11. 11. svátek má Martin

Mlhová světla jako parťák na cesty, ale i horor pro řidiče

23. října 2019   (08:19)
Mlhová světla jako parťák na cesty, ale i horor pro řidiče

Jak je to s využíváním mlhových světel a kdy je rozhodně vypínat?


Zimní měsíce se nezadržitelně blíží a v posledních dnech, zejména při ranních teplotách, nezbývá nic jiného, než zapnout mlhová světla. Ta jsou skvělým pomocníkem v nepříjemných povětrnostních podmínkách, ale rovněž se mohou stát naprostým hororem pro protijedoucí řidiče.

Mlhová světla, kterým většina hovorově řekne mlhovky, jsou ideálním osvětlením v případě, že dojde na nepříznivé povětrnostní podmínky. Jedná se o mlhu, sněžení či velmi hustý déšť. Je ale rozhodně dobré vědět, že takových případů bývá do roka v podstatě jen několik. Rozhodně není dobré mlhovky zapínat jen proto, aby řidič byl na silnici takzvaně vidět.

Buďte ohleduplní k ostatním!

Rozsvícené zadní mlhovky jsou velmi ostrým světlem a jsou naprosto nevhodné do běžného provozu. Řidič jedoucí za vozidlem může ztratit pozornost tím, že se zrakem světlu vyhýbá a rovněž si nemusí všimnout situace, kdy se rozsvítí i brzdová světla. Totéž platí pro přední mlhovky, ty naopak oslňují protijedoucí řidiče.

V městské zástavbě je toto svícení více než nevhodné za běžných podmínek

Světla mlhovek jsou intenzivnější a nejen, že jsou pro ostatní nepříjemná, ale mohou být nebezpečná tím, že kvůli ostrému světlu přehlédnou řidiči jiné auto bez mlhovek nebo třeba špatně osvětleného cyklistu či chodce. Nejhorší jsou na mokré silnici, kde se výkonnější světla mlhovek odrážejí. Ve městě a pomalém provozu, pokud není vážně hustá mlha s dohledností pod 50 metrů, i zadní mlhovku vypněte. 

Zákon číslo 361/2000 o provozu na pozemních komunikacích stanovuje užití zcela jasně: přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště.  Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy. Rozdíl mezi používáním předních a zadních mlhovek je tedy patrný – přední použít "smí", zadní "musí".

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: topDalší články

Já můžu zlobit, mám na to papír. Slýchávají učitelé od svých žáků Já můžu zlobit, mám na to papír. Slýchávají učitelé od svých žáků „Kdysi co řekl pan učitel, to platilo. Dnes se již žáci nebojí oponovat učiteli. Je však třeba zapracovat na tom, aby dokázali diskutovat slušně,“ říká Mgr. Roman Behún, ředitel Základní školy pod Svatou Horou 11. listopadu 2019   (17:57) Městská chata na Šumavě vykazuje čím dál větší ztrátu Městská chata na Šumavě vykazuje čím dál větší ztrátu Provoz rekreační chaty na Zadově vykazoval v loňském roce ztrátu zhruba 140 tisíc korun. O jejím prodeji však město neuvažuje 11. listopadu 2019   (15:29) Vyjel za svodidla a skončil na střeše Vyjel za svodidla a skončil na střeše Zraněného řidiče odvezla záchranná služba do nemocnice 11. listopadu 2019   (13:25) Senioři ušili panenky na pomoc chudým dětem Senioři ušili panenky na pomoc chudým dětem Každá panenka představuje jedno skutečné dítě, které bude proočkováno proti šesti smrtelným nemocem. Šilo se i v Sedlčanech a Rožmitále pod Třemšínem 11. listopadu 2019   (11:28) Příbram chce v příštím roce hospodařit s příjmy 888 milionů korun a výdaji 1,023 miliardy Kč Příbram chce v příštím roce hospodařit s příjmy 888 milionů korun a výdaji 1,023 miliardy Kč Schodek 135 milionů korun plánuje pokrýt z vlastních zdrojů, které jsou zhruba ve výši čtvrt miliardy. S návrhem rozpočtu již souhlasili městští radní, v prosinci ho ještě budou schvalovat zastupitelé 11. listopadu 2019   (08:53) Proč se slaví svátek svatého Martina, pojídá se husa a pije víno? Proč se slaví svátek svatého Martina, pojídá se husa a pije víno? Se svatým Martinem přichází podle tradice zima a sníh 11. listopadu 2019   (06:00) V pondělí přijede do Příbrami Martin na bílém koni V pondělí přijede do Příbrami Martin na bílém koni Největší akcí, kterou Spolek Prokop Příbram připravuje v rámci projektu „S Permonem za dětmi a seniory“ je lampiónový průvod o svátku svatého Martina. 10. listopadu 2019   (16:59) Bylo nalezeno devět mrtvých štěňat, desáté bojuje o život Bylo nalezeno devět mrtvých štěňat, desáté bojuje o život Štěňata byla odhozena v křoví 10. listopadu 2019   (13:32) VIDEO: Před příbramským obchodem hajloval a křičel nacistická hesla VIDEO: Před příbramským obchodem hajloval a křičel nacistická hesla V případě dopadení hrozí muži až tři roky ve vězení. 10. listopadu 2019   (12:45) Policisté kontrolovali rekreační objekty v chatových osadách, během akce získali poznatek k podezřelé osobě Policisté kontrolovali rekreační objekty v chatových osadách, během akce získali poznatek k podezřelé osobě Na Dobříšsku u řeky Vltavy policejní hlídky kontrolovaly chaty ze země, ze vzduchu i z vody. 10. listopadu 2019   (11:02)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz