Množství saharského prachu nad Českem bylo ojedinělým jevem
3. dubna 2024 (11:20)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Přesnou příčinu toho, proč se prach dostal do nižších vrstev atmosféry a jeho koncentrace byly vysoké, budou meteorologové teprve analyzovat.
Množství saharského prachu, které výrazně negativně ovlivnilo kvalitu ovzduší v celém Česku od soboty do pondělí, bylo ojedinělým jevem. Podle dosavadních zkušeností se prach obvykle pohyboval ve vyšších vrstvách atmosféry, případně byly přízemní koncentrace prachových částic v ovzduší výrazně nižší než tentokrát, řekl Ondřej Vlček, vedoucí oddělení modelování a expertiz Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Přesnou příčinu toho, proč se prach dostal do nižších vrstev atmosféry a jeho koncentrace byly vysoké, budou meteorologové teprve analyzovat. "Nicméně lze předpokládat, že velmi dobré rozptylové podmínky, stabilní proudění a související vertikální promíchávání vedlo k přenosu prachu z vyšších hladin do nižších," uvedl Vlček.
Šlo o jev, který dosud pracoviště ČHMÚ průběžně nesledovala a ČHMÚ ani nemá v tomto případě vhodný mechanismus pro včasné informování veřejnosti. Obvykle totiž při přenosu saharského prachu šlo z pohledu přízemních koncentrací o časově omezený jev, který zasahoval pouze část území Česka. Vlček také zmínil, že předpověď jednoho z modelů, který ČHMÚ využívá, predikoval několikanásobně nižší koncentrace.
I když meteorologové věděli o příchodu saharského prachu tři dny předem a ve veřejných zdrojích byly informace dostupné, směrem k veřejnosti se dostala z ČHMÚ až v sobotu informace o vyhlášení smogové situace. Ta se vydává v okamžiku, kdy dvanáctihodinové koncentrace prachových částic překročí hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový alespoň na polovině stanic pro danou oblast a je zřejmé, že v následujících 24 hodinách koncentrace neklesnou pod tuto hodnotu.
"Zpočátku byla situace v Česku nejhorší v jižní a východní části území, nicméně poměrně rychle byly vysoké koncentrace zaznamenány i na severu republiky v Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Při predikci vývoje situace bylo podstatné, že se Česko nacházelo na západním okraji oblasti vysokých koncentrací prachových částic a z toho vyplývala i vyšší nejistota budoucího vývoje, případně zaznamenané poklesy a opětovné nárůsty koncentrací, například na Ostravsku," popsal Vlček. Z pohledu celkového počtu hodin, kdy průměrné hodinové koncentrace překročily hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový, byla situace nejhorší na severní Moravě. Na Ostravsku dosahovaly hodinové průměry koncentrací v pondělí i přes 200 mikrogramů na metr krychlový.
Zatímco například v jižních Čechách dosáhly koncentrace hodnot, které se nevyskytují ani v zimních měsících při špatných rozptylových podmínkách, na Ostravsku v tomto období mohou být naměřené podobné koncentrace. Vlček ale zdůraznil, že v zimě bývá toxicita prachu vyšší kvůli jeho původu. Zatímco nyní šlo o pouštní prach, v zimě jsou v něm spaliny z dopravy, průmyslu a lokálních topenišť, které obsahují řadu rakovinotvorných látek.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Česko zažívá teplotní skok, po prvním letním dni bude o deset stupňů méně
•Jarní botanické exkurze zavedou do anglického parku zámku v Dobříši
•Meteorologové zrušili smogovou situaci vyhlášenou kvůli písku ze Sahary
Další články
Tipy na víkend: Příbram zaplaví horníci z Čech i zahraničí
Na tento víkend připadá jedna z nejvýznamnějších akcí roku - 30. Setkání hornických …
AKTUÁLNĚ
V Příbrami startují Hornické slavnosti. Páteční koncerty zdarma, večer malá hornická paráda
Příbram v pátek 12. června po deseti letech znovu přivítá Hornické slavnosti. Město …
KULTURA
Městu dochází trpělivost. U Pátého hamru vyrostla černá skládka, popelnice ukryly další překvapení
Nejen Příbram trápí černé skládky. Nelegální černou skládku v přírodě a popelnice plné …
FOTO
Most přes dálnici u Jíloviště půjde o víkendu k zemi
Most přes dálnici D4 u Jíloviště se bude bourat a na jeho místě vyroste nový. Důvodem …
AKTUÁLNĚ
Z Pičína do Řitky: Pikantní pochod roku láká na 31 kilometrů recese i trasu pro kočárky
Legendární pochod s originálním názvem je zpět! Už v sobotu 13. června odstartuje 8. …
TIP NA VÝLET
Jinecké slavnosti 2026: Anna K., Turbo a skvělá atmosféra
Jince se chystají na jednu z největších akcí roku. Jinecké slavnosti 2026 ovládnou v …
KULTURA
Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin za týden zlevnil až o korunu, nafta zůstává téměř beze změny
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 38,99 Kč do 40,90 Kč …
DOPRAVA
Čeká nás mokrý čtvrtek i pátek. Zlepšení dorazí až v neděli
Deštivé počasí, jak předpovídali meteorologové, už drazilo. Počasí bude nejen ve …
Eduarts v centru Příbrami: místo, kde děti rostou s jistotou a radostí z učení
Každý rodič si přeje, aby jeho dítě zvládalo školu, objevilo, co ho baví, a cítilo se …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Barokní pec na Řimbabě bude jedním z hitů Hornických slavností. Nejvoňavější program Příbramských slavností
Ve Vysoké Peci na dole Řimbaba stojí stavba, která nemá v regionu obdoby. Replika …
KULTURA




