21. 6. svátek má Alois

Muflonče z Brd. Neberte mláďata jejich matkám

23. dubna 2020   (06:42)
Muflonče z Brd. Neberte mláďata jejich matkám
foto: pribram.cz, Jitka Kocíková

Dobrá rada není vždy nad zlato, někdy je lépe použít vlastní rozum.


Jaro je v plném proudu. Všechno kvete, rodí se mláďata. V krásné brdské přírodě přichází na svět malá muflončí holčička. Jaká idylka...

Netrvala dlouho. Kolem projíždí cyklista a zaslechne pískání mláděte. Po chvíli nachází ,,opuštěné" muflonče. Je natolik duchapřítomný, že dříve než na něj sáhne volá o radu do Záchranného centra zvířat v Praze. Operátorka údajně volajícímu radí, aby mládě odnesl do záchranné stanice, že by ho mohla sežrat liška. Tak se muflonče po krkolomné a stresující cestě dostává do záchranné stanice v Hrachově u Sedlčan.
Netrvala dlouho. Kolem projíždí cyklista a …
foto: pribram.cz, Jitka Kocíková

,,Operátorce, která konzultovala nález muflončete s cyklistou, jsem volal. Argumentovala tím, že pokud mládě pískalo, zřejmě přišlo o matku. Uprostřed Brd dospělému muflonovi mnoho nebezpečí nehrozí. Domnívám se, že spíše došlo k tomu, že matka mládě opustila krátkodobě kvůli přítomnosti lidí. Každopádně takovou radu považuji za neuváženou," říká ředitel Ochrany fauny ČR Pavel Křížek.
Mládě, které má ještě pahýl pupeční šňůry se nyní učí pít z lahve a zvyká si na lidskou přítomnost. Umělý odchov muflončat bývá úspěšnější než odchov vystresované srnčí zvěře. Přesto záchranná stanice apeluje na zdravý rozum a prosí veřejnost, neberte mláďata jejich matkám.

foto: pribram.cz, Jitka Kocíková


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
Jitka Kocíková
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Při motokrosových závodech v Podluhách vyjel řidič mimo trať a narazil do diváků Při motokrosových závodech v Podluhách vyjel řidič mimo trať a narazil do diváků Na pomoc spěchal i vrtulník. Očkování bez předchozí registrace by mělo být možné od poloviny července Očkování bez předchozí registrace by mělo být možné od poloviny července Od září by mohli dostávat lékaři do ordinací nejpoužívanější vakcínu - … Pivovaru Herold v Březnici loni kvůli koronaviru klesl výstav o 35 procent Pivovaru Herold v Březnici loni kvůli koronaviru klesl výstav o 35 procent Pivovar vyváží například do Ruska a Švédska, nejnovější odbytiště má v Maďarsku a … Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát Zatímco maminkám přeje druhou květnovou neděli většina blízkých, na táty se stále … Novák se dnes promění ve velké sportoviště. Připravena je i olympijská vesnice Novák se dnes promění ve velké sportoviště. Připravena je i olympijská vesnice Dnešní Novák Fest má podtitul Příbram pod pěti kruhy. Jak název naznačuje, akce se … Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století Galerie Františka Drtikola představí kolekci o cykloputování fotografa Ladislava … V neděli budou silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm, varovali meteorologové V neděli budou silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm, varovali meteorologové Přívalový déšť může ojediněle rozvodnit malé toky, zatopit podchody, podjezdy či … Burácení motorů, ve vzduchu vůně benzinu. Motorkáři vyjedou na společnou projížďku s policií Burácení motorů, ve vzduchu vůně benzinu. Motorkáři vyjedou na společnou projížďku s policií V rámci akce Začněme spolu aneb kolama dolů se sejdou motorkáři v 10 hodin ráno u … Opilý řidič v Příbrami zdemoloval auto o strom, nadýchal téměř dvě promile Opilý řidič v Příbrami zdemoloval auto o strom, nadýchal téměř dvě promile K nehodě došlo dnes před čtvrtou hodinou ranní v ulici Edvarda Beneše.
Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům Pro venčení psů by měli lidé volit především ráno a večer, kdy jsou teploty …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz