Molekulární genetik: Případů koronaviru mohou být znovu i desítky tisíc denně
7. října 2022 (16:36)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Maximální počty nakažených ministerstvo očekává na přelomu listopadu a prosince, před nástupem této vlny doporučuje přeočkování.
Případů koronaviru mohou být podle molekulárního genetika Jana Pačese i tuto sezonu desítky tisíc denně. Nosit respirátor zvláště pro rizikové věkem nebo onemocněním považuje za rozumné. Pokud se začnou výrazně plnit nemocnice, bude muset podle něj vláda nějaká protiepidemická opatření zavést. Uvedl to v rozhovoru, který poskytla Akademie věd ČR. V pracovních dnech tohoto týdne bylo pozitivně testováno 2800 až 4300 osob, pozitivní test má zhruba každý třetí, což ukazuje výrazně vyšší počet případů u neotestované populace.
"Koronavirus se bude ještě tuto sezonu určitě šířit hodně, takže můžeme očekávat počty nakažených denně určitě v desítkách tisíc," uvedl Pačes. Výhodou podle něj je, že po slabší, a vědci ne úplně očekávané, letní vlně bude mít hodně lidí proti covidu-19 protilátky.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve čtvrtek na tiskové konferenci zopakoval, že do budoucna je pravděpodobné, že se bude očkovat každý podzim, pokud koronavirus nezmutuje do výrazně jinak se chovající varianty. Podle Pačese ale není už sezonnost covidu-19 tak jednoznačná. "Koronavirus sezonnost trochu ztratil díky tomu, jak strašně je nakažlivý a by tady i přes léto," uvedl.
Odhadovat počty nakažených či úmrtí na koronavirus v příštích měsících je podle něj obtížné, záležet bude na chování společnosti. Je podle něj rozumné, pokud lidé, kteří jsou věkem či nějakým chronickým onemocněním rizikoví nebo nechtějí někoho takového nakazit, nosili respirátor. Ministerstvo zatím respirátory jen doporučilo, nařizují je některé nemocnice nebo zařízení sociálních služeb. "Pokud by se čísla zvedla v nemocnicích, bude muset vláda některá nařízení vyhlásit," dodal.
V nemocnicích je v současné době s covidem asi 1700 pacientů, před dvěma týdny jich byla zhruba polovina. Z nich kolem 50 ve vážném stavu. Maximálních počtů, kdy bylo najednou hospitalizovaných i více než 9500 lidí, se podle ministerstva nedosahuje díky očkování a tomu, že řada lidí už nemoc prodělala. Podlehlo jí přes 41.000 z nich.
Maximální počty nakažených ministerstvo očekává na přelomu listopadu a prosince, před nástupem této vlny doporučuje přeočkování. Měli by ho stejně jako vakcinaci proti chřipce absolvovat lidé, kteří poslední dávku dostali v loňském roce, zejména starší 60 let nebo s nemocemi jako cukrovka, astma nebo srdečními potížemi.
"Dnes je obtížné dávat plošná doporučení, protože máme každý jinou historii. Záleží na tom, kolik už kdo má dávek, kolikrát kdo (covid) prodělal, jakou variantou a po jaké době," uvedl Pačes.
Loni dorazila chřipka v menší míře až na jaře po odeznění epidemie, letos odborníci očekávají, že bude nakažených více i proto, že už lidé nedodržují žádná protiepidemická opatření. Obvykle onemocnění pět až deset procent dospělých a pětina dětí, letos jich může být podle Pačese i víc, protože lidé z posledních let nemají proti chřipce protilátky.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Hygienici ve středních Čechách evidují první případy chřipky
•Epidemiologická situace se zhoršuje, návštěvy nakonec zakazuje i příbramská nemocnice
•Nemocnice ve středních Čechách zakazují kvůli covidu návštěvy, v Příbrami zatím doporučují nosit respirátory
Další články
Kdo chce město pro všechny generace? Příbramští patrioti vstupují do voleb
Zájmem Příbramských patriotů, pod vedením místostarosty Miroslava Peterky, je …
VOLBY 2026
Smlouva o telefonu: dokument, který by dnes potřebovala půlka internetu
Debaty o tom, kdy dát dětem první telefon, jak ho zakázat ve školách, kdy pustit děti …
NÁZOR
Český červený kříž pokračuje na zámku v Bukovanech v odkazu Alice G. Masarykové
Zámek v Bukovanech na Příbramsku sloužil po více než devadesát let jako ozdravovna a …
AKTUÁLNĚ
Rok práce, skryté poškození a vlhkost ve zdech. Kaple sv. Kříže se po rekonstrukci otevírá
Kaple sv. Kříže na Starém hřbitově v Příbrami je po rozsáhlé rekonstrukci opět …
AKTUÁLNĚ
Helma může zachránit život! Policisté na Příbramsku kontrolovali cyklisty
Při jízdě na kole může rozhodovat o životě. Přilba není zbytečnost, ale důležitý …
DOPRAVA
Kultura bez bariér. Státní muzea budou první neděli zdarma — velká úleva pro rodiny i návštěvníky, kteří počítají každou korunu
Od září se otevře možnost, která může změnit víkendové plány mnoha lidí. Státní muzea …
AKTUÁLNĚ
/RECEPTY/ Červené klenoty lesa: Brusinky nejsou jen ozdobou svíčkové
Vrchol léta bývá ve znamení houbaření, ale pokračuje i sběr lesních plodů. Na houby si …
POZNÁVÁME BRDY
Pohonné hmoty v Příbrami: Naftu některé čerpačky zdražily
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 41,90 Kč …
AKTUÁLNĚ
V Podlesí se rozloučí s prázdninami. Děti čeká rýžování zlata i seskok parašutistů
Poslední srpnová sobota, 29. srpna, bude v Podlesí patřit dětem, soutěžím, tanci i …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Tipy na víkend: Rozlučte se s létem skvělými pokrmy a nápoji nebo některou z řady kulturních akcí!
Poslední srpnový víkend bude opět velmi rozmanitý. Milovníci dobrého jídla a pití …
NEPŘEHLÉDNĚTE




