareš se po čtyřech letech chystá do Příbrami, doprovodí ho skupina Holki Česká moderátorská jednička dokáže každý rok vyprodat tři dny po sobě O2 arénu, letní vystoupení vyprodává za hodinu a na Instagramu ho aktuálně sleduje více než 1.000.000 lidí. 3. července 2020   (19:00) Řidička felicie narazila u Velké Lečice do stromu, na pomoc spěchal vrtulník Řidička felicie narazila u Velké Lečice do stromu, na pomoc spěchal vrtulník Zaklíněnou ženu museli hasiči z havarovaného vozidla vyprostit. 3. července 2020   (17:16) Stavební část Junioru je dokončena. Procházku si můžete zpříjemnit točeným pivem nebo malinovkou Stavební část Junioru je dokončena. Procházku si můžete zpříjemnit točeným pivem nebo malinovkou Výdejní okénko bude v provozu celé léto, každý den od 13:00 do 18:00. Návštěvníci občerstvení mohou také využívat toalety v budově. 3. července 2020   (14:40) Provoz na Strakonické kolabuje, tvoří se několikakilometrové fronty Provoz na Strakonické kolabuje, tvoří se několikakilometrové fronty Střet tří vozidel značně narušil provoz na silnici I/4 u obce Těchařovice na Příbramsku. 3. července 2020   (12:12) Animační programy na Nováku nabízejí zábavu pro děti i dospělé, tvořivé dílny a každou středu minidisco Animační programy na Nováku nabízejí zábavu pro děti i dospělé, tvořivé dílny a každou středu minidisco Sportovní zařízení města Příbram mají pro návštěvníky areálu Nový rybník na letošní sezónu velkou programovou novinku. Jsou jí animační programy, které se konají každé úterý, středu, pátek a sobotu. 3. července 2020   (10:57) Soud rozplétá rozsáhlou drogovou kauzu ve věznici Bytíz Soud rozplétá rozsáhlou drogovou kauzu ve věznici Bytíz Česko už není pro Slovinsko mezi epidemiologicky bezpečnými státy Česko už není pro Slovinsko mezi epidemiologicky bezpečnými státy Lidé přijíždějící do Slovinska musí prokazovat místo svého pobytu nebo vlastnictví nemovitosti či lodě v prázdninové destinaci. 3. července 2020   (09:02) Nepřehlédněte Jaroslav Starka: Když se liga nedohraje, my nepadáme, jsem nadšený Jaroslav Starka: Když se liga nedohraje, my nepadáme, jsem nadšený Kvalita vody na příbramských koupalištích je stále velmi dobrá Kvalita vody na příbramských koupalištích je stále velmi dobrá Na všech místech, kde hygienici kvalitu vody měřili, ji hodnotili stupněm jedna nebo dva. 3. července 2020   (06:18) V příbramském odběrovém místě otestují přibližně deset lidí denně, v březnu to bylo až padesát V příbramském odběrovém místě otestují přibližně deset lidí denně, v březnu to bylo až padesát Měsíční náklady na příbramské odběrné místo jsou okolo 350.000 korun. 2. července 2020   (20:00) Kvůli koronaviru v týmu Karviné má Příbram šanci zůstat v první lize Kvůli koronaviru v týmu Karviné má Příbram šanci zůstat v první lize Pokud by se nedohrála skupina o záchranu, z nejvyšší soutěže by nikdo nesestoupil, a i Příbram by zůstala v první lize bez dohrání barážových zápasů. 2. července 2020   (17:35) Prokopská pouť v Příbrami připomene výročí rekordu v dole Vojtěch Prokopská pouť v Příbrami připomene výročí rekordu v dole Vojtěch Návštěvníci si budou moci prohlédnout tematickou expozici a připraveny budou i doprovodné programy. 2. července 2020   (15:24) V Jincích dělníci překopli plynové potrubí. Hasiči evakuovali lidi z okolních domů V Jincích dělníci překopli plynové potrubí. Hasiči evakuovali lidi z okolních domů Meteorologové varují před silnými bouřkami. Výstraha platí až do čtvrteční noci Meteorologové varují před silnými bouřkami. Výstraha platí až do čtvrteční noci Při bouřkách budou padat kroupy, vyskytnou se přívalové deště a vítr bude mít místy v nárazech rychlost až 70 kilometrů za hodinu. 2. července 2020   (11:43) Nebudu někde zalezlý a nebudu zticha, říká jednatel Nemocnice Na Pleši Nebudu někde zalezlý a nebudu zticha, říká jednatel Nemocnice Na Pleši Zloději v noci vykradli čerpací stanici v Krásné Hoře nad Vltavou, na místě jsou kriminalisté Zloději v noci vykradli čerpací stanici v Krásné Hoře nad Vltavou, na místě jsou kriminalisté Minipivovary po krizi vaří dál. Léto přeje snoubení piva a hudby Minipivovary po krizi vaří dál. Léto přeje snoubení piva a hudby Přestože se jejich život na čas zastavil, razí si malé pivovary na Příbramsku opět svou cestu ke spotřebitelům. V letní sezoně veřejnost čekají hudební akce spojené s ochutnávkou piv. 2. července 2020   (06:25) Na Příbramsku evidují hygienici posledního nakaženého koronavirem Na Příbramsku evidují hygienici posledního nakaženého koronavirem V rámci Středočeského kraje si nejlépe vede v počtu aktuálně nemocných Příbramsko a Mladoboleslavsko. 1. července 2020   (20:20) V červnu na silnicích ve Středočeském kraji zemřelo 11 lidí, z toho dva na Příbramsku V červnu na silnicích ve Středočeském kraji zemřelo 11 lidí, z toho dva na Příbramsku Mluvčí příbramské policie Monika Schindlová dnes uvedla, že jenom na Příbramsku policisté v červnu řešili 131 nehod. 1. července 2020   (18:21) Trpíte nespavostí? Na vině je často špatná životospráva, stres, ale i některé nemoci Trpíte nespavostí? Na vině je často špatná životospráva, stres, ale i některé nemoci Nespavostí trpí podle různých odhadů 10–15 % lidí, u onkologicky nemocných je odhadováno, že až 75 %. 1. července 2020   (17:49) Nepřehlédněte Soud řeší žalobu Agrofertu na ČT. Televize ho spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu Soud řeší žalobu Agrofertu na ČT. Televize ho spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu Žaloba se týká reportáží nazvaných Dvojí metr a Dvojí metr II, které televize odvysílala v pořadu Reportéři ČT. Informace se týkala Karla Trefného, jehož úřad dopočítal společnosti Primagra z koncernu Agrofert DPH ve výši 1,5 milionu korun. 1. července 2020   (15:25) Povinnost roušek ve většině případů padla, lidé je často neodložili Povinnost roušek ve většině případů padla, lidé je často neodložili Nemocnice Na Pleši přes policejní vyšetřování pokračuje v provozu Nemocnice Na Pleši přes policejní vyšetřování pokračuje v provozu Jaká bude budoucnost nemocnice, není známo. 1. července 2020   (10:25) Policie zablokovala účty a asi bychom měli ukončit léčbu pacientů, říká jednatel Nemocnice na Pleši Policie zablokovala účty a asi bychom měli ukončit léčbu pacientů, říká jednatel Nemocnice na Pleši "Se společníkem řešíme, jestli on v tom bude pokračovat. Já v tom pokračovat určitě nechci," uvedl Roman Šmucler, jednatel Nemocnice na Pleši. 1. července 2020   (08:12)


Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz