Na adventním věnci se dnes rozsvítí druhá svíčka, je bronzová neděle
4. prosince 2022 (07:13)
foto: freepik
Druhá adventní neděle neboli bronzová reprezentuje lásku a Ježíškovy jesličky, zapaluje se druhá svíčka, tzv. betlémská, která symbolizuje mír.
Na adventním věnci se dnes rozsvítí druhá svíčka. Je totiž druhá adventní neděle, zvaná bronzová. Advent je čas přípravy na Vánoce. V minulosti představoval hlavně duchovní přípravu, rozjímání a dobročinnost. V současnosti znamená pro domácnosti často hlavně nakupování dárků či pečení cukroví.
Advent je období čtyř neděl před 25. prosincem. První adventní neděle letos připadla na 27. listopadu. Adventní doba pak končí se západem slunce o Štědrém večeru. Čtyři neděle před Vánocemi se označují železná, bronzová, stříbrná a zlatá, což odkazuje hlavně na obchodní ruch před svátky, tedy spíše světskou část adventu, než duchovní.
V 19. století začala tradice adventních věnců, když první z nich v Hamburku vytvořil protestantský teolog Johannes Wichern. Kruhový tvar věnce má představovat boží věčnost, jednotu, vzkříšení a věčný život a společenství. Zelené rostliny jsou zase symbolem života, nezničitelnosti, stálosti ve víře a také věčnosti. Tradicí je, zapálit každou adventní neděli jednu svíci na věnci. Dnes budou lidé zapalovat druhou ze čtyř svící, zvanou betlémská. Tradičně měla druhá svíce fialovou barvu a má představovat lásku.
Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Křesťané totiž advent vnímají jako dobu očekávání příchodu spasitele. První neděle adventní byla zaměřená na Kristův druhý příchod na konci světa s výzvou, aby byl na něj člověk připraven. Druhá a třetí neděle jsou spojeny s postavou Jana Křtitele, který vyzývá k obrácení srdce a ohlašuje Kristův příchod. V době adventu mohou lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Dvě třetiny Čechů se kvůli ekonomické situaci na Vánoce uskromní
•Do neděle mohou lidé přispět do sbírky dárků pro chudé děti
•Nákupní centra praskají ve švech, Pražská ulice zeje prázdnotou
Další články
První bleší trhy roku 2026 lákají na poklady z druhé ruky
Město vstupuje do třetí sezóny oblíbených bleších trhů, které doplňují tradiční …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Senior přejel do protisměru a srazil se s protijedoucím autem
U dopravní nehody před Čenkovem zasahovali ve středu 15. dubna odpoledne záchranáři. …
AKTUALIZOVÁNO
Hasiči ve Středočeském kraji loni evidovali 2670 požárů, nejvíce hořelo na Příbramsku
Hasiči ve Středočeském kraji minulý rok evidovali 2670 požárů, což bylo meziročně o …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Sucho se prohlubuje. Podle hydrologů už stromy trpí vodním šokem
Jaro zatím nepřináší krajině tolik potřebnou vláhu. Hydrologická i meteorologická data …
AKTUÁLNĚ
Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna obec.
Příbramsko známe všichni. Ale známe ho opravdu?
Spouštíme novou sérii krátkých …
VIDEO
V Příbrami začnou opravy březohorských ulic, zkomplikuje se parkování
Stavbaři budou v Příbrami od příštího pondělí opravovat Nádvoří Msgre. Korejse a …
AKTUÁLNĚ
Brdy očima dětí: CHKO vyhlásila velkou výtvarnou soutěž k desátému výročí
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Brdy, společně se spolkem …
AKTUÁLNĚ
Ve Středočeském kraji čeká výměna řidičáku přes 65 tisíc lidí. Vyřídit ji lze online během pár minut
Více než 65 tisíc řidičů ve Středočeském kraji si letos musí vyměnit řidičský průkaz. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pes v rozpáleném autě, had v obýváku, bobr v přepadu. Příbramští hasiči řešili 31 zvířecích záchran
Zvířata v nesnázích volají o pomoc stejně jako lidé – a hasiči jsou u toho. V …
ZVÍŘATA
Legendární pochod Praha–Prčice slaví 60 let a láká další tisíce poutníků
Velký zájem o dálkový pochod Praha-Prčice, který nepolevuje ani po desítkách let, …
AKTUÁLNĚ




