24. 8. svátek má Bartoloměj

Na Dobříši vzniká rekordní pikniková deka

21. července 2019   (11:32)
Dalších 8 fotografií v galeriiNa Dobříši vzniká rekordní pikniková deka

Šijí spolu děti, jejich rodiče a babičky. Chceme, aby se lidé na chvíli zastavili a zamysleli se nad tím, co je v životě důležité. Že to není o honbě za penězi, ale o tom být spolu,“ říká Jakub Jánský, předseda správní rady nadačního fondu Děti bez mobilu


„Ty rozdej práci, já rozdám občerstvení.“  V duchu tohoto milého povelu se neslo celé páteční sešívání piknikové deky nadačního fondu Děti bez mobilu. V 18 hodin se tento pátek na jednom místě sešli lidé, z nichž někteří se doposud nikdy neviděli, aby navlékli nit na jehlu a společnými silami k sobě sešili jednotlivé pruhy piknikové deky. Šily ženy i muži, maminky i babičky, několik mladých slečen a dokonce i jeden teenager.

S jehlou v ruce jsme zastihli i předsedu správní rady nadačního fondu, Jakuba Jánského, a iniciátorku piknikové deky, Věru Vaňkovou. Zdrželi jsme je od práce a chvilku si s nimi podívali. Nejen o dece.

Jakube, mohl byste našim čtenářům představit Váš projekt Děti bez mobilu?
Projekt vznikl 1. října loňského roku, od té doby jsme již uspořádali přes 150 akcí. V odpoledních hodinách po škole, před příjezdem rodičů ze zaměstnání. Chceme dětem ukázat alternativu k pasivnímu vysedávání u počítače a s telefonem v ruce. Akce jsou určeny pro děti od 5 do 18 let, přičemž nejvíce tu máme desetiletých dětí.

Vy sám máte čtyři děti. Mají Vaše děti mobilní telefony?
Starší dcery již mobilní telefony mají. Jedna ho má víceméně za zásluhy a ta druhá proto, abychom nad ní měli dohled. Neříkáme jim, že je to něco špatného, ale určitě je třeba to regulovat. Hodina denně úplně stačí. Důležité také je, aby rodiče věděli, na co děti na mobilech chodí. Dnes jsou ty telefony tak zrádné, že vás sami nasměrují tam, kam ony chtějí, a ne kam chce jeho uživatel.

Působí nadační fond i jinde, než na Dobříši?
Žádné pobočky zatím nemáme. Zkontaktovalo mě několik osob z celé České republiky. Otázkou však je, kolik jich to myslelo vážně a kolik se jich jen chtělo finančně na našem projektu přiživit. Někteří si myslí, že je to statisícový projekt, který chce rozdávat. Tak to ale není. Navíc je projekt hodně vázaný na personální stránku, je zapotřebí alespoň 8 až 10 osob.

Zkontaktoval Vás někdo z Příbrami?
Z Příbrami mě nikdo nekontaktoval. Měli jsme zájemce z Moravy, Jeseníků, Jižních Čech, Prahy, Berouna.

Plánujete i o prázdninách nějaké akce pro děti?
Akce na červenec a srpen jsou spíše nárazové, chceme ale udělat výlet na nějaký hrad nebo zámek. Nyní jsme naplánovali výlet na Čapí hnízdo. Ten se ale nesešel s úspěchem, asi výlet zrušíme. Občas jsou tedy i propadáčci (smích).
 
Může se Vašich akcí zúčastnit i ten, kdo u Vás není registrovaný?
Primárně jsou akce určeny pro registrované. Preferujeme registrované členy, protože je s tím spojeno pojištění osob. Pokud ale někdo o registraci přemýšlí, je možnost sem přijít a vyzkoušet si to. 

Věrko, kdo přišel s nápadem ušít piknikovou deku?
S nápadem ušít piknikovou deku přišly sami děti. Vymyslely, že si na konci roku ušijeme piknikovou deku a pak si na ní společně uděláme piknik. Pak nás napadlo, že by bylo fajn, kdyby ta deka nebyla jen pro nás, ale i pro ostatní. Že tím spojíme lidi dohromady a uděláme jeden velký piknik pro Dobříš k 1. narozeninám Dětí bez mobilu. A nakonec se snažíme o překonání rekordu České republiky.

Jak musí být deka velká, abyste překonali rekord ČR?
V Česku je nyní jedna rekordní pikniková deka, která měří 10 x 10 metrů. Ušili ji senioři v Brně ze starých triček. My chceme ušít deku nejméně 15 x 15 metrů. Materiál se stříhá na čtverce 25 x 25 cm, které se poté k sobě ručně přišívají. Deka je ze zbytků látek, montérek, lůžkovin, rozstříhaných starých džín. Vše se tedy zužitkuje.

Dnes tu máme čtyři patnáctimetrové pruhy a jak to tak vidím, tak to dnes sešijeme a budeme mít hotovu téměř jednu třetinu. U lidí máme ušité další čtyři patnáctimetrové pruhy a další kusy lidé neustále odevzdávají. Z celkových 225 balíčků látek nyní máme už jen 25 posledních, které zbývá rozdat.

Jste spokojeni s průběhem této akce?
S průběhem jsme nadrámec spokojeni. Lidi to baví, má to velký úspěch. Všichni na začátku říkají, že šít neumí, ale pak je to chytne. Šijí babičky v domovech důchodců, v domově s pečovatelskou službou, postižené děti. Každý si ten svůj metr čtvereční podepisuje a nechává tam tak svoje já.
 
Vůbec to není o rekordu, je to o tom, že to spojuje lidi. „Zrovna dnes sem přišli tři lidé, které jsem doposud neznala, ale přitom bydlí u nás v domě,“ říká Věrka.

„Je to poslání vůči společnosti. Aby se lidé na chvíli zastavili a zamysleli se nad tím, co je v životě důležité. Není to o honbě za penězi, ale o tom být spolu,“ dodává Jakub.

28. září 2019 na Dobříš přijede pelhřimovský komisař, aby deku přeměřil a vyhlásil nový český rekord. Krásný dárek k prvním narozeninám Dětí bez mobilu, co říkáte? Přijďte také. A bez mobilu.

„Ty rozdej práci, já rozdám …

Fotogalerie

Na Dobříši vzniká rekordní pikniková deka () Na Dobříši vzniká rekordní pikniková deka (1) Na Dobříši vzniká rekordní pikniková deka (2) Na Dobříši vzniká rekordní pikniková deka (3) Na Dobříši vzniká rekordní pikniková deka (4) Na Dobříši vzniká rekordní pikniková deka (5) Na Dobříši vzniká rekordní pikniková deka (6) Na Dobříši vzniká rekordní pikniková deka (7)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů V Příbrami dodnes uzavřelo registrované partnerství celkem šest párů. Jeden mužský a pět ženských 24. srpna 2019   (07:16) Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Obviněnému hrozí až tři roky ve vězení 23. srpna 2019   (18:33) Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Při preventivní akci “Na kole jen s přilbou“ policisté kontrolovali mimo jiné i povinné vybavení kola 23. srpna 2019   (15:33) Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Pokud si nevyberete žádnou z akcí, můžete si alespoň užít příjemně letního počasí 23. srpna 2019   (13:38) Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Práce budou probíhat za provozu, omezena bude pouze autobusová doprava 23. srpna 2019   (11:12) Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Krajské státní zastupitelství tento týden podalo k soudu obžalobu 23. srpna 2019   (08:30) Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Pravidelné výlovy, vysazení čisticích rostlin a zvýšení průtoku vody. To vše by mělo zkvalitnit vodu v Novém rybníce 23. srpna 2019   (06:08) Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Nejhorší kvalita vody je v Pilském rybníku na Příbramsku 22. srpna 2019   (18:35) Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Počítejte se zdržením 22. srpna 2019   (16:00) Na jih bez objížďky. Most na Strakonické je již průjezdný Na jih bez objížďky. Most na Strakonické je již průjezdný Uzavírka měla původně trvat zhruba o měsíc déle. 22. srpna 2019   (14:45)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz