23. 10. svátek má Teodor
Možná budeme opakovat ročník, říká ředitel učiliště v Hluboši

25. února 2021   (17:55)
Možná budeme opakovat ročník, říká ředitel učiliště v Hluboši
foto: pribram.cz

Střední odborné učiliště nedaleko Příbrami se vedle teoretické on-line výuky věnuje na dálku i posilování praktických dovedností svých žáků. Zároveň ale připravuje možnosti, jak dohnat výpadek praxe po jejich návratu do školy.


Jednou z výzev, kterou přinesla pandemie, je distanční výuka. Základní, střední nebo vysoké školy se s ní dokážou v rámci možností „poprat“. S rostoucí dobou uzavření škol pro prezenční výuku si však stále více lidí klade otázku, jak budou na svůj profesní život připraveni současní učni, jejichž vzdělávání stojí na stovkách hodin praktické přípravy. Ptali jsme se Drahomíra Krbce, ředitele Středního odborného učiliště Hluboš, kde studují budoucí truhláři, řezbáři, tesaři, mechanici, opraváři, čalouníci, kosmetičky nebo kadeřnice.
 

Pilovat praxi jde i doma
„Teoretická výuka je uskutečňována on-line podle upraveného rozvrhu, každý den jde o pět vyučovacích hodin u všech oborů. Odborný výcvik probíhá zadáváním úkolů, zasíláním učebních materiálů a jednou týdně on-line výukou,“ říká Drahomír Krbec. Žáci posledních ročníků se připravují k praktické části závěrečných zkoušek také díky individuálním konzultacím.

 
Praktické úkoly na doma jsou zadávány jen pro některé obory a ročníky. „Žáci strojírenských oborů si vyzvednou ve škole plánek a materiál například k procvičování řezání a pilování. Řezbáři zase dostanou spolu s výkresem lipové dřevo. Zhotovené výrobky pak žáci přinesou k ohodnocení,“ uvádí příklady Drahomír Krbec.
 
Pro slečny z oboru kosmetických služeb škola také zorganizovala soutěž na dálku v kategoriích make-up a facepainting na téma Alenka v říši divů. Vítězné kreace vybírala porota složená ze zaměstnanců školy a dívky byly odměněny cenami od sponzorů z řad kosmetických značek.
 

Návrat do nového
Přes snahu o náhradu praktických dovedností bude ovšem praxe žákům do budoucna chybět. „Po návratu k prezenční výuce upravíme výuku odborného výcviku obsahově i časově. Také nabídneme žákům možnost opakování ročníku a podle situace budeme řešit další možnosti,“ nastiňuje varianty Drahomír Krbec.
 
Kromě změn v rozvrhu čeká na žáky učiliště upravené školní prostředí. „V době uzavření školy jsme realizovali rekonstrukci celé budovy dílen odborného výcviku na odloučeném pracovišti v Dobříši. Všechny prostory byly vymalovány, došlo ke kompletní výměně osvětlení, nakoupili jsme dílenské skříně a opravili podlahy,“ popisuje Drahomír Krbec. Úpravy neminuly ani areál SOU v Hluboši, kde byly vymalovány kuchyň a šatny a v truhlářských dílnách je nově instalován CNC stroj na olepování hran.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Dle územního plánu je území zastavitelné bytovými a rodinnými domy. Je to klidná … Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nebyla příliš vysoká poptávka … ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech Bez elektřiny je v tuto chvíli přibližně 800 domácností a dalších odběrných … Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Koupání v přírodním koupališti Nový rybník se letos téměř celé léto nedoporučovalo, na … Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Příbram poskytne dárcům krve volné vstupenky na akce pořádané městem a jeho … Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Řidiče se nepodařilo nalézt. V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh O otevření samostatného covidového oddělení a dalších opatřeních se rozhodne v … Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní … Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko O severské zemi v úterý 26. října povypráví fotograf a cestovatel Václav …
Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Náklady na pořízení a instalaci jsou 1,9 milionu korun. Do budoucna by stojanů v …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz