3. 4. svátek má Richard

Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů

24. srpna 2019   (07:16)
Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů

V Příbrami dodnes uzavřelo registrované partnerství celkem šest párů. Jeden mužský a pět ženských



Od roku 2006 mohou páry stejného pohlaví v České republice uzavřít registrované partnerství, ve kterém mají oba partneři stejná práva a povinnosti. V Příbrami této možnosti využilo dodnes celkem 6 párů. Jeden mužský a pět ženských. Ve většině případů má přitom trvalé bydliště v Příbrami pouze jeden z těchto párů.

Pro samotný obřad vyžaduje zákon mnohem méně formálnější a slavnostnější formu, než je tomu u manželství. Při obřadu není potřeba mít svědky, stačí ústní prohlášení před matrikářem. Partnerství však nelze uzavřít jinde, než na matričním úřadě. Romantický obřad pod širým nebem je tedy pro takovéto páry pasé.

Rozdílů mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím je však mnohem více. Registrovaným partnerům například nevzniká společný majetek a společná odpovědnost za závazky, majetek tak mohou spolu nabývat pouze v rámci podílového spoluvlastnictví. Vznikem partnerství rovněž nedochází ke vzniku společného nájmu bytu jako je tomu u manželů. Asi největším rozdílem však je nemožnost adopce registrovanými partnery. Tu současná právní úprava nepřipouští.

Začátkem srpna se v Praze uskutečnil již tradiční Prague Pride festival.
Akce zaměřená na podporu rovných práv bez ohledu na sexuální orientaci či genderovou identitu. Festival se v Praze koná každoročně již od roku 2011 a i letos vyvrcholil Duhovým průvodem. Ten se uskutečnil 10. srpna a zúčastnilo se ho rekordních 30 tisíc lidí. V současné době patří Prague Pride mezi největší kulturní akce v České republice. Festival trvá týden a pravidelně představuje přes stovku kulturních diskusí, společenských debat a sportovních událostí.


Zatímco první ročníky Prague Pride vyvolávaly bouřlivé protesty konzervativců, letos žádné protesty předem nahlášeny nebyly. Nakonec se odpůrci přeci jen „předvedli“, ale všeobecně protestní akce postupně slábnou.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: mir foto pixabay








Další články

Tipy na víkend: Velikonoční víkend ve znamení tradic i nejrůznějších specialit Tipy na víkend: Velikonoční víkend ve znamení tradic i nejrůznějších specialit Tento víkend se můžete těšit na tradiční hudební večery v restauraci Na Hradbách a … AKTUÁLNĚ Kraj dá téměř 11 milionů korun na provoz záchytek, Příbram dostane čtyři miliony Kraj dá téměř 11 milionů korun na provoz záchytek, Příbram dostane čtyři miliony Na provoz protialkoholních záchytných stanic vyhradil Středočeský kraj pro letošní rok … Favorit? Na ledě to tak nevypadalo. Příbram znovu trápila Prostějov Favorit? Na ledě to tak nevypadalo. Příbram znovu trápila Prostějov Příbram odehrála druhé semifinále 2. hokejové ligy proti Prostějovu a znovu ukázala, … SPORT Prokletá sláma ve Zduchovicích: Hasiči se po čtyřech dnech vrátili ke stejnému požáru Prokletá sláma ve Zduchovicích: Hasiči se po čtyřech dnech vrátili ke stejnému požáru Jen čtyři dny klidu dopřál hasičům na Příbramsku požár uskladněné slámy ve … AKTUALIZOVÁNO Nová urologická ambulance v Rožmitále pod Třemšínem rozšíří dostupnost péče Nová urologická ambulance v Rožmitále pod Třemšínem rozšíří dostupnost péče Obyvatelé Rožmitálu pod Třemšínem a okolí se dočkají lepší dostupnosti specializované … Brdy jsou po zimě čistší. Dobrovolníci sesbírali přes půl tuny odpadu Brdy jsou po zimě čistší. Dobrovolníci sesbírali přes půl tuny odpadu Desítky dobrovolníků se i letos zapojily do jarní akce Ukliď Brdy 2026. Výsledkem je … PŘÍRODA Nová Restaurace 27 mění pohled na českou kuchyni. Příbram má další důvod vyrazit ven Nová Restaurace 27 mění pohled na českou kuchyni. Příbram má další důvod vyrazit ven Příbram má nový podnik, který stojí za pozornost. Restaurace 27 vznikla jen pár kroků … PR U Bukovan havaroval autobus, na místě zasahovali hasiči i záchranka U Bukovan havaroval autobus, na místě zasahovali hasiči i záchranka U další nehody autobusu zasahovali záchranáři ve čtvrtek ráno na silnici u obce … AKTUALIZOVÁNO Velikonoce pod dohledem policie: řidiči na Příbramsku chybují, kontroly přitvrdí Velikonoce pod dohledem policie: řidiči na Příbramsku chybují, kontroly přitvrdí Policisté na Příbramsku se před velikonočními svátky zaměřili na kontrolu řidičů – a … AKTUÁLNĚ
Semifinále 2. ligy: Příbram padla v nájezdech. Vyrovnaný duel s Prostějovem rozhodla až loterie Semifinále 2. ligy: Příbram padla v nájezdech. Vyrovnaný duel s Prostějovem rozhodla až loterie Semifinále mezi Příbramí a Prostějovem začalo dramatem, které se lámalo až v … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz